LIVE UPDATES
Bota

Përvjetori i masakrës së Reçakit, lëvizja VV në Tiranë del në deklaratë: Kujtojmë gjenocidin e Serbisë dhe ata depute

15 Janar 2021, 13:06 Nga DOSJA
Përvjetori i masakrës së Reçakit, lëvizja VV në

TIRANË – Më 15 janar 1999 forcat policore, ushtarake dhe paramilitare serbe torturuan dhe masakruan 45 shqiptarë në fshatin Reçak të Komunës së Shtimes në Kosovë, të gjithë civilë, duke mos kursyer prej fëmijëve të vegjël e deri te i moshuari 83 vjeçar, e duke i gjymtuar dhe prerë viktimat në mënyrë makabre me nxjerrje organesh gjatë dhe pas vrasjes.

Këtë ditë e ka kujtuar dhe Lëvizja Vetëvendosja dega Tiranë, e cila i ka bërë homazhe viktimave dhe familjeve të tyre, duke rikujtuar se falë ndërhyrjes së NATO-s dhe UÇK-së, Kosova arriti që të çlirohej dhe të bëhej një shtet i pavaruar siç është sot. Gjithashtu LVV-ja ka rikujtuar dhe njëherë kërkesën që ka parashtruar pranë kryeministrin Edi Rama pë miratimin e një rezolute.

Pjesë nga deklarata:

‘Prej më shumë se një viti, Lëvizja VETËVENDOSJE! Qendra në Shqipëri ka kërkuar publikisht nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë që të miratojë rezolutën që dënon gjenocidin e Serbisë ndaj shqiptarëve, në linjë me rezolutën e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Më 12 nëntor 2020, i jemi drejtuar edhe me shkrim deputetëve të Kuvendit, Kryeministrit, Presidentit, Akademisë së Shkencave, Avokatit të Popullit dhe të gjitha partive politike në Shqipëri për këtë çështje. Më 8 dhjetor 2020, i jemi drejtuar sërish me shkrim të gjithë aktorëve të lartpërmendur duke u paraqitur edhe një projekt-rezolutë, që bazohet mbi rezolutat e mëhershme të Kuvendit të Shqipërisë, për të ndihmuar në hartimin dhe miratimin e kësaj rezolute. 

”Sot po ia rikujotjmë edhe një herë deputetëve të shumicës dhe po e sjellim sërish në vëmendjen e publikut të gjerë se cilat janë këto çështje që kanë mbetur pa trajtuar nga rezolutat e mëhershme të Kuvendit dhe që presin miratimin e Kuvendit të një rezolute të re:

Sot, në përvjetorin e gjenodicidit të Serbisë, kujtojmë e nderojmë me dhimbje të thellë të gjitha viktimat dhe kujtojmë e nderojmë të gjithë dëshmorët e kombit dhe luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa të cilën nuk do kishte ndodhur as ndërhyrja e NATO-s dhe çlirimi i Kosovës. Në këtë përvjetor të këtij krimi ndaj shqiptarëve dhe gjithë njerëzimit, vazhdojmë të këkojmë me këmbëngulje drejtësi!”

Sot shënohen 22 vite nga masakra e Reçakut në Kosovë ku u vranë dhjetra shqiptarë nga forcat serbe.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni masakra e recakut masakra e recakut

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet