LIVE UPDATES
Bota

Shpërthimi në portin e Bejrutit, ngarkesa me nitrat e biznesmenëve pranë Asadit

15 Janar 2021, 12:34 Nga DOSJA
Shpërthimi në portin e Bejrutit, ngarkesa me nitrat e

LIBAN- Kompania e përdorur për të transportuar një rezervë të madhe të nitratit të amonit në portin e Bejrut, ku shkaktoi një shpërthim shkatërrues Gushtin e kaluar , ka qenë e lidhur me tre biznesmenë me ndikim që kanë lidhje me presidentin sirian, Bashar al-Assad, shkruan The Guardian.

Zbulimet në lidhje me Savaro Ltd ,një kompani me bazë në Londër që u çregjistrua në Company House të Martën, kanë shtuar dyshimet se Bejrut ka qenë gjithmonë destinacioni i synuar i ngarkesës, dhe jo Mozambiku, pika zyrtare e saj përfundimtare.

Ata gjithashtu për herë të parë ngrenë mundësinë që shpërthimi i 2,750 tonë nitrat në Bejrut mund të ketë qenë një produkt anësor i përpjekjeve të zyrtarëve sirianë për të buruar nitrat për t’u përdorur në armë.

George Haswani, Mudalal Khuri dhe vëllai i tij Imad janë qytetarë të përbashkët ruso-sirianë të cilët janë sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e përpjekjeve të luftës së udhëheqësit sirian. Kompanitë e lidhura me Haswani dhe Imad Khuri ndanë një adresë në Londër me Savaro, i cili bleu nitratin në 2013. Destinacioni zyrtar i ngarkesës ishte Mozambiku, por ajo u transferua dhe shkarkua në Bejrut, ku u ruajt e pasigurt deri në shpërthimin katastrofik .

Mudalal Khuri u akuzua nga Thesari i SHBA për përpjekjen për të furnizuar nitrat amoni muaj përpara se transportuesi rus Rhosus të hipte në kryeqytetin libanez në mes të rrugës përmes një udhëtimi dredha-dredha nga Gjeorgjia. Ndryshimi i itinerarit të anijes, pronësia e saj e errët dhe origjina misterioze e furnizuesve të ngarkesave kishin nxitur dyshimin se Bejrut kishte qenë destinacioni i synuar i një operacioni të sofistikuar të kontrabandës që nga fillimi.

Adresa e Savaro – 10 Great Russell Street, London WC1B 3BQ – ishte gjithashtu adresa e regjistruar e Hesco Engineering and Construction, e cila drejtohej nga Haswani, një biznesmen i Asadit, i cili gjithashtu u sanksionua nga SHBA në 2015 për pretendimin e blerjes së naftës nga grupi terrorist i Shtetit Islamik (Isis) në emër të qeverisë Siriane.

Lidhjet e dukshme janë përshkuar nëpër Bejrut, ku klasa sunduese po vështron një hetim të drejtuar nga gjykatësit për shpërthimin. Kryeministri kujdestar Hassan Diab, tre ish-ministra dhe më shumë se 30 zyrtarë të nivelit të ulët janë akuzuar deri më tani në lidhje me katastrofën, e cila vrau më shumë se 200 njerëz dhe shkatërroi periferitë e qytetit pranë portit.

Spektri i një lidhjeje midis shpërthimit dhe regjimit sirian dhe Rusisë, i cili ka mbështetur shumë Asadin në fushën e betejës, është pritur me zemërim në disa lagje dhe përbuzje në të tjerët.

 “Sigurisht që nitrati ishte i destinuar për Assad,” – tha Raad Ayoubi, një ndërmjetës sigurimesh. “Megjithatë, duhet të bëhet një pyetje tjetër: si kaloi nga Bejrut në Bashar?”

Ekzistojnë shqetësime në rritje se çdo hetim lokal do të pengohej nga bazat e brendshme të energjisë, të cilët morën pjesë në operacionet e portit të Bejrut dhe një prerje të të ardhurave të tij. Porti i Bejrutit ka qenë prej kohësh një mikrokozmos i sistemit politik të Libanit , i cili drejton ministritë si çifligje, duke mbledhur të ardhura masive nga arkat e shtetit dhe duke ua ndarë atyre udhëheqësve që ruajtën pushtetin pas luftës civile të vendit.

Komplikimi i çdo hetimi lokal është dimensioni ndërkombëtar i udhëtimit të ngarkesës, si dhe bota në hije e transportit global, një grup hutues i kompanive të rafteve të përdorura gjatë rrugës dhe dëshmitarë që ka të ngjarë të qëndrojnë të pakapshëm pa një përpjekje globale për t’i gjetur ato.

Interpol këtë javë lëshoi ​​njoftime të kuqe për tre figura që mendohet të jenë të rëndësishme për hetimin: një shtetas rus, Igor Grechushkin, i cili besohet të jetë pronari i MV Rhosus; një tjetër rus, Borys Prokoshew, i cili ishte kapiten i anijes në atë kohë; dhe Jorge Moreira, i cili është Portugez. Ai dyshohet se e ka furnizuar nitratin e amonit nga një fabrikë gjeorgjiane, Rustavi Azot. Pse një kompani raft u përdor për të ndërmjetësuar marrëveshjen me firmën e Mozambikut Fábrica de Explosivos de Mocambique është thelbësore për hetimet. Firma është e lidhur me familjen e parë të vendit.

“Unë dyshoj se [Libani mund të zgjidhë një hetim] për shumë arsye, duke parë mënyrën se si gjërat u trajtuan muajt e mëparshëm,” – tha Hatoum. “Dhe unë nuk besoj në asnjë hetim të huaj ose ndërkombëtar sepse kemi pasur një përvojë kaq të keqe në të kaluarën dhe politika gjithmonë pengon.”

Javën e kaluar, ndërmjetësi libanez i energjisë Walid Jumblatt tha:- “Unë bëj thirrje për vazhdimin e hetimit për të zbuluar qëllimin e nitratit. Importantshtë e rëndësishme të përcaktohet nëse mund të jetë i destinuar për regjimin sirian. Duhet të vazhdojë dhe të mos tregohet. “

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota shperthimi i fuqishem ne liban shperthimi i fuqishem ne liban

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë