LIVE UPDATES
Insights

Kush e bën dhe sa kushton fushata kundër Ben Blushit!

13 Gusht 2020, 15:20 Nga DOSJA
Kush e bën dhe sa kushton fushata kundër Ben Blushit!

Ben Blushi bëri para pak ditësh një shkrim për gjithë akuzat që i janë bërë, sipas tij nga portalet e familjes Berisha, Ridvan Bodes dhe Aleksandër Frangajt. Ai nuk jepte shumë argumenta se pse sulmohet pothuajse çdo ditë më shumë se çdo Ministër, deputet, drejtor apo edhe më shumë se Kryeministri Rama, nga portalet e opozitës.

Nëse i shkojmë pak më larg këtij argumenti, pra pse dhe kush e sulmon Ben Blushin, sepse ka blerë apo shitur disa prona private, mund të zbulojmë diçka nisur nga një e dhënë që ai ka ofruar vetë në shkrimin e tij. Ai thotë, me sa duket i ka numëruar, se në 300 ditë në adresën e tij, dy portalet Syri dhe CNA kanë hedhur më shumë se 500 tituj, të cilat ai i konsideron shpifje. Nëse kjo shifër është e vërtetë, atëhere është vërtet shumë për dikë, i cili nuk mban asnjë detyrë publike, nuk ka përgjegjësi për taksat dhe nuk firmos apo miraton asnjë tender apo konçesion ose leje ndërtimi, si instrumenta të njohura për të bërë para.

Me një vëzhgim të thjeshtë, dy portalet që kanë marrë flamurin e sulmit ndaj Ben Blushit rezultojnë se në dy ditët e fundit në adresë të tij kishin postuar më shumë se 10 shkrime apo konkretisht 15, nga te cilat 8 tek Syri dhe 7 te portali tjetër. Mesa duket Beni Blushi ka të drejtë kur aludon se kjo është një fushatë e sponsorizuar kundër tij dhe familjes.

Një burim i tha Dosja.al, që arsyet janë disa:

Aleksandër Frangaj ka konflikte të hershme me Ben Blushin qysh se të dy punonin tek gazeta “Koha Jonë”. Frangaj është shprehur se Blushi atë kohë në bashkëpunim me Nikollë Lesin e hoqën Frangajn nga gazeta për t’i zënë vendin. Që në atë kohë dy njerëzit që drejtonin gazetën më të madhe “Koha Jone” u ndanë. Aleksandër Frangaj u lidh me Sali Berishën, ndërsa Ben Blushi u bë deputet dhe eksponent i lartë socialist dhe mbeti gjithmonë anti-Berishës.

Rivaliteti i tyre vazhdon edhe sot për shkak të Top Channel dhe TV Klan, dy televizionet më të mëdha që ata drejtojnë respektivisht. Pasi TV Klan u ‘zbua’ nga platforma Digitalb, gati një vit më parë, lufta e të dyve është bërë edhe më e ashpër, pasi Frangaj mendon se duhet të hakmerret pasi Ben Blushi e ka zbuar dy herë: Herën e parë nga “Koha Jonë” në vitin 1995 dhe herën e dytë nga Digitalb.

Me rastin e daljes së TV Klan nga Digitalb, Sali Berisha postoi disa dhjetra shkrime ku akuzonte Ben Blushin për lojë të ulët dhe intriga që sipas tij kishin qëllim dobësimin e TV Klanit, i cili në atë kohë humbi rreth 300 mijë abonentë, situatë e cila vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Por përveç arsyeve të vjetra, sherri mes Berishës dhe Blushit ka edhe elementë të rinj. Së fundi, Top Channel në dokumentarin e tij investigativ Top Story realizoi një cikël me tre pjesë për familjen Haklaj, me deshmitë të motrave Haklaj, të cilat akuzonin direkt Sali Berishën për vrasjet në Tropojë dhe zhdukjen me qëllim të vëllezërve të tyre. Natyrisht ditët e fundit, këtij konflikti i është shtuar edhe Shkëlzen Berisha, pasi Top-channel publikoi një kontratë, ku ky i fundit ishte bërë pronar i një fabrike boronicash, me vlerë 1.8 milionë euro.

Nëse të gjitha këto janë të vërteta si arsye, është e besueshme të mendosh se kundër Ben Blushit është ngritur fushata më e fortë e realizuar ndonjëherë kundër një njeriu që nuk është politikan dhe nuk kërkon vota.

Dhe nëse siç thonë një shkrim kundër dikujt, në xhunglën e portaleve shqiptare kushton jo më pak se 400 euro, atëherë çmimi i 500 titujve kundër Ben Blushit rezulton që deri tani të jetë më shumë se 200 mijë euro. Natyrisht njerëzit që e kanë sulmuar i kanë këto para dhe shumë më shumë se kaq, çka provon faktin se kjo fushatë do të vazhdojë!

Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

opinione opinione aleksander frangaj ben blushi sali berisha aleksander frangaj ben blushi sali berisha

Sondazh

Poll

Insights 10 Gusht 2020, 11:54

Çfarë interesash mbron Yuri Kim në Shqipëri

Në një intervistë me Sokol Ballën, ambasadorja amerikane, Yuri Kim, si përgjigje ndaj gazetarit që kërkoi t’i fliste për rolin dhe qëndrimin e ambasadës në zhvi...

Insights 9 Gusht 2020, 11:16

Mos spostoni shënjestrën me Ben Blushin!

TIRANË- Ben Blushi është drejtues i një media të madhe, sot. Ka qenë gazetar dhe një ndër drejtuesit më profesionistë  e kurajoz të gazetës më të madhe shq...

Insights 9 Gusht 2020, 05:19

Eh çfarë burrash, nuk i mposhti dhimbja!

U mbush java që e shoh dy herë në ditë grupin e marrshimit. Janë tre meshkuj,mosha të ndryshme. 40,20 dhe 70 vjeç. Djalin e fusin në mes dhe ecin me koka...

Insights 7 Gusht 2020, 09:12

Nikoll Lesi: Do jem me PS-në!

TIRANË- Edhe pak dhe do hyjmë në fushatën më të egër parlamentare në këto 30 vite. Ndeshje mes dy Botëve: botës që synon rregulla loje demokratike dhe Botë...

Insights 5 Gusht 2020, 13:02

Brenga e një emigranti!

TIRANË- I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.)E di, nëse unë të ...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra