LIVE UPDATES
Bota

‘Ky është 11 shtatori ynë’/ Kryebashkiakja italiane jep mesazhin se si tragjedia e teleferikut ka shkatëruar qytetin

27 Maj 2021, 18:09 Nga DOSJA
‘Ky është 11 shtatori ynë’/ Kryebashkiakja italiane

ITALI- Një kryebashkiake italiane e ka përshkruar tragjedinë e teleferikut që vrau 14 njerëz të dielën si ’11 Shtatori’ i qytetit të saj. Dailymail raporton se kryebashkiakja Marcella Severino po fliste teksa prifti shpërndante mesazhin e Papa Françesku-t në përkujtim të viktimave.

Ky është 11 shtatori ynë,’– tha kryebashkiakja Marcella Severino mbrëmë ndërsa mesazhi nga Papa u transmetua nga prifti lokal gjatë një përkujtimi për viktimat dhe të mbijetuarin e vetëm, pesë vjeçarin Eitan Biran nga Izraeli.

“Ati i Shenjtë mendon me emocione për kaq shumë jetë të thyera tragjikisht … dhe u dërgon lutjet e tij viktimave dhe për Eitanin e vogël”, -i tha At Gianluca Villa kongregacionit që përfshinte zjarrfikës, infermierë dhe karabinierë të cilët nxituan në malin Mottarone Alpet pasi ra teleferiku.

Ndërkohë, Kryetari i bashkisë vizitoi Eitan në spital të mërkurën, ku tezja e tij, e cila punon si mjek në Itali, po përgatitet t’i tregojë atij se prindërit e tij, stërgjyshërit dhe vëllai i tij dy vjeç u vranë të gjithë në përplasjen. Eitan hapi sytë për herë të parë të mërkurën, thanë mjekët, por gjendja e tij mbetet ‘delikate’ pasi ai pësoi dëmtime në kafkë, gjoks dhe bark, si dhe fraktura të ndryshme të këmbës.

Trupat e nënës së tij, Talit, babait, Amit, vëllait të vogël Tom dhe stërgjyshërve të tij u rreshtuan në aeroportin e Milan Malpensa dje në mbrëmje përpara riatdhesimit të tyre në Izrael.

Policia italiane ka arrestuar tre menaxherë nga operatori i teleferikut të cilët akuzohen për çaktivizimin e qëllimshëm të frenimit. Tre të dyshuarit u emëruan si Luigi Nerini kreu i Ferrovie del Mottarone  dhe dy menaxherë të tjerë, Gabriele Tadini dhe Enrico Perocchio.

(f.i/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota enrico perocchio. gabriele tadini luigi nerini marcella severino papa françesku enrico perocchio. gabriele tadini luigi nerini marcella severino papa françesku

Sondazh

Poll
Bota 27 Maj 2021, 15:46

EUROPA-Kompanitë Sanofi i Francës dhe GlaxoSmithKline i Britanisë kanë bashkuar fuqitë në krijimin e një vaksine tjetër kundër Covid-19. Mediat e huaja raportoj...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve