LIVE UPDATES
Aktualitet

PD kërkon Vetting për politikanët, Basha: Berisha s’mund të bunkerizojë partinë!

18 Tetor 2021, 13:01 Nga DOSJA
PD kërkon Vetting për politikanët, Basha: Berisha s’mund

TIRANË– Partia Demokratike ka mbledhur ditën e sotme grupin e saj parlamentar në selinë blu për të diskutuar në lidhje me Reformën Territoriale, Reformën Zgjedhore dhe ndryshimet kushtetuese. Mësohet se PD-ja më në krye Lulzim Bashën ka vendosur që të kërkojë sërish që politikanët t’i nënshtrohen procesit të Vettingu-t njësoj si strukturat e drejtësisë.

Të mërkurën në Kuvend, Partia Demokratike do të propozojë amendamente për ndryshime kushtetuese, reformës territorial dhe asaj zgjedhore. Kërkesa për Vettingu-n e politikanëve do të dorëzohet gjithashtu të mërkurën në Kuvendin e Shqipërisë. Vetë Basha ka deklaruar se Vettingu i politikanëve është i domosdoshëm për të mos pasur politikanë të lidhur me krimin e organizuar. Në një deklaratë për mediat, pas mbledhjes së grupit parlemantar, Basha tha se ky amendament që do të depozitohet të mërkurën në Kuvend ka për qëllim për të bërë vetingun e politikanëve për lidhjet e tyre me krimin e organizuar, për pasuritë e tyre, të familjarëve të tyre apo të ortakëve të tyre të hapura apo të fshehura, brenda apo jashtë Shqipërisë, në parajsa fiskale apo banka offshore.

Basha shtoi se kjo nismë është mbështetur dhe nga Komisioni i Venecias. I pyetur nëse Vettingu i politikanëve është vënë si kusht ndaj socialistëve në këmbim të votave që ata kanë kërkuar për miratimin e zgjatjes së mandatit të organeve të Vettingut, Basha tha prerë se nuk ka Pazar mes tyre. Mbledhja e grupit parlamentar është shoqëruar dhe me debate mes demokratëve. Luan Baçi është shprehur se ai ka marrë pjesë në takimet e foltoret e Ish-kryeministrit Berisha me demokratët dhe kjo gjë ka bërë që ai të shihet me një tjetër sy. Kjo replikë është pasuar nga ajo e deputetes Grida Duma, e cila është ka kërkuar që demokratët të mos ofendojnë njëri-tjetrin në mënyrë që të ketë bashkim mes tyre. Vetë Basha është shprehur se për hir të demokratëve nuk ka pranuar që t’i përgjigjet foltores së Berishës, por që nuk do ta lejojë kurrsesi që ish-kryeministri të bunkerizojë PD-në për interesa personale.

Foltoren kryedemokrati Lulzim Basha ka komentuar për herë të parë foltoren e nisur nga ish-kryeministri Sali Berisha, të cilën e ka cilësuar një tentativë të liderit historik të PD-së për të bunkerizuar Partinë Demokratike. Në mbledhjen e grupit parlamentar, Basha tha se sa të jetë ai kryetar i PD-së nuk do të pranojë të hedhë në votim në asnjë forum të Partisë Demokratike vendime të qeverisë dhe institucioneve amerikane kundrej deputetëve a të zgjedhurve të kësaj partie. Basha shtoi se nuk do të pranojë e lejojë akte që çojnë në izolimin e Partisë Demokraitke nga aleati strategjik dhe mirëbërësi më i madh në histori i Shqipërisë, Kosovës dhe kombit shqiptar, që janë SHBA-të.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

DEBATI me Baçin e Dumën! Basha: Jam nga Hotët, s’lejoj Berishën të bunkerizojë PD

Basha: Sa të jem unë kryetar, vendimet e SHBA-ve nuk votohen në PD!

VD-Mbledhja e grupit, Basha: Vettingu i politikanëve është domosdoshmëri

(f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike ndryshimet kushtetuese partia demokratike pd mbledh grupin 18 tetor 2021 reforma territoriale reforma zgjedhore ndryshimet kushtetuese partia demokratike pd mbledh grupin 18 tetor 2021 reforma territoriale reforma zgjedhore

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013