LIVE UPDATES
Bota

Leyen jep rrugën e zhbllokimit të fondeve për Poloninë, kusht, reforma në drejtësi

29 Tetor 2021, 20:41 Nga DOSJA
Leyen jep rrugën e zhbllokimit të fondeve për Poloninë,

BRUKSEL– Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu shpresën se BE-ja mund të gjejë një zgjidhje me Poloninë lidhur me fondet e rimëkëmbjes që kanë ngecur për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi sundimin e ligjit, por parashtroi disa kushte që vendi duhet të përmbushë së pari.

Komisioni ka ndaluar miratimin e fondeve të rimëkëmbjes së pandemisë së Polonisë për shkak të mosmarrëveshjeve, të cilat u përshkallëzuan në fillim të këtij muaji kur Gjykata Kushtetuese polake gjeti disa parime të ligjit të BE-së, të papajtueshme me kushtetutën e vendit. Shumë në Bruksel e panë vendimin si sfidues të kuadrit ligjor bazë të BE-së.

“Unë mendoj se është e mundur, shpresoj se do të arrijmë një marrëveshje, por reforma është kusht,”- tha von der Leyen në një konferencë shtypi në Bruksel.

Fondet e rikuperimit u jepen vendeve të BE-së me kusht që ato të adresojnë disa kërkesa për reforma, të ashtuquajturat Rekomandime specifike të vendit, që Komisioni nxjerr çdo vit. Polonisë i janë ndarë 24 miliardë euro grante dhe 12 miliardë euro kredi me interes të ulët nga fondi i rimëkëmbjes.

“Komisioni ka një “Rekomandim specifik për Poloninë që është pavarësia e gjyqësorit,”- tha von der Leyen gjatë konferencës së saj për shtyp .

“Kjo sigurisht që është e përfshirë edhe në vendimin e përgjithshëm të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë.. prandaj ka qëndrueshmëri në atë që ne po kërkojmë,” shtoi Von der Leyen.

Gjykata më e lartë e BE-së të mërkurën e ‘goditi’ Poloninë me një gjobë prej 1 milion eurosh në ditë, dënimi i saj më i madh ditor.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota fondet e rimekembjes se polonise polonia ursula von der leyen fondet e rimekembjes se polonise polonia ursula von der leyen

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive