LIVE UPDATES
Bota

Marrëveshja e nëndetëseve, Biden përpiqet të riparojë marrdhëniet me Macron

29 Tetor 2021, 19:07 Nga DOSJA
Marrëveshja e nëndetëseve, Biden përpiqet të

ROMË– Në takimin me presidentin francez Emmanuel Macron të premten, presidenti Joe Biden tha se Amerika qe “e ngathët” në orkestrimin e një marrëveshjeje sekrete amerikano-britanike për nëndetëset me Australinë, një marrëveshje që e la Francën në baltë dhe tronditi besimin e Evropës tek Besnikëria amerikane. Mediat bënë me dije se Biden dhe Macron përshëndetën njëri-tjetrin me shtrëngime duarsh përpara takimit të tyre të parë ballë për ballë, që kur marrëveshja u shpall publikisht në shtator, duke shënuar përpjekjen më të fundit amerikane për të qetësuar marrdhëniet me Francën. Biden nuk i kërkoi falje zyrtarisht Macronit, por pranoi se SHBA nuk duhet të kishte zënë në befasi aleatin e saj më të vjetër.

“Unë mendoj se ajo që ndodhi ishte përdorimi i një fraze angleze, ajo që bëmë ishte ‘e ngathët’. Marrëveshja e nëndetëseve nuk u bë me shumë hir. Kisha përshtypjen se Franca ishte informuar shumë kohë më parë,” tha Biden.

Kontrata e nëndetëseve e udhëhequr nga SHBA-ja zëvendësoi një marrëveshje të mëparshme franceze për të furnizuar Australinë me nëndetëset e saj me naftë. SHBA argumentoi se masa, e cila do të armatosë aleatin e Paqësorit me varka me energji bërthamore të cilësisë më të lartë, do t’i mundësojë më mirë Australisë të frenojë ndërhyrjen kineze në rajon. Macron tha se të dy aleatët do të zhvillojnë “bashkëpunim më të fortë” për të parandaluar që një keqkuptim i ngjashëm të ndodhë përsëri.

“Ne sqaruam së bashku atë që duhej të sqaronim. Ajo që me të vërtetë ka rëndësi tani është se çfarë do të bëjmë së bashku në javët e ardhshme, muajt e ardhshëm, vitet e ardhshme,” tha ai.

Për këtë arsye, qëllimi i Macron për takimin ishte sigurimi më i madh i inteligjencës dhe bashkëpunimit ushtarak amerikan për të mbështetur operacionet anti-terroriste franceze në rajonin Sahel të Afrikës. Macron vlerësoi “vendimet shumë operacionale, shumë konkrete” të Biden në javët e fundit që ndihmuan ushtrinë franceze të luftonte ekstremistët islamikë në Sahel. Biden dhe Macron diskutuan gjithashtu mënyra të reja për të bashkëpunuar në Indo-Paqësorin, një lëvizje që synon të qetësojë temperamentin francez për shkak të shkëputjes nga partneriteti SHBA-MB-Australi që shoqëroi marrëveshjen e nëndetëseve. Tema të tjera në axhendë përfshijnë Kinën, Afganistanin dhe Iranin, si dhe ndryshimin e klimës përpara samitit të klimës të OKB-së të javës së ardhshme në Glasgow, Skoci.

Francezët, të cilët humbën më shumë se 60 miliardë dollarë nga marrëveshja e nëndetëseve, kanë argumentuar se administrata e Biden në nivelet më të larta i ka mashtruar në lidhje me bisedimet me Australinë dhe madje kanë ngritur kritika se Biden po adoptonte taktikat e paraardhësit të tij, Donald Trump. Mosmarrëveshja sfidoi imazhin e nderuar me kujdes të Biden për të punuar për të stabilizuar dhe forcuar aleancën transatlantike pas presidencës së Trump, pasi Franca për herë të parë në rreth 250 vjet marrëdhënie diplomatike tërhoqi ambasadorin e saj në SHBA në shenjë proteste. Takimi Biden-Macron në Romë u organizua nga Franca në Villa Bonaparte, ambasada franceze në ‘Selinë e Shenjtë’. Ndërkohë, zonja e parë Jill Biden priti Brigitte Macron për një “angazhim dypalësh” të premten pasdite. Pajtimi Macron-Biden, i përgatitur në bisedimet intensive gjatë muajit të fundit, do të ndihmojë në shërimin e disa, por jo të gjitha plagëve të Francës. Gjithsesi lë të rregullta marrëdhëniet midis Francës dhe Australisë, duke përfshirë çështjen e kompensimit për Francën për anulimin e kontratës.

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota emmanuel marcon france shba joe biden emmanuel marcon france shba joe biden

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive