LIVE UPDATES
Bota

Takimi i Biden dhe Papa Françeskut, çfarë dhuratash të veçanta shkëmbyen mes tyre

29 Tetor 2021, 15:34 Nga DOSJA
Takimi i Biden dhe Papa Françeskut, çfarë dhuratash të

VATIKAN– Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden dhe Papa Françesku u angazhuan në bisedime të gjata mbi ndryshimin e klimës, varfërinë dhe pandeminë e koronavirusit këtë të premte, në një takim që zgjati përtej kohës së parashikuar. Videoja e publikuar nga Vatikani tregoi disa momente të ngrohta mes Papa Françeskut dhe Bidenit teksa ata shtrëngonin duart në mënyrë të përsëritur dhe buzëqeshnin. Takimi i tyre privat zgjati rreth 75 minuta, më shumë se dyfishi i kohëzgjatjes normale të takimeve të Papës. Dyshja u ulën përballë njëri-tjetrit në një tavolinë në bibliotekën papnore, të shoqëruar nga një përkthyes. Më pas ata vazhduan me një shkëmbim dhuratash dhe një takim më të gjerë duke përfshirë zonjën e parë dhe zyrtarë të lartë. Seanca e gjatë e la Bidenin më shumë se një orë prapa planit për takimet e tij të mëvonshme.

“Biden falënderoi Shenjtërinë e Tij për mbrojtjen për të varfërit e botës dhe ata që vuajnë nga uria, konflikti dhe persekutimi. Ai lavdëroi udhëheqjen e Papa Françeskut në luftimin e krizës klimatike, si dhe avokimin e tij për të siguruar që pandemia të përfundojë për të gjithë përmes ndarjes së vaksinave dhe një rimëkëmbje të barabartë ekonomike globale.” tha Shtëpia e Bardhë.

Pasi u largua nga Vatikani, Biden tha se pati një takim të mrekullueshëm dhe se Papa u lut për të. I pyetur se për çfarë ishte lutja, Biden tha se ishte për paqe. Sipas Vatikanit, Biden i dhuroi Françeskut një petk të endur, ose veshje liturgjike, e bërë në vitin 1930 nga rrobaqepësi i famshëm papal Gamarelli dhe i përdorur nga urdhri jezuit i Papës në SHBA, ku mbahej në arkivat e Kishës së Trinisë së Shenjtë. Shtëpia e Bardhë tha se do të bënte një donacion për bamirësi në emër të Papës.

Biden gjithashtu hodhi atë që njihet si një “monedhë sfiduese” në pëllëmbën e Papës gjatë një shtrëngimi duarsh dhe e përshëndeti atë si luftëtarin më domethënës për paqen që kishte takuar ndonjëherë. Monedha e personalizuar përshkruan shtetin e Bidenit, Delaware dhe një referencë për njësinë ushtarake të djalit të tij të ndjerë, Beau, Brigada e Sinjalit Taktik të Teatrit 261. Biden tha se Beau do të kishte dashur që ai t’ia jepte monedhën Papës.

“Tradita është, dhe unë po bëj vetëm shaka për këtë, por herën tjetër që do t’ju shoh, nëse nuk e keni atë, ju duhet të blini pijet,” tha Biden, duke iu referuar monedhës. “Unë jam i vetmi irlandez që keni takuar ndonjëherë që nuk ka pirë kurrë një pije”, shtoi ai.

Ndërkohë, Papa tha duke qeshur se irlandezët qenë ata që sollën usikin. Biden tregoi gjithashtu historinë e lojtarit afro-amerikan të bejsbollit Satchel Paige, që luajti rreth të pesëdhjetave të tij. Ai citoi Page duke pyetur:

“Sa vjeç do të ishit nëse nuk do ta dinit sa vjeç jeni? Ti je 65 vjeç, unë jam 60,” tha Biden, ndërsa Papa, i cili është 84 vjeç qeshi.

Papa Françesku i dhuroi Bidenit një pllakë qeramike që përshkruan ikonografinë e pelegrinit, si dhe një koleksion të dokumenteve kryesore mësimore të Papës. Ky takim ishte në kontrast të plotë me takimin që Papa Françesku mbajti me ish-presidentin Donald Trump në vitin 2017, me të cilin nuk kishin marrdhënie fort të mira. Fotot nga ai takim 30-minutësh treguan një Papë të vërenjtur duke qëndruar pranë një Trumpi që buzëqeshte. Takimi i Biden ishte gjithashtu më i gjatë se 52 minutat që Barack Obama kaloi me Papa Françeskun në 2014.

Burimi: AP News

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota joe biden papa françesku joe biden papa françesku

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim