LIVE UPDATES
Bota

Boris Johnson: Franca të tërhiqet, do shtojmë kontrollet në ujërat britanikë

29 Tetor 2021, 18:50 Nga DOSJA
Boris Johnson: Franca të tërhiqet, do shtojmë kontrollet në

MBRETËRI E BASHKUAR – Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson u zotua ditën e sotme se do të bëjë çfarë të jetë e nevojshme për të mbrojtur peshkatarët britanikë. Ai tha anijet franceze dhe ato të Bashkimit Europian do të bëhen pjesë e kontrolleve “rigoroze” kur të jenë në ujërat britanike dhe madje do aplikonin edhe tarifa për mallrat nëse Parisi u përmbahet kërcënimeve të fundit.

Sipas The Guadian, paralajmërimi pasoi njoftimin e qeverisë franceze në fillim të kësaj jave se nga e marta do të vendosë kontrolle të shtuara doganore dhe shëndetësore për mallrat britanike, pra potencialisht do të vendosë një ndalesë për anijet që sjellin peshk dhe do të shqyrtojë sigurinë, standardet mjedisore dhe ekuipazhin e anijeve në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri tha se kishte ndërmend t’i kërkonte Emmanuel Macron të shihte përtej “turbulencave” në marrëdhëniet britaniko-franceze. Johnson, i cili do ta takojë presidentin francez të dielën në një mbledhje të G20 në Romë, tha se Franca mbetet ndër aleatët, miqtë dhe partnerët më të mirë, më të vjetër, më të afërt të Mbretërisë së Bashkuar.

“Mund të ketë njerëz në të dyja anët e Kanalit që duan të krijojnë përshtypjen e mungesës së harmonisë, por nuk mendoj se Emmanuel e ndan këtë perspektivë,” shtoi ai.

Peshkatarët francezë mblidhen në një rrjetë jashtë ishullit britanik të Jersey, ujërat e të cilit janë në qendër të një përplasjeje për të drejtat e peshkimit midis MB dhe Francës. Por Johnson konfirmoi se Mbretëria e Bashkuar po përgatitej të merrte masat e duhura pas njoftimeve të fundit nga ministrat francezë.

“Ne jemi të hutuar, nuk po e kuptojmë çfarë po ndodh. Ne kemi frikë se mund të ketë një shkelje në aspektin e marrëveshjes së bashkëpunimit tregtar, duke marrë parasysh çfarë po ndodh dhe disa nga gjërat që po thuhen, dhe padyshim që ne do të qëndrojmë pranë çështjes për të ndërmarrë veprimet e duhura. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të siguruar interesat e Britanisë së Madhe”, tha kryeministri.

Më herët të premten, David Frost, ministri i Britanisë së Madhe për Brexit, kritikoi masat “e pajustifikuara” që qeveria franceze ka thënë se do të vendosë nga e marta e ardhshme për mosmarrëveshjen për aksesin e peshkimit, gjatë takimit të tij në Londër me Zëvendës-presidentin e Komisionit Evropian, Maroš Šefčovič.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota boris johnson emmanuel macron g20 mbretëri e bashkuar boris johnson emmanuel macron g20 mbretëri e bashkuar

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive