LIVE UPDATES

boris johnson

Bota 13 Prill 2022, 17:08

A po kryen Rusia gjenocid në Ukrainë?

UKRAINË- Mizoritë e kryera nga forcat ruse në Ukrainë kanë shkaktuar akuza të përhapura për krime lufte. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti in...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

9-vjeçari troket në derën e Boris Johnson, ka një kërkesë të veçantë për një recetë kanabisi - Bota
LIVE UPDATES
Bota

9-vjeçari troket në derën e Boris Johnson, ka një kërkesë të veçantë për një recetë kanabisi

17 Qershor 2021, 09:37 Nga DOSJA
9-vjeçari troket në derën e Boris Johnson, ka një

BRITANI– Vëllai i një djali të sëmurë rëndë me epilepsi ka dorëzuar me dorë një letër në Downing Street duke kërkuar që kryeministri britanik, Boris Johnson të ndihmojë në marrjen e një recete mjekësore të kanabisit.

Thomas Braun, nëntë vjeç, i shkroi Boris Johnson se prindërit e tij nuk duhet të kishin “shqetësimin e shtuar se do të gjenin shumë para për të paguar ilaçin e tij”. Vëllai i tij i vogël Eddie mund të pësojë deri në 100 kriza në ditë.

Sipas BBC, Thomas, i cili tha se vëllai i tij do të thotë “gjithçka” për të, i kërkoi kryeministrit të ndihmojë prindërit e tij “dhe nënat dhe baballarët e tjerë” të cilët duhet të mbledhin fonde çdo muaj për të përmbushur faturat mjekësore.

Nëna dhe babai im na duan të dy, dhe ata duhet ta ndihmojnë shumë Eddie dhe nganjëherë edhe unë duhet të ndihmoj. Ata kanë shqetësimin e shtuar se duhet të gjejnë shumë para për të paguar ilaçin e tij. Shumë miq tanë ndihmojnë. Por marrja e ilaçeve nga qeveria pa pasur nevojë të bënte shumë gjëra për të gjetur paratë do t’i ndihmonte ata shumë.“-shkruan ai në letër.

Kanabisi medicinal mund të përshkruhet në mjekësi në raste “të jashtëzakonshme”. Trajtimi u bë i ligjshëm me një recetë në 2018 për ata me një “nevojë të jashtëzakonshme klinike”. Por që nga ajo kohë janë lëshuar vetëm tre receta të NHS, duke i detyruar familjet të shpenzojnë mijëra në trajtime private.

Familja e Eddie nga Farndon, Cheshire, shpenzon pothuajse 800 paund në muaj në ilaçet e tij mjekësore të kanabisit, të cilat ata thonë se janë “transformuese të jetës”.

Një zëdhënëse e Departamentit të Shëndetit dhe Kujdesit Social tha se ilaçet e licencuara me bazë kanabisi ishin “financuar nga NHS ku ka prova të qarta të sigurisë së tyre dhe efektivitetit klinik”.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota boris johnson recete kanabisi thomas braun boris johnson recete kanabisi thomas braun

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha