LIVE UPDATES
Bota

Lista: 10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos bie nga froni, ia merr Elon Musk

16 Dhjetor 2021, 07:23 Nga DOSJA
Lista: 10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos bie nga

SHBA – Bloomberg Billionaires Index ka publikuar listën e përditësuar të 10 njerëzve më të pasur në rruzullin tokësor. Kjo listë, që deri dje kryesohej nga Jeff Bezos, tanimë ka ndryshuar, pasi fronin e më të pasurit e ka rrëmbyer Elon Musk, duke e spostuar Bezos në vend të dytë.

Sipas Bloomberg Billionaires Index, këtu është renditja aktuale e njerëzve më të pasur në botë:

Kur është njeriu më i pasur në botë?

Falë rritjes së çmimit të aksioneve të Amazon, Bezos u bë fillimisht personi më i pasur në botë në vitin 2018, kur pasuria e tij neto u dyfishua, duke u rritur nga 81.5 miliardë dollarë në tetor 2017 në 160 miliardë dollarë tetorin pasardhës, sipas Forbes.

Kur media publikoi listën e tyre vjetore të miliarderëve në botë në prill 2021, Bezos kryesoi listën për të katërtin vit radhazi. I llogaritur nga vlera neto, ai vlerësohet të fitojë 6.3 miliardë dollarë në muaj, 1.4 miliardë dollarë në javë, 205 milion dollarë në ditë, 8.56 milion dollarë në orë dhe 142,667 dollarë në minutë. Bezos ka më shumë se 191 miliardë dollarë që nga gushti 2021.

Çdo vit, ai angazhon 1 miliard dollarë për kompaninë e tij të eksplorimit të hapësirës, ​​Blue Origin. Më 20 korrik 2021, Bezos dhe tre të tjerë hipën në anijen New Shepard dhe përfunduan fluturimin e parë të suksesshëm të ekuipazhit të Blue Origin.

Vlera neto e Musk u rrit me 24 miliardë dollarë në 335.1 miliardë dollarë të hënën, pasi aksionet e prodhuesit të automjeteve elektrike u rritën me 8.5% në New York. Kjo e rriti epërsinë e tij ndaj Jeff Bezos të Amazon.com Inc. si personi më i pasur në botë me 143 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Kush është Jeff Bezos?

Jeff Bezos është një nga njerëzit më të pasur në planetin Tokë, por pyetja që lind nga shumë njerëz është nëse ai vërtet është më i pasuri? Në korrik 2021, Bezos dha dorëheqjen si CEO i Amazon, duke ia dorëzuar pushtetin Andy Jassy  dhe në atë kohë, Bezos u largua me rehatinë e të qenurit njeriu më i pasur në botë. Por në tetor, Elon Musk i Teslës e kaloi atë në pasuri dhe e rrëzoi Bezos nga vendi i parë. Megjithatë, kjo nuk e minimizon vlerën e lartë neto dhe stilin e jetës jashtëzakonisht luksoze që Bezos ka krijuar për vete.

Që nga dhjetori 2021, Bezos është personi i dytë më i pasur në Tokë, me pasurinë e tij personale që eklipson ndër të tjera edhe atë të bashkëthemeluesit të Microsoft, Bill Gates. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, Bezos ka një vlerë neto prej 202 miliardë dollarë deri më sot.

Kur Bezos filloi Amazon në 1994 nga një garazh dhe e bëri atë publik në 1997, ishte e pamundur të imagjinohej madhësia e ndikimit që kompania e tij do të kishte në të ardhmen. Themeluesi, ish-CEO dhe tani kreu ekzekutiv i tregtisë elektronike globale të Amazon nuk mund t’i kreditojë fitimet e tij vetëm në tregun online, pasi ai ka përvetësuar prona të konsiderueshme si pasuritë e paluajtshme

Më poshtë janë disa fakte mahnitëse që mund të habiteni nëse mësoni për Bezos dhe pasurinë e tij.

Marrë nga indy100.com

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota elon musk jeff bezos njeriu me i pasur elon musk jeff bezos njeriu me i pasur

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra