LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i Dubait. Alabbar: Mrekulli

• Kryeministri Edi Rama ka nënshkruar sot Memorandumin e Bashkëpunimit, për realizimin e projektit “Durrës Yachts & Marina", për ndërtimin e portit më të madh turistik të Mesdheut në Durrës midis "Eagle Hills Real Estate Development" shpk, përfaqësuar nga investitori Muhammed El Alabbar dhe “Albanian Seaports Development Company". • Rama tha se Porti i Durrësit do të jetë një Port binjakës e Marinës së Dubait dhe se do të hapë rrugën për të gjithë bregdetin shqiptar. Sipas Kreut të Qeverisë, i gjithë investimi do të kushtojë 2 miliardë dollarë. Rama tha gjithashtu se janë mbyllur negociatat me Muhammed El Alabbar për fillimin e investimit në Portin Turistik të Durrësit. • Vetë Muhammed El Alabbar u shpreh se ajo di të vihet në jetë në Durrës do të jetë diçka madhështore nga ku njerëzit nuk do të duan të ikin asnjëherë. • Zëvendëskryeministrja e njehrësh ministrja e Infrastrukturës dhe Eenergjitikës, Belinda Balluku u shpreh se Porti i Durrësit do të jetë dera e turizmit në vendin tonë. Sipas Ballukut, Porti në Porto Romano do të lidhet përmes një hekurudhe me Prishtinën. • Një pjesë, sipas saj, do të përdoret për operacione militare nga NATO, gjë që është prezantuar edhe më herët. Këtë nismë, kreu i qeverisë e ka përmendur edhe në Bruksel.

6 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Balluku jep detaje për bazën e NATO-s në Durrës: Do jetë në pjesën fundore të Portit

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Belinda Balluku

TIRANË- Zëvendëskryeministrja Belind Balluku ka folur në lidhje me bazën detare të NATO-s në Durrës. Në një deklaratë për mediat, nga ku u firmos edhe memorandiumi për Portin e Durrësit, Balluku tha se hapi final i këtij projekti do të jetë dhe dedikimi për operacionet militare. Ajo tha se kjo pjesë do të bëhet në fundin e portit që do të jetë nën ombrellën e NATO-s.

“Hapat final të ndërtimit të projektit, që ka edhe 2 elementë të rëndësishëm lidhjen me një hekurudhë të portit të thatë në Prishtinë, dhe sigurisht një pjesë fundore të portit që do i dedikohet operacioneve militare nën ombrellën e NATO-së, ashtu siç kemi bërë me aeroportin e Kuçovës. Një projekt që e kemi prezantuar në zyrën e NATO në Bruksel,”- tha Balluku.

1 MUAJ ME PARE

Rama flet për turizmin: Tirana e dyta pas Antalias, 1.4 mln pasaporta të huaja u futën vetëm në korrik

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me takimin që pati me Presidentin e Turqisë, Recep Tayip Erdogan. Në deklaratën për mediat, përmes të cilës dha lajmin për nënshkrimin e memorandumit për Portin e Durrësit, Rama tha se turizmi në Shqipëri ka ndryshuar për mirë. Ai përmendi Erdoganin dhe tha se Presidenti turk donte që ta mbante akoma më shumë në Ankara, por që ai i kishte thënë se duhet të largohej për një arsye mjaft të rëndësishme. Duke u ndalur tek turizmi, Rama tha se vendi ynë ka shënuar rritje dhe se Tirana zë vendin e dytë pas Antalias për nga numri i turistëve që pret. Ai shtoi se pasaportat e huaja që kanë hyrë në Shqipëri (pa llogaritur Kosovën) kalojnë shifrën e 1.4 milionëve.

“Sot paradite isha në Ankara me Presidentin Erdogan. Patëm një takim shumë vëllazëror si gjithmonë dhe ai dëshironte që të më mbante pak më shumë. Por, unë i thashë kam një arsye shumë të fortë që të kthehem në Shqiqëri. Kjo sepse finalizojmë një punë intensive negociatash, investimesh, ndonjëherë edhe krisjesh në proces. Më në fund jemi gati të nënshkruajmë protokollin e bashkëpunimit që i hap rrugë ligjit të veçantë për fillimin e investimin për portin më të madh të Mesdheut. Jo më larg se sot, i kam këtu, unë kam marrë shifrat e këtij viti, që flasin më qartë se çdo fjalim, për vizitorët e huaj, duke përjashtuar vizitorët nga Kosova, që hyjnë të paregjistruar. Në qershor kemi pasur 604 mijë turistë, përfshirë dhe turistët nga Kosova. Sot kemi 876 mijë turistë të huaj, pasaporta të huaja, as të Shqipërisë, as të Kosovës. Në korrik kemi pasur 1.1 mln, sot kemi 1.4 mln pasaporta të huaja. Në këtë periudhë, 1 deri në 7 gusht, 411 mijë vitin e shkuar, 482 mijë këtë vit. Në një nga klasifikimet e bëra për rritjen më të lartë të turizmit. Në të gjithë mMesdheun, Tirana është e dyta pas Antialias,”- tha Rama ndër të tjera.

1 MUAJ ME PARE

Ndërtimi i portit turistik të Durrësit, Rama: Gati të nënshkruajmë protokollin e bashkëpunimit me El Alabbar

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Edi Rama

TIRANË-  Sot u nëshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk dhe “Albanian Seaports Development Company” sh.a.

Gjatë fjalës së tij kryeministri, Edi Rama u shpreh se zhvilloi një takim vëllazëror me Alabbar në Turqi dhe i ka kërkuar atij që të nënshkruhej sot kjo marrëveshje e rëndësishme që i hap rrugë ndërtimit të Portit të ri të Durrësit.

"Skuadra jonë nënshkruan për herë të parë një kontratë të këtyre përmasave. Bëhet fjalë për një vullnet që buron nga një miqësi e posaçme mes princit dhe Shqipërisë e shqiptarëve", tha Rama.

Edi Ramna: Patëm një takim shumë vëllazëror dhe ai dëshironte që të më mbante pak më shumë, por unë i thashë që kam një arsye të fortë që të kthehem sot sepse finalizojmë një punë intensive negociatash, diskutimesh, nga njëherë edhe krisjesh në proces me El Alabbar. Jemi gati që të nënshkruajmë protokollin e bashkëpunimit që i hap rrugë fillimit të investimit për Portin më të Madh të Mesdheut. Presidenti tha për El Alabbar je i lirë të shkosh. Skuadra jonë nënshkruan për herë të parë një kontratë të këtyre përmasave. Bëhet fjalë për një vullnet që buron nga një miqësi e posaçme mes princit dhe Shqipërisë e shqiptarëve.

1 MUAJ ME PARE

Ndërtimi i portit turistik të Durrësit, Alabbar: Do të ndërtojmë një mrekulli! Shqipëria ofron mundësi të mëdha për investime

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Mohammed Alabba

TIRANË- Sot u nëshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk dhe “Albanian Seaports Development Company” sh.a. Në takim ishte i pranishëm dhe Mohammed Alabbar, themeluesi i grupit EMAAR. 

Gjatë fjalës së tij Alabbar tha se ajo që do të ndërtohet në Durrës do të bëjë që vizitorët që do të vijnë do të duan që të mos largohen më nga Durrësi dhe Shqipëria. 

Alabbar u shpreh se vendi ynë ka një bregdet të mrekullueshëm ku mundësitë për investime janë të mëdha.

Mohammed Alabbar: Do doja të thoja që koha do të tregojë se interesi ynë është krijimi i një jete të re, krijimin e besimit në një qytete, natyrisht rritja e punësimit, ekonomisë. Do të jetë shumë më tepër se ajo që mendojmë. Unë këtë gjë e kam bërë prej 30 vitesh, ajo që bëja 5 vjet më parë krahasuar me këtë që bëj tani është e pakrahasueshme, pasi tani njerëzit tanë duan më shumë argëtim. Sot nuk lidhet gjithçka me teknologjinë, por lidhet me faktin se çfarë jete do të krijojmë. Ne do të krijomë një gjë kaq të veçantë sa kur njerëzit të vijnë të mos duan të largohen kurrë. Do të marrim mendjet më të mira për të krijuar një gjë të bukur. Mendoj se bregdeti shqiptar ja vlen, mendoj se ekonomia shqiptare ja vlen. Për mua është privilegj që unë të marr pjesë dhe të vë në punë pasionin dhe dashurinë time për krijimin e kësaj jete në Shqipëri dhe në Durrës. Ju premtoj që kurrë nuk do ju zhgënjej zoti kryeministër.

1 MUAJ ME PARE

Balluku: Projektet e reja në Durrës do t’i japin një zhvillim të madh ekonomik vendit, merr fund ndotja akustike

\2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Belinda Balluku

TIRANË- E pranishme në takimin ku u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk dhe “Albanian Seaports Development Company” sh.a ishte dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Infrastruktures, Belinda Balluku. 

Balluku foli për zhvillimin e madh ekonomik që do sjellë ndërtimi i këtij Porti jo vetëm në Durrës por në gjithë Shqipërinë. Sipas zëvendëskryeministres numri i lartë i turistëve e bën të domosdoshëm pasjen e një porti të ri, i cili do t’i shërbejë jo vetëm Shqipërisë por edhe rajonit.

Belinda Balluku: Sa i përket ekonomisë, ekonomia do të sjellë një shpërthim në atë zonë, jo vetëm për ndërtimin e kësaj balline ujore, por edhe për marinën që do të ndërtohet në portin e Durrësit. Para se të niste ky projekt ne kemi patur shumë ankesa nga qytetarët sa i përket ndotjes akustike. Një port i ndërtuar shumë herët kur qyteti nuk kishte këtë zhvillim, nuk kishte kaq shumë turistë, duke marrë parasysh të gjitha ankesat, ne kemi vendosur para se ky projekt të niste që Porti i Durrësit të zhvillohej në një zonë industriale, që të kishim një port modern që t’i përgjigjet kërkesave jo vetëm të Shqipërisë por të gjithë rajonit. Kompania holandeze është në hapat e prezantimit të një projekti të madh”, tha Balluku.

1 MUAJ ME PARE

Ndërtimi i portit turistik të Durrësit, nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit! Investimi 2 miliardë dollarë

2 mld $! Firmoset memorandumi për Portin e Durrësit. Rama: Binjak i
Foto ilustruese

TIRANË- Duke folur para nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk dhe “Albanian Seaports Development Company” sh.a, kryemninistri Edi Rama u shpreh se më në fund pas një rrugëtimi tre vjeçar me shumë hapa sot nënshkruhet mkarrëveshja me "Eagle Hills Real Estate Development" shpk. I pranishëm në takim ishte Mohammed Alabbar themeluesi i grupit EMAAR.

Edi Rama: Pas thuajse tre vjet rrugëtimi me shumë hapa, duke kaluar përmes diskutimesh, studimesh, analizash, debatesh, bisedimesh teknike e negociatash jo të lehta, nënshkruhet sot Memorandumi i Bashkëpunimit, për realizimin e projektit “Durrës Yachts & Marina", për ndërtimin e portit më të madh turistik të Mesdheut në Durrës midis "Eagle Hills Real Estate Development" shpk, përfaqësuar nga investitori e zhvilluesi me famë botërore Muhammed El Alabbar dhe “Albanian Seaports Development Company.

porti i durresit edi rama muhammed el alabbar belinda balluku

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra