LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në Veri, kërkoheshin 'koka të mëdha', në pranga vetëm Sali Zeneli

• Aksion nga jugu në veri, por në pranga ka përfunduar vetëm Sali Zeneli është arrestuar nga Policia. • 32-vjeçari ishte shpallur në kërkim nga policia pasi pas vdekjes së mikut të tij, Taulant Beqiraj. • Fokusi i uniformave të shtetit ka qenë qyteti i Elbasanit, Shkodës, Fushë Krujës, etj, por, efektivët kanë dalë duarbosh. • Në Elbasan, konktrolle janë zhvilluar edhe në biznesin e banesën e familjes së Suel Çelës, i shpallur në kërkim në kuadër të të njëjtit operacion, por ai nuk është gjetur aty. • Po ashtu, në Elbasan, Policia hyri me shpresën se do mund të kapte persona të njohur të botës së krimit, si Kamer Mehja, Abedin Mama (Dine Çami), Suel Çela, Talo Çela dhe personave të tjerë të shpallur në kërkim në Elbasan. • Në Shkodër është kërkuar për disa personazhe të njohur të botës së krimit. Në disa banesa kërkoheshin, Duel Mehmedaj, Astmer Bilali dhe Bajram Çekorja, të gjithë të shpallur në kërkim për vrasje, por nuk është gjetur asnjë. • Më poshtë, Policia ka ushtruar në disa banesa në zonën e Kurbinit dhe Fushë-Krujës, me shpresën e gjetjes së gjurmëve të Ervin Merlikës, Ervis Martinaj. • Në Durrës u kërkuan Lulzim Berisha, Alban Bengasit, Kevin Suçit, Agron Bejdolli, Aleksandër Laho ose “Rrumi i Shijakut” dhe Alban Skonja. • Por në asnjë nga bazat ku pati kontrolle, nuk u gjet asgjë dhe askush. • Edhe pse aksioni ka përfunduar, Policia e Shtetit nuk ka dalë me asnjë njoftim për të dhënë detajet e plota nga aksioni.

4 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në Veri, operacioni kapjen e të kërkuarve mbyllet me dështim, s'gjetën asnjë gjurmë të Ervis Martinajt

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në
Ervis Martinaj

TIRANË-  Policia e Shtetit duke nisur nga mbasditja e djeshme ka zhvilluar disa aksione të shpërndara në qytete të ndryshme. Gazetari Elton Qyno shkruan për Ora News se dje në mesditë dhe mbrëmë gjatë natës janë ushtruar kontrolle në dhjetëra banesa në qytetet si Vlorë, Shkodër, Tiranë, Fushë-Krujë, Kurbin, Durrës, Elbasan dhe Cërrik. 

Në Shkodër është kërkuar për disa personazhe të njohur të botës së krimit. Në disa banesa kërkoheshin, Duel Mehmedaj, Astmer Bilali dhe Bajram Çekorja, të gjithë të shpallur në kërkim për vrasje, por nuk është gjetur asnjë. Më poshtë, Policia ka ushtruar në disa banesa në zonën e Kurbinit dhe Fushë-Krujës, me shpresën e gjetjes së gjurmëve të Ervin Merlikës, Ervis Martinaj. Në Durrës u kërkuan Lulzim Berisha, Alban Bengasit, Kevin Suçit, Agron Bejdolli, Aleksandër Laho ose “Rrumi i Shijakut” dhe Alban Skonja; ndërsa në Elbasan, Policia hyri me shpresën se do mund të kapte persona të njohur të botës së krimit, si Kamer Mehja, Abedin Mama (Dine Çami), Suel Çela, Talo Çela dhe personave të tjerë të shpallur në kërkim në Elbasan.

Por në asnjë nga bazat ku pati kontrolle, nuk u gjet asgjë dhe askush.

1 MUAJ ME PARE

Arrestimi i shokut të Beqirajt! Zeneli i sapokthyer në Vlorë, policia u informua për lëvizjen e tij

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në
Policia

TIRANË- Kontrollet nga RENEA dhe FNSH-ja rezultuan me arrestimin e Sali Zenelit. Ky person, ishte shpallur në kërkim pasi është dënuar me 6 vite burgim për ngjarjen e ndodhur në 3 mars 2021, ku në rrugën “Transballkanike” mbeti i vrarë kushëriri i tij, Taulant Beqiraj. Zeneli kishte vetëm dy ditë që kishte mbërritur në banesën e tij, pasi prej gati 1 viti qëndronte i fshehur mes Tiranës dhe Sarandës.

32-vjeçari qëlloi me armë zjarri në drejtim të Elton Hajnajt, Hans Jonuzajt e Skerdjan Gabranit, pasi këta të fundit i ekzekutuan shokun e tij Tauland Beqirajn në Vlorë në 3 mars të vitit 2021. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me vendimin e datës 15.03.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve luftarake dhe i municionit”.

Elton Hajnaj është shpallur fajtor për vrasjen e Taulant Beqirajt, ngjarje kjo e ndodhur më 3 Mars 2021 në rrugën transballkanike të Vlorës. Trupi gjykues dha 21 vite burgim, por përmes gjykimit të shkurtuar shkon në 19 vite. Dënimi është dhënë në mungesë, pasi që prej datës 10 marsit të vitit të shkuar, Hajnaj vijon të jetë në kërkim policor.

Si ndodhi ngjarja? 

Taulant Beqiraj dyshohet se kishte detyrim ndaj palës tjetër lidhur me shitjen e një automjeti tip “Benz-Mercedez”, për të cilin refuzonte të dorëzonte pagesën. Ngjarja kriminale ka ndodhur përballë Gjykatës së Apelit Vlorë, teksa viktima po ecte në rrugë, ndërsa autori zbriti nga një makinë me xhama të zi dhe e qëlloi për vdekje. Beqiraj ishte person me precedent penal i përfshirë në disa ngjarje kriminale. 31-vjeçari përdorte disa identitete, ai njihej edhe si Taulant Beqiraj, edhe si Taulant Manaj.

1 MUAJ ME PARE

VIDEO-Vrasja e Taulant Beqirajt, policia arreston pas 1 viti shokun e tij, Zeneli qëlloi me armë mjetin e autorëve

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në
Taulant Beqirajt

VLORË- Sali Zeneli është arrestuar nga policia. 32-vjeçari ishte shpallur në kërkim nga policia pasi pas vdekjes së mikut të tij, Taulant Beqirajt, qëlloi me armë zjarri në drejtim të mjetit me të cilën u larguan 2 autorët. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me vendimin e datës 15.03.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve luftarake dhe i municionit”.

NJOFTIMI I POLICISË:

Kontrolle të befasishme në të gjithë qarkun Vlorë, për kapjen e personave në kërkim, atyre që qarkullojnë me lëndë narkotike apo me armë zjarri. Finalizohet nga Komisariati i Policisë Vlorë, në bashkëpunim me FNSH Vlorë, operacioni policor i koduar “Sëift”. Kapet në Panaja dhe vihet në pranga, një 32-vjeçar i shpallur në kërkim për vrasje me dashje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Në zbatim të Planit të Masave të hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, për ushtrimin e kontrolleve të befasishme në qendrat urbane, në akset rrugore nacionale dhe në ato kryesore rurale, me qëllim kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë penale, bazuar dhe në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative për vendndodhjen e një shtetasi të shpallur në kërkim, shërbimet e Policisë organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Sëift”, në kuadër të të cilit u kap dhe ndalua shtetasi në kërkim:

S. Z., 32 vjeç, banues në Panaja. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me vendimin e datës 15.03.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve luftarake dhe i municionit”. Shtetasi S. Z. dyshohet se më datë 03.03.2021, pas vrasjes së shokut të tij, shtetasit T. Gj., në lagjen “Bashkimi”, Vlorë, ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të automjetit me të cilin janë larguar autorët, 2 prej të cilëve, H. J. dhe S. G., janë ndaluar më pas nga Policia. Materialet iu referuan prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

1 MUAJ ME PARE

"Plumbi i artë"/ Policia zhvillon aksion në disa qytete gjatë natës, kontrollohet banesa e bizneset e Suel Çelës, efektivët dalin duarbosh

Aksioni “blic” në mesnatë/ Kontrolle nga Jugu në
Suel Çela

TIRANË- Policia e Shtetit ka zhvilluar një tjetër aksion për kapjen e të shumëkërkuarve të shpallur në kërkim në kuadër të operacionit “Plumbi i artë”. Mësohet se fokusi i uniformave të shtetit ka qenë qyteti i Elbasanit, aty ku ka dyshuar se fshiheshin disa prej të shumëkërkuarve. Por, efektivët kanë dalë duarbosh që aty. Konktrolle janë zhvilluar edhe në biznesin e banesën e familjes së Suel Çelës, i shpallur në kërkim në kuadër të të njëjtit operacion, por ai nuk është gjetur aty.

Operacioni është shtrirë edhe në disa qytete të tjera të vendit, por deri më tani nuk ka njoftim zyrtar nga Policia e Shtetit në lidhje me të arrestuarit. Pritet deklarata për të hedhur më shumë dritë në lidhje me këtë aksion.

Eljo (Ervis) Bitri alias Bledar Debrova është personi i fundit që është vënë në pranga, në kuadër të operacionit “Plumbi i artë” që u zhvilluar pas arrestimit e rrëfimit të Nuredin Dumanit e Henrik Hoxhajt, të cilët u bënë bashkëpunëtorë të drejtësisë. Bitri, 35 vjeç nga Elbasani është arrestuar në Holandë, në një provincë të Holandës të quajtur Leiden. Ai u kap duke qarkulluar me armë zjarri pistoletë me silenciator si dhe me dokumente identifikimi bullgare. 

Si u organizua operacioni “Plumbi i artë”

Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxhaj kanë zbërthyer ngjarje kriminale që nga viti 2011 deri në 2022-shin. Për këtë operacion të SPAK, u lëshuan 32 urdhër arreste, nga të cilat 18 u ekzekutuan nga policia (prej të cilave 9 masa iu komunikuan persona të arrestuar për vepra të tjera penale), ndërsa 14 u shpallën në kërkim. Pas kapjes së Agim Gjinit në Durrës dhe Eljo Bitrit në Hollandë, në kërkim janë ende 12 të tjerë, përfshirë Ervis Martinajn, i cili rezulton i zhdukur pa gjurmë që prej 9 gushtit të këtij viti.

1.Festim Qoli,         

2.Alban Bengasi,

3.Ervis Martinaj (i zhdukur pa gjurmë nga 9 gushti).

4.Elvin Merlika

5.Alket Xhixha

6. Marjus (Suel) Lulaj (Çela),

7.Agron (Kamber) Mehja,

8. Aleks Çela alias (Tom Qorri),

9. Talo Çela,

10.Mikael Qosja (Kamami) (Stefo),

11. Florenc Çapia

12. Abedin Mama (Dine Çami)

policia e shtetit sali zeneli

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare