LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i Nikollës nuk merret parasysh, McGonigal e kam takuar dhe unë, pyesni Opozitën gjithashtu

• Kryeministri Edi Rama u ka dhënë porosi të qartë deputetëve që seanca e Kuvendit të mos ndërpritet për asnjë arsye, pavarësisht bllokimit të Foltores nga ana e Partisë Demokratike. Këtë gjë, u transmetoi sot kreu i grupit parlamentar Taulant Balla kolegëve të tij, një javë pas trazirave në seancën plenare. • Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes, kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla tha se kërkesa për shkarkimin e kryeparlamentares Lindita Nikolla, nuk meriton të merret në konsideratë pasi nuk ka argument. Ai tha se Nikolla vetëm sa ka zbatuar rregulloren. • I pyetur nëse do të ngrihet një grup hetimor për të hetuar takimet e kryeministrit Edi Rama me ish-agjentin e FBI-së Charles McGonigal, Balla tha se nëse kërkesa mban firmën e kryedemokratit Sali Berisha nuk do të shqyrtohet. Ai u shpreh gjithashtu se ligji për komisionet po ndryshon. • I pyetur për vijimin e procedurave për çështjen e mandatit të deputetes Olta Xhaçka, Balla tha se fillimisht duhet të zbardhet vendimi i Kushtetueses.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Kërkesa e deputetëve të PD për shkarkimin e Nikollës, Balla: S’gjej argument

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i
Taulant Balla

TIRANË- Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është shprehur se kërkesa e Opozitës për shkarkimin e kryetareds së Kuvendit, Lindita Nikolla, nuk qëndron. Në një prononcim për mediat, Balla tha se duhet një argument për të shkarkuar kryetaren e Kuvendit dhe ky nuk mund të jetë zbatimi i rregullores nga ana e saj. Sipas tij, Opozita është nisur nga seanca e fundit plenare që u shoqërua me përplasje. 

Pjesë nga fjala e Ballës: 

Këta mund të kërkojnë edhe shkarkimin e qeverisë, shpërndarjen e parlamentit. Kërkesa të pafundme. Por e para është që nuk gjej qoftë dhe një argument të vetëm që të kërkosh shkarkimin e kryetares së Kuvendit, në kushtet kur kryetarja në seancën e fundit plenare, ka zbatuar rregulloren e Kuvendit. Rregullorja përcakton qartë se si disponon me vendimmarrje, kur bllokohet foltorja e Kuvendit. Në kushtet kur Kuvendi i Shqipërisë e ka të pamundur që të përmbushë detyrimet, në këtë rast është miratimi i rendit të ditës. Në kushte e deklarimit, një pjesë e deputeteve thanë se s’do të ketë punime normale. Kuvendi do e bëjë të qartë. Asnjë lloj kërkese e kësaj forme nuk mund të miratohet dhe nuk mund të merret në konsideratë. Do mundohemi që diskutohet do zhvillohen. Në këtë frymë do vijojnë përpjekjet për të vijuar punën normalisht. Deputetët që thyejnë rregulloren shpresojmë që mos të marrin pjesë në seancat plenare. Shpresojmë që në 2 shkurt Kuvendi t’i kthehet normalitetit. Por situata që është krijuar është qesharake. 

1 MUAJ ME PARE

Komision Hetimor për takimet e Ramës me ‘McGonigal’? Balla: Firma e non grata-s nuk merret parasysh, do ndryshojmë ligjin

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i
Taulant Balla

TIRANË- Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla tha se kërkesa e Opiitës për të ngritur një grup hetimor për të hetuar takimet e kryeministrit Edi Rama me ish-agjentin e FBI-së, Charles McGonigal, nuk mund të aprovohet. Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes së grupit të PS, Balla tha se kërkesa do të verifikohet dhe nëse do të jetë firma e kryedemokratit Sali Berisha, nuk do të merret parasysh pasi është shpallur non-grata. Ai përmendi dhe faktin që kanë depozituar një kërkesë për ndryshimin e ligjit për komisionet hetimore. 

Pjesë nga fjala e Ballës: 

Është kryetari i Kuvendit ai që njihet me këtë kërkesë dhe sipas rregullores së Kuvendit, merret një Kuvend. Duhet vendosur njëherë nëse kërkesa është në përputhje me rregulloren e Kuvendit. Sepse lidhur me komisionet hetimore, ne kemi ngritur një komision të posaçëm për ngritjen e komisioneve parlamentare dhe që lidhet me vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Që nga viti 2004 deri më sot në vitin 2022 nuk janë futur në legjislacion vendimet e Gjykatës Kushtetuese, janë plot 6 të tilla. Në këtë rats kemi të bëjmë me një rast të veçantë, që çdo parlament do të zgjidhte të njëjtin parim. Kemi një person ‘non grata’ nga SHBA që është turpi i këtij Kuvendi dhe ne nuk do ta marrim në konsideratë firmën e tij. Është zgjedhja jonë, vendimmarrja jonë politike.

1 MUAJ ME PARE

Balla e pranon: McGonigal e kam takuar dhe unë përveç Ramës! Mund të jetë mbledhur me Opozitën gjithashtu, pyetini

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i
Taulant Balla

TIRANË- Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka pranuar se përveç kryeministrit Edi Rama, edhe ai vetë ka zhvilluar takime me ish-agjentin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes së grupit të PS-së, Balla tha se takimet nuk janë tregues për përfshirje në shkelje ligji. Ai shtoi gjithashtu se me FBI-në kanë komunikuar së fundmi dhe lidhur me sulmet kibernetike dhe se nëse në të ardhmen ndonjë agjent arrestohet, nuk mund të fajësohet PS-ja. 

"Kanë qenë takime të një bashkëpunimi, për aq kohë sa ka qenë në detyrë. Në këtë histori nuk ka çështje, këtë dua t'ja them çdo qytetari shqiptar. Në këtë histori nuk ka asnjë çështje, përsa kohë që bëhet fjalë për një takim në kuadër të shkëmbimi eksperiencash. Të gjithë e dimë se nuk ka skuadër më të specializuar për një krim apo korrupsion. Ne së fundmi kemi komunikuar për sulmet kibernetike, imagjinoni sikur një prej atyre të ketë nesër një problem me ligjin. Mund të ketë takuar dhe të Opozitës, nuk e di, pyesni,"- tha Balla. 

1 MUAJ ME PARE

Bllokimi i seancave nga PD/ Balla: Askush s'e merr dot peng, punimet do vijojnë në çdo mënyrë

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i
Taulant Balla

TIRANË- Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është shprehur se maxhoranca është e vendosur të mos e lejojë Opozitën të ndërpresë seancat e Kuvendit. Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes së grupit të PS-së, Balla tha se askush nuk mund ta marrë peng Kuvendin. Ai shtoi se punimet e seancës do të vijojnë me çdo kush pavarësisht bllokimit të foltores nga PD-ja. 

"Situata që është krijuar është një situatë qesharake, kujtoj këtu seancën e fundit të 16 janarit. Sa herë hapet një sesion, çohet një person bllokohen foltoren. Ndaj ju them që kjo është një situatë shumë qesharake me gjithatë ajo që ka rëndësi është se kush mendon dhe pretendon se mund të marrë peng Kuvendin, e ka gabim. Kuvendi vijon punimet,"- tha Balla ndër të tjera. 

1 MUAJ ME PARE

Zbardhet skenari i PS për të shmangur bllokimin e seancave të Kuvendit nga PD: Nëse opozita bojkoton, vijojmë punimet normalisht

Balla zbardh porosinë e Ramës për Kuvendin: Shkarkimi i
Edi Rama

TIRANË- Partia Socialiste ka ndarë strategjinë e ndjekjes së punimeve në Kuvendin e Shqipërisë, në seancën e radhës plenare. Grupi parlamentar i PS-së u mblodh sot në selinë rozë dhe nën drejtimin e Taulant Ballës, u nda mënyra se si do të menaxhohej çdo bllokim nga ana e Partisë Demokratike në Kuvend.

Ka qenë Balla ai që ka propozuar që në çdo rast bllokimi nga PD, rendi i ditës të vijohet normalisht. Kjo gjë është miratuar dhe nga pjesa tjetër e grupit. Seanca e kaluar u ndërpre sepse kryedemokrati Sali Berisha, i cili bllokoi foltoren.

Ai u rrethua nga Garda, por pavarësisht ndërprerjes së fjalës së tij në Kuvend, vijoi me bllokimin e seancës deri në ndërprerjen e punimeve.

grupi i ps 30 janar 2023

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"