LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e katërt nga 2021

•Vetëm 6 muaj pas marrjes së detyrës, rrëzohet me 123 vota qeveria e kryeministrit Kiril Petkov. •Vendimi u mor sot në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit. • Opozita pretendon se qeveria ka dështuar në politikën financiare dhe ekonomike.• Shkak për mocionin e mosbesimit është edhe tentativa për heqjen e VETO-s ndaj Maqedonisë së Veriut. • Brenda pak kohësh, 6.5 milionë banorë të shkojnë drejt zgjedhjeve të parakohshme. • Qeveria e Petkovit erdhi në pushtet me zotimin për të luftuar me vendosmëri korrupsionin, për të hequr nga detyra prokurorin e Përgjithshëm, Ivan Geshev dhe kreun e Komisionit Anti-korrupsion, Sotir Tsatsarov. •Qeveria e 99-të e Bullgarisë me kryeministër Kiril Petkov u zgjodh më 13 dhjetor 2021. • Tani vendi do të shkojë për herën e katërt në zgjedhje, një rekord në historinë e Bullgarisë.

7 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Tensione në Bullgari/ Eurodeputeti i IMRO protestë para shtëpisë së Borisov

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Angel Djambazki

SOFJE- Eurodeputeti i IMRO-s, Angel Djambazki, së bashku me mbështetësit e partisë, bllokuan shtëpinë e liderit të GERB, Bojko Borisov, në Bankya.

Protesta ka nisur këtë mbrëmje, ndërsa Borisov nuk është parë i bashkuar me turmën. Shkak për pakënaqësinë e tyre është kërkesa e GERB-it që të mbështesë propozimin francez për Maqedoninë e Veriut për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE.

Para shtëpisë së ish-kryeministrit pati edhe përplasje të vogla, por tensionet u zbutën pasi Djambazki i siguroi se qëllimi i tyre nuk ishte të krijonin situata të pakëndëshme. Ai iu drejtua përfaqësuesve të GERB-it se janë para vendimeve të rëndësishme dhe duhet të mbrojnë qëndrimet bullgare.

“Ne kemi ardhur të takohemi me njeriun që heziton. Ne duam t’i themi zotit Borisov dhe të gjithë deputetëve se kjo kauzë i kalon të gjitha grindjet e brendshme partiake. Nuk duhet lejuar tradhtia kombëtare në ditët në vijim,"-tha Djambazki.

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Pritet që të ketë zgjedhje të reja, hera e katërt brenda 2 vitesh. Kiril Petkov, konfirmoi edhe njëherë kandidimin e tij për kryeministër të vendit.

1 JAVE ME PARE

Qeveria ra, po tani? HAP PAS HAPI, si veprohet për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Bullgari

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Foto nga seanca e sotme

SOFJE- Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov! Me 121 vota pro, Kuvendi ka rrëzuar qeverinë në Bullgari duke çuar vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian. Vendimi u mor sot në orën 19:00 të pasditës, 6 muaj pasi koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën, vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse në lidhje me VETO-n e Bullgarisë. Nga votimi, doli se deputeti i MRF-së Ramadan Atalay votoi gabimisht në mbështetje të qeverisë, duke e deklaruar vetë gabimin e tij.

"Ishte një nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga z. Peeski, z. Borisov, z. Trifonov dhe znj. Mitrofanova. E bëj të qartë se ky votim është vetëm një hap i vogël në një rrugë shumë të gjatë. Ne premtojmë se do të vazhdojmë ta rifitojmë vendin tonë në këtë betejë dhe një ditë do të kemi një vend pa prapaskenë, pa mafia, një shtet normal evropian,”- tha kryeministri Kiril Petkov menjëherë pas shpalljes së rezultateve. Fjalët e tij u pritën me duartrokitje nga seanca plenare. Mocioni i mosbesimit u depozitua në 15 qershor nga grupi më i madh parlamentar i opozitës.

Por çfarë e pret Bullgarinë?

Sipas Kushtetutës, në rast të një mocioni mosbesimi, kryeministri jep dorëheqjen nga qeveria. Mirëpo, konstitucionalistët komentuan për Dnevnik se ky akt do të ishte i panevojshëm, pasi supozohet se me votën, Kuvendi Kombëtar praktikisht i heq mandatin për qeverisje, të cilin ai ia dha Këshillit të Ministrave në zgjedhjen e tij. Megjithatë, qeveria do vazhdojë të qeverisë derisa të miratohet pasardhësja.

Një situatë e tillë e detyron presidentin Rumen Radev të nisë një procedurë të re kushtetuese për zgjedhjen e një kabineti, e cila do tentohet të bëhet me tre përpjekje brenda Asamblesë aktuale Kombëtare. Ligji bazë parashikon se kreu i shtetit do të nisë konsultimet me forcat parlamentare dhe më pas do t'i japë një shans të dytë grupit më të madh - "Vazhdojmë ndryshimin" - për të emëruar një ekip drejtues.

Kushtetuta nuk përcakton një afat për fillimin apo përfundimin e konsultimeve. I takon presidentit të vendosë nëse do të jetë i ndarë apo do të japë për të gjithë të njëjtën kohë. Nuk ka një afat fiks për mandatin e parë, por ka një kufi për zbatimin e saj - pas marrjes së mandatit, kandidati për kryeministër ka shtatë ditë kohë për të propozuar një qeveri ose për ta lënë vendin bosh.

Burime nga Presidenca komentuan për Dnevnik se Radev do të japë një “afat të arsyeshëm” për mandatin e parë dhe as nuk do ta vonojë pa nevojë dhe as nuk do të ngutet shumë. Koha e zakonshme për këto procedura vitin e kaluar ishte rreth një javë. Nëse ai respektohet tani, kryeministri Kiril Petkov do të ketë kohë për të nisur Planin e tij B, i cili përfshin kërkimin e të paktën gjashtë ligjvënësve të tjerë për të mbështetur qeverinë. Aktualisht, koalicioni qeverisës i "Ndryshimeve të vazhdueshme", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" ka 115 vota - nga 109 deputetët e tij dhe gjashtë të majtë nga "Ka një popull të tillë", por shumicës i nevojiten të paktën 121.

Të martën (21 qershor), Petkov shprehu se ka shpresë që mund të gjejë mbështetës të tjerë. Por përfaqësues të “Vazhdojmë ndryshimin” tashmë kanë komentuar se me këtë mandat do të tentojnë të propozojnë një qeveri me horizont më të shkurtër – p.sh. zgjedhjet lokale vitin e ardhshëm dhe detyra shumë specifike për të përfunduar.

Nëse Petkov dhe Vassilev nuk arrijnë të sigurojnë një shumicë, mandati do t'i shkojë grupit të dytë parlamentar më të madh të GERB. Sërish nuk ka afat për shërbim, por edhe ish-pushtetarët do të kenë një javë kohë për të propozuar. Ish-kryeministri Bojko Borisov tashmë ka treguar se me cilat parti do të negociojë për qeverisjen e ardhshme të vendit. Vetëm “Vazrazhdane” nuk përshtatet në kriteret e vendosura. Por edhe partia e Kostadin Kostadinov gjithsesi nuk do të kishte interes të mbështeste një qeveri të re në parlamentin aktual, sepse është e vetmja parti në të cilën socialistët kanë rritje elektorale. Megjithatë, përderisa qeveria aktuale mohon çdo mundësi për të mbështetur qeverinë e GERB-it, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është të marrë mbështetjen e MRF-së.

Nëse GERB gjithashtu dështon, presidenti do të vendosë se kujt t'i japë mandatin e tretë për negociata. Në dy parlamentet e shkurtra vitin e kaluar, ai zgjodhi dy herë BSP-në, por të dyja palët kanë treguar kohët e fundit një përkeqësim gjithnjë e më serioz në marrëdhëniet, duke përfshirë sulmet personale midis Radev dhe udhëheqëses së krahut të majtë Cornelia Ninova. Megjithatë, një burim në presidencë është i mendimit se janë socialistët ata që do të merrnin një mandat të tretë nëse kjo ndodh.

Nëse mandati i tretë dështon, presidenti emëron një kabinet “kujdestar”, shpërndan Asamblenë e 47-të Kombëtare dhe cakton një datë për zgjedhjet për një parlament të ri.

1 JAVE ME PARE

“Në Bruksel thatë një gjë, ndërsa në Bullgari të kundërtën”, Karaday: Po pengoni integrimin e RMV-së dhe Shqipërisë

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Mustafa Karadayi

BULLGARI- Kreu i partisë MRF, Mustafa Karadayi njoftoi në sallën e parlamentit se një projektvendim i grupit ishte dorëzuar në zyrën e Asamblesë Kombëtare, duke miratuar propozimin e presidencës franceze të Këshillit Evropian për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Ai akuzoi pushtetarët e mëparshëm se nuk kanë bërë asgjë për këtë temë dhe madje kanë tentuar të pengojnë integrimin evropian të dy vendeve ballkanike. 

Në Bruksel thatë një gjë, ndërsa në Bullgari të kundërtën”, tha Karaday.

Më herët sot, MRF dhe GERB votuan për shtyrjen e një takimi të komisionit parlamentar të politikës së jashtme, i cili duhej të dëgjonte Ministren e Jashtme Teodora Gençovska dhe të diskutonte propozimet e presidencës franceze.

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Pritet që të ketë zgjedhje të reja, hera e katërt brenda 2 vitesh. Kiril Petkov, konfirmoi edhe njëherë kandidimin e tij për kryeministër të vendit.

1 JAVE ME PARE

Vijnë reagimet e para pas rrëzimit të qeverisë në Bullgari, Ivanov: Opozita na çoi në krizë

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Hristo Ivanov

BULLGARI- Menjëherë pas votimit të mosbesimit në seancë plenare, krerët e grupeve parlamentare kanë bërë komentet e para për gazetarët.

Bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov tha se me mocionin e mosbesimit opozita e ka afruar vendin një hap drejt një krize tjetër, por pa dhënë asnjë vizion. Ai theksoi se sindikata do të diskutojë të gjitha mundësitë me “Vazhdojmë ndryshimin” për ta kthyer vendin në një gjendje kontrolli, por “vetëm në rrugën e ndryshimit real të thellë”.

Ivanov shtoi se "Bullgaria Demokratike" nuk mendon për mandate dhe është e gatshme të punojë vetëm për ndryshimin real të vendit.

 “Nga pikëpamja e egoizmit partiak është më mirë të shkojmë në zgjedhje, por nga pikëpamja e vendit është më mirë të mos shkojmë në zgjedhje të tjera të pafrytshme, të cilat mund ta përkeqësojnë situatën. përgjegjësi e rëndë të përpiqemi të gjejmë ndonjë vendim”, tha Ivanov.

I pyetur nëse koalicioni mund të bisedojë sërish me “Ka një popull të tillë”, Ivanov po ashtu u përgjigj: “Çka është” Ka një popull të tillë “sot, që të them nëse mund t'i kthehemi bisedimeve me ta”. "

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Pritet që të ketë zgjedhje të reja, hera e katërt brenda 2 vitesh. Kiril Petkov, konfirmoi edhe njëherë kandidimin e tij për kryeministër të vendit.

1 JAVE ME PARE

Sapo i rrëzuan qeverinë, Petkov del në shesh, flet me popullin

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Kiril Petkov

BULLGARI- Sapo i rrëzuan qeverinë, ish-kryeministri Kiril Petkov del në shesh, flet me popullin. Para gazetarëve, kryeministri i dorëhequr Kiril Petkov mohoi spekulimet se do të emërohet një kryeministër tjetër në tentativën e re për formimin e qeverisë, madje ka shprehur ambicien se do të garojë sërish në zgjedhjet e ardhshme.

Kreu i “Vazhdojmë ndryshimin” ka falenderuar turmën e mbledhur para Kuvendit Kombëtar.

“Ju jeni garantuesi që Bullgaria do të ndryshojë, ne jemi vetëm shprehje e dëshirës suaj për ndryshim,”- u tha Petkov-popullit.

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Pritet që të ketë zgjedhje të reja, hera e katërt brenda 2 vitesh. Kiril Petkov, konfirmoi edhe njëherë kandidimin e tij për kryeministër të vendit.

1 JAVE ME PARE

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder, na rrëzoi mafia dhe Rusia!

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Kiril Petkov

SOFJE- Tashmë ish-kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov ka reaguar pas rrëzimit të kabinetit të tij qeveritar. Në fjalën e parë pas shkarkimit, ai tha me ironi se qeveria e tij ishte rrëzuar nga ndikimi rus dhe jo nga kolegët e tij, duke përmendur edhe emra. 

"Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski, Borisov, Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari.  Ky votim është vetëm një hap i vogël në një rrugë shumë të gjatë. Ajo që ata (opozita) nuk kuptuan ishte se në këtë mënyrë nuk mund ta fitojnë popullin bullgar. Unë premtoj se do të vazhdojmë këtë betejë për të fituar vendin tonë. Dhe një ditë do të kemi Bullgarinë pa njerëz të sunduar nga hija, pa mafia, një vend normal, një vend të suksesshëm evropian. Faleminderit!,"-tha ai.

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Pritet që të ketë zgjedhje të reja, hera e katërt brenda 2 vitesh. Kiril Petkov, konfirmoi edhe njëherë kandidimin e tij për kryeministër të vendit.

1 JAVE ME PARE

Me 123 vota pro, bie qeveria e Petkov/ Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e
Kiril Petkov

SOFJE- Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov! Me 121 vota pro, Kuvendi ka rrëzuar qeverinë në Bullgari duke çuar vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian. Vendimi u mor sot në orën 19:00 të pasditës, 6 muaj pasi koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën, vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse në lidhje me VETO-n e Bullgarisë. 

Vendi i Bashkimit Evropian tani përballet me një raund të ri trazirash politike dhe ndoshta zgjedhjet e tij të katërta kombëtare që nga prilli 2021, duke vënë në rrezik miliona euro nga fondet e rimëkëmbjes së BE-së dhe planet e tij për të adoptuar euron në 2024.

Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, hera e

Bllokimi mund të pengojë gjithashtu përpjekjet e Bullgarisë për të siguruar prurje të qëndrueshme të gazit natyror pasi Moska ndërpreu dërgesat e gazit në vendin ballkanik – pothuajse plotësisht i varur nga gazi rus – për shkak të refuzimit të Sofjes për të paguar në rubla.

Duke folur gjatë një debati mbi mocionin e mosbesimit në Parlament të martën, Petkov u bëri thirrje ligjvënësve që të mbështesin kabinetin e tij mes një lufte në Ukrainë dhe inflacionit në rritje.

“Kjo qeveri nuk do të lejojë vjedhjen e taksapaguesve bullgarë,” tha Petkov. 

Petkov, një 42-vjeçar i diplomuar në Harvard, ka mbajtur një pozicion të fortë pro-evropian dhe pro-NATO-s, një qëndrim i pazakontë për një vend me një qëndrim tradicionalisht miqësor ndaj Rusisë. Petkov shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes në shkurt sepse refuzoi ta quante "luftë" pushtimin rus të Ukrainës, mbështeti sanksionet e BE-së kundër Moskës dhe ra dakord të riparonte makinerinë e rëndë ushtarake të Ukrainës, duke ndaluar dërgimin e armëve në Kiev.

Ish-partneri i koalicionit ITN u largua nga qeveria pasi akuzoi Petkovin për shpërfillje të interesave të Bullgarisë duke u përpjekur të heqë veton e saj në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE nën presionin e aleatëve të saj në BE dhe NATO. Petkov ka argumentuar se çdo vendim mbi veton do të vihej në votim në parlament dhe akuzoi udhëheqjen e partisë populiste ITN për pengim të qëllimshëm të agjendës së kabinetit.

Analistët shohin një raund të ri turbulencash për muajt e ardhshëm. Mocioni kundër koalicionit qeverisës u propozua nga partia opozitare GERB e ish-kryeministrit Bojko Borisov. E po ashtu, sondazhet e reja ka të ngjarë të përfitojnë partinë GERB të Borisovit, si dhe partitë pro-ruse si Rilindja nacionaliste, pasi problemet ekonomike dhe lufta në Ukrainë polarizojnë shoqërinë.

Kiril Petkov rrezohet qeveria ne bullgari

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng