LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Butrinti në Kushtetuese/ Zhupa: Duan t'ja japin privatit; Avokati i qeverisë: Në çdo dokument të ligjit parku mbetet pronë e shtetit

•Pasditen e sotme Gjykata Kushtetuese do të bëjë të ditur vendimin në lidhje me padinë për shfuqizimin e ligjit për Parkun e Butrintit. • Hartuesja e padisë Ina Zhupa ka folur fillimisht për mediat përpara nisjes së seancës përfundimtare, duke shprehur besimin të drejtësia. • Zhupa ka vijuar në sallën e gjyqit duke nxjerrë në pah konkluzionet përpara anëtarëve të GJK-s, ku midis tyre theksoi përpjekjet sipas saj të qeverisë për ta kthyer parkun nga privat në publik. • Deputetja e PD-së u ndal dhe tek një letër e dërguar e ministres së Kulturës Elva Margariti e cila sipas Zhupës gënjen, duke thënë se i ka dhënë parkut të ardhura nga shteti, kur sipas saj parku ka punuar me vetfinancim nga biletaria. • Pas Zhupës kanë folur dhe përfaqësuesit ligjor të qeverisë të cilët kanë mohuar çdo konkluzion të atyre që kanë paditur duke thënë se ligji nuk ka në asnjë rresht të vetin, se parku do i jepet privatit. • Nga ana tjetër avokatët e qeverisë kanë thënë se UNESCO nuk e ka kundërshtuar ligjin, ku sipas tyre UNESCO ka kërkuar një anëtar në bord. 

2 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

"Letra e Elva Margaritit është e turpshme"/ Zhupa në Kushtetuese: Ministrja gënjeu që Butrinti ka marrë lek nga shteti

Butrinti në Kushtetuese/ Zhupa: Duan t'ja japin privatit; Avokati i
Ina Zhupa

TIRANË-Ina Zhupa deputetja e Partisë Demokratike ka folur sot përpara Gjykatës Kushtetuese për të dhënë pretencën e fundit përpara vendimit në lidhje me pezullimin e ligjit për menaxhimin e amfiteatrit "Butrinti". Zhupa në fjalën e saj ka thënë se qeveria ka manipuluar procedurat dhe nga ana tjetër e ka trajtuar Butrintin si biznes dhe jo si identitet.

Nga ana tjetër deputetja e PD-së ka theksuar se Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka gënjyer në një letër të dërguar në lidhje me Butritin, ku sipas Zhupës, Margariti ka thënë se Butrinti merr para nga shteti që sipas saj nuk është e vërtetë. 

Zhupa: "Pyetja e gjyqtares së nderuar, ishte kush e vendos aksesin e qytetarëvë në një pasuri publike. Si mund të shndërrohet një pasuri publike në një pasuri private? Po në vendimin e tij, ne duhet të ruajmë standardin e argumentit. Nuk është e legjitimuar që t'i japi Fushës apo ADF-së, kur ndërkohë mund ta menaxhojë me institucionet e veta. Shteti ka për detyrë që të mbrojë identitetin sesa të bëjë rinovimin. Shteti ka për detyrë primare mbrojtjen e identitetit. Është identiteti primar përpara qasjes për të fituar. Në lidhje me interesin publik, ne kemi shqyrtuar në padi që ëstë zbatimi i legjislacionit dhe detyrimit kushtetues ajo që duhet zbatuar. Ne jemi adoptuar dhe pranojmë të gjitha parashtrimet që bën me shkrim. Letra e Elva Margaritit është e turpshme, sepse nuk ka marr asnjë lek nga shteti Butrinti si park,  por ka marr lek nga pasuria publike nga biletaria. Edhe kjo është e turpshme sesi ajo e shkruar këtë."

2 MUAJ ME PARE

“Butrinti”/ Zhupa nga Gjykata Kushtetuese: Kemi besim për vendimin, por nuk do tërhiqemi deri në fund

Butrinti në Kushtetuese/ Zhupa: Duan t'ja japin privatit; Avokati i
Ina Zhupa

TIRANË- Deputetja Demokrate, Ina Zhupa, në një prononcim për mediat ka folur në lidhje me seancën që po zhvillohet në Gjykatën Kushtetuese për çështjen “Butrinti”. Zhupa ka deklaruar para këtij institucioni se shpreson të merret vendimi i duhur dhe të mbrohen interesat kombëtare.

Nëse Kushtetuesja bën interesat që i interesojnë një shteti tjetër, atëherë Butrinti rrezikon territorin… Butrinti në këtë koncesion cënohet se nuk do jetë më pozita e tij në UNESCO. Rasti që solli Kuvendi, ku tha se në Drezen është ndërtuar pavarësisht që ishte në UNESCO por harroi që pasi ndodhi kjo u hoq nga UNESCO.

Ne kemi besim tek gjykimi kushtetues, pavarësisht kërkesës që kemi bërë për përjashtimin e 3 gjyqtarëve. Besoj se Gjykata do qëndrojë në standardin që ka krijuar vetë. Ne nuk do tërhiqemi dhe do ndjekim çdo hap institucional, brenda dhe jashtë vendit”, u shpreh Zhupa.

butrinti ne kushtetuese

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve