LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën kineze në brigjet lindore, copat u llogaritën që binin mbi oqean

• Ushtria amerikane ka rrëzuar balonën kineze pasi ajo u largua nga Bregu Lindor pranë Carolinas. • Balona u pa për herë të parë mbi SHBA-në kontinentale disa ditë më parë, sipas Pentagonit, por zyrtarët e konsideruan atë shumë të rrezikshme për të rrëzuar mbi tokë. • Ndaj dhe e kanë qëlluar teksa ndodhej mbi Atlantik. • Zyrtarët amerikanë thonë se balona po përdorej për vëzhgim, duke hedhur poshtë pretendimin e Kinës se ishte një aeroplan kërkimor civil. •  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken shtyu një udhëtim në Kinë pas zbulimit të balonit. • Ndërkohë, një tjetër balonë spiune kineze është parë mbi Amerikën Latine. • Kina pretendon se i kanë lëshuar për të monitoruar motin, por asnjë nuk e ka besuar këtë pretendim. 

9 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

SHBA rrëzon balonën kineze, Kina: Reagim i tepruar, do ju përgjigjemi

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Baloni

SHBA- Ushtria amerikane rrëzoi një balonë të dyshuar spiune kineze në brigjet e Karolinës, pasi ajo përshkoi vende të ndjeshme ushtarake në të gjithë Amerikën e Veriut. Kina këmbënguli se mbikalimi ishte një aksident që përfshinte një avion civil dhe kërcënoi me pasoja.

Presidenti Joe Biden lëshoi ​​urdhrin, por donte që balona të rrëzohej edhe më herët, të mërkurën. Ai u këshillua se koha më e mirë për operacionin do të ishte kur të ishte mbi ujë, thanë zyrtarët amerikanë. Zyrtarët ushtarakë përcaktuan se rrëzimi i tij mbi tokë nga një lartësi prej 18.288  kilometra do të përbënte një rrezik të panevojshëm për njerëzit në terren.

Kina u përgjigj se rezervoi të drejtën për të "ndërmarr veprime të mëtejshme" dhe kritikoi SHBA-në për "një reagim të dukshëm të tepruar dhe një shkelje serioze të praktikës ndërkombëtare".

Në deklaratën e saj të dielën, Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës tha se do të përgjigjen me vendosmëri ndaj këtij veprimi nga SHBA.

"Kina do të mbështesë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanisë përkatëse, dhe në të njëjtën kohë do të rezervojë të drejtën për të ndërmarrë veprime të mëtejshme në përgjigje". Ministria e Mbrojtjes e Kinës i bëri jehonë deklaratës më vonë gjatë ditës, duke thënë se "rezervon të drejtën për të marrë masat e nevojshme për t'u marrë me situata të ngjashme".- thuhet në njoftim.

Prania e balonës në qiellin mbi SHBA këtë javë i dha një goditje të rëndë marrëdhënieve tashmë të tendosura SHBA-Kinë që kanë qenë në një spirale në rënie prej vitesh. Kjo e shtyu Sekretarin e Shtetit Antony Blinken të anulonte papritur një udhëtim me aksione të larta në Pekin që synonte lehtësimin e tensioneve.

1 MUAJ ME PARE

Pas rrëzimit, SHBA përpiqet të rikuperojë informacion nga baloni kinez, ngrihet perimetri i sigurisë

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Baloni

SHBA- Pentagoni po kryen punën e nevojshme për të rikuperuar përmbajtjen e balonës së spiunazhit kinez që u rrëzua ditën e djeshme në brigjet e Karolinës së Jugut nga një avion luftarak ushtarak amerikan dhe pret të marrë "informacion të vlefshëm" nga gjetjet. 

Si pjesë e misionit të rikuperimit, disa anije të Marinës dhe Gardës Bregdetare të SHBA -së ngritën një perimetër sigurie rreth zonës në Oqeanin Atlantik, rreth gjashtë milje nga bregu ku balona u rrëzua pasi u rrëzua, thanë zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes. Varkat kërkojnë dhe mbledhin çdo gjë që lidhet me balonën.

Për shkak se balona ra në një zonë relativisht të cekët, e cila ka një thellësi të vlerësuar prej 14 metrash, misioni i rikuperimit pritet të jetë "mjaft i lehtë", tha një zyrtar. Megjithatë, ai shtoi se nuk ka asnjë vlerësim për kohëzgjatjen e misionit.

Zyrtarët e Pentagonit shtuan se rikuperimi i balonës do t'u jepte hetuesve ushtarakë "një mundësi të rrallë për të ekzaminuar pajisjet e ndjeshme të mbikëqyrjes kineze" . Ata vunë në dukje gjithashtu se SHBA-ja kishte ndërmarrë hapa për të mbledhur të dhëna nga balona ndërsa fluturonte në të gjithë vendin.

"Dëshiroj gjithashtu të vërej se ndërkohë që kemi marrë të gjitha masat e nevojshme për t'u mbrojtur nga mbledhja e informacionit të ndjeshëm nga balona kineze e vëzhgimit, fluturimi i balonës së mbikqyrjes mbi territorin e SHBA ishte me vlerë të inteligjencës për ne, "një zyrtar amerikan. Ai shtoi: Nuk mund të hyj në më shumë detaje, por ne mundëm të studionim dhe ekzaminonim balonën dhe pajisjet e tij, të cilat ishin të vlefshme."

Biden uron pilotët që rrëzuan balonën kineze

Presidenti amerikan Joe Biden përgëzoi pilotët që rrëzuan "me sukses" balonën kineze që fluturonte prej disa ditësh në hapësirën ajrore amerikane.

"Kam urdhëruar të mërkurën Pentagonin që ta rrëzojë atë sa më shpejt të jetë e mundur (...) Dua të përgëzoj pilotët që e bënë atë," u tha Biden gazetarëve.

1 MUAJ ME PARE

Biden për balonën kineze: U thashë ta rrëzonin

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Joe Biden

SHBA- Avionët luftarakë ushtarakë amerikanë rrëzuan një tullumbace të dyshuar spiune kineze teksa lundronte në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën, duke i dhënë fund një sage dramatike që hodhi në qendër të vëmendjes përkeqësimin e marrëdhënieve Kinë-SHBA.

"Ne e hoqëm atë me sukses dhe dua të komplimentoj aviatorët tanë që e bënë,"- tha presidenti i SHBA, Joe Biden.

Rrëzimi erdhi menjëherë pasi qeveria amerikane urdhëroi ndalimin e fluturimeve rreth bregut të Karolinës së Jugut për shkak të asaj që tha në atë kohë ishte një "përpjekje e pazbuluar e sigurisë kombëtare". Uashingtoni e ka quajtur balonën një "shkelje të qartë" të sovranitetit të SHBA.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi fillimisht rrëzimin, duke thënë se balona po përdorej nga Kina "në një përpjekje për të mbikqyrur vendet strategjike në Shtetet e Bashkuara kontinentale".

1 MUAJ ME PARE

Sekretari amerikan i mbrojtjes: Qeveria kineze po përdorte balonin për të "mbikëqyrur vendet strategjike" në SHBA

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Lloyd Austin

SHBA- Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha se balona e rrëzuar nga SHBA mbi Oqeanin Atlantik të shtunën po përdorej nga qeveria kineze për të mbikëqyrur vendet strategjike në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Joe Biden i dha autorizimin Pentagonit për të rrëzuar balonën e vëzhgimit sapo misioni të mund të përmbushej pa rrezik të panevojshëm për jetët e amerikanëve nën shtegun e balonës.

"Departamenti i Mbrojtjes zhvilloi opsione për të rrëzuar balonën në mënyrë të sigurt mbi ujërat tona territoriale, duke monitoruar nga afër rrugën e saj dhe aktivitetet e mbledhjes së inteligjencës,"-vazhdoi Austin, duke shtuar se liderët ushtarakë u koordinuan me qeverinë kanadeze në mision.

1 MUAJ ME PARE

Çfarë janë balonat spiune dhe pse Pekini e përdori një të tillë mbi SHBA?

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Foto ilustruese

Prej dy ditësh një tullumbace spiune kineze ka fluturuar në qiellin e veriperëndimit të Shteteve të Bashkuara, e ndjekur në tokë nga Pentagoni. Pekini pretendon se është një "avion civil, një instrument moti", por nuk mjaftoi si shpjegim për Uashingtonin: Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se vizita në Kinë e Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, e planifikuar për javën e ardhshme, do të shtyhej. Një tullumbace e dytë u pa mbi qiejt e Amerikës Latine disa orë më vonë.

Çfarë ndodhi?

Pentagoni ka publikuar vetëm disa detaje rreth asaj që ndodhi të premten. Sipas të dhënave, ai kaloi mbi Kanada përpara se të hynte në hapësirën ajrore të SHBA. Alarmi u ndez kur po fluturonte në rreth 18,000 metra mbi Montana, ku rreth 150 raketa ndërkontinentale Minuteman III me mbushje bërthamore janë vendosur në bazën Malstrom.

Çfarë janë balonat spiune?

Balonat moderne të spiunazhit janë balona në të cilat varen kamerat, lëvizen nga era dhe mund të mundësohen nga panelet diellore. Në disa raste, ato janë të pajisura edhe me radarë. Zakonisht, këto balona lëvizin në lartësi midis 24,000 dhe 37,000 metra, shumë mbi avionët që nuk shkojnë kurrë mbi 12,000 metra.

Pse të përdorni një balonë në vend të një sateliti?

Nëse për dekada të tëra, misionet e spiunazhit ajror kryheshin kryesisht me avionë spiunazhi. Ata nuk ofrojnë të njëjtin nivel të besueshmërisë ose performancës (veçanërisht për periudha të gjata) si satelitët, por janë më të lehtë për t'u rikuperuar dhe shumë më lirë për t'u lëshuar. 

Kur janë përdorur për herë të parë?

Të parët që përdorën balonat e zbulimit ishin ushtarët francezë në 1794, gjatë luftërave të pas-revolucionit. Ato u përdorën më pas në vitet 1860 gjatë Luftës Civile në Shtetet e Bashkuara. Vetëm SHBA-ja vitet e fundit ka eksperimentuar sërish me përdorimin e këtij lloji avioni, por vetëm në territorin e saj. 

Pse e nisi Kina?

Arsyet, thekson profesori i sigurisë dhe inteligjencës ndërkombëtare John Blaxland për Guardian, mund të jenë kryesisht dy: së pari, Pekini ishte i vetëdijshëm se baloni do të zbulohej, prandaj mund ta kishte përdorur atë si një mjet për të vënë në siklet Shtetet e Bashkuara. E dyta është t'i tregojë Shteteve të Bashkuara se Kina është e përshpejtuar me teknologjitë e Uashingtonit dhe është në gjendje t'i përsërisë ato.

Çfarë mund të pritet në të ardhmen?

“Pyetja qendrore është pjesa e qiellit ku fluturojnë këto balona: hapësira, në të cilën strategjitë ushtarake janë fokusuar për dekada, tani është e mbingarkuar. Kështu, shtresa e atmosferës poshtë saj tani ka një rëndësi krejtësisht të re për mbikëqyrjen dhe spiunazhin ndërkombëtar,"-shtoi Blaxland./corriere.it

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO- Dëshmitari okular përshkruan momentin kur ushtria amerikane rrëzoi një balonë spiune

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Momenti i çarjes së balonit kinez

SHBA- Travis Huffstetler, një fotograf lokal në Myrtle Beach, Karolina e Jugut, tha se ishte dëshmitar i momentit kur ushtria amerikane rrëzoi balonën e spiunazhit kinez. Huffstetler e pa incidentin nga kati i 15-të i një hoteli. Ai kujtoi se kishte parë aeroplanë të shumtë që fluturonin rreth balonës për rreth 20 deri në 30 minuta, përpara se të shihte atë që dukej të ishte një raketë.

"Ishte super e dukshme këtu nga plazhi,"-tha dëshmitari.

Sipas Huffstetler, pikat e hyrjes në plazh dhe rrugët ishin të mbushura me njerëz që kishin kamerat e tyre të drejtuara nga qielli. Huffstetler shkrepi foto pikërisht kur tullumbacja u shpua dhe filloi të shpërbëhej.

1 MUAJ ME PARE

3 aeroporte janë mbyllur në SHBA për “arsye sigurie” për shkak të balonës kineze

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Foto ilustruese

SHBA- Administrata Amerikane e Aviacionit Civil (FAA) njoftoi se kishte urdhëruar ngritjet dhe uljet e avionëve të ndalonin në tre aeroporte "për të mbështetur Departamentin e Mbrojtjes në një përpjekje për sigurinë kombëtare".

Këto janë aeroportet në Wilmington, Karolina e Veriut, Myrtle Beach dhe Charleston, Karolina e Jugut.

Shumë media amerikane, spekuluan se një operacion për të rrëzuar balonën e spiunazhit kinez ishte i pashmangshëm. Megjithatë, Pentagoni nuk pranoi të komentojë mbi njoftimin e FAA, duke thënë vetëm se po vazhdonte të monitoronte rrugën e balonës.

1 MUAJ ME PARE

SHBA qëllon balonën kineze, copat bien mbi Atlantik

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Balona kineze

SHBA- Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze që ka fluturuar në të gjithë Amerikën javën e kaluar. Tre aeroporte u mbyllën dhe hapësira ajrore u mbyll në brigjet e Karolinës së Jugut pasi avionët ushtarakë amerikanë shënjestruan objektin mbi Oqeanin Atlantik.

Sipas agjencisë së lajmeve AP, pamjet tregojnë se balona bie në det pas një shpërthimi të vogël. Presidenti i SHBA, Joe Biden u përball me presion të madh për ta rrëzuar atë që kur u shfaq për herë të parë në të gjithë SHBA javën e kaluar.

Uebsajti i gjurmimit Flightradar24 tregoi aeroplanët e Forcave Ajrore të SHBA dhe rojeve bregdetare që vepronin në qiellin midis Wilmington, Karolinës së Veriut dhe Myrtle Beach. Roja bregdetare kishte këshilluar gjithashtu marinarët të largoheshin nga zona për shkak të operacioneve ushtarake "që paraqesin një rrezik të madh".

1 MUAJ ME PARE

Biden jep URDHRIN: Qëllojeni balonën kineze!

"Do kujdesemi ne për të"/ SHBA rrëzon balonën
Joe Biden

SHBA- Presidenti amerikane Joe Biden ka dhënë urdhër që të qëllohet balona kineze. Sipas mediave të huaja, presidenti Biden ka dhënë "ok" për aksionin e balonës kineze. Zyrtarë nga administrata, duke folur në kushte anonimiteti, i thanë Associated Press se presidenti Joe Biden ka dhënë dritën jeshile që operacioni të vazhdojë.

Balona dyshohet se po kryente aktivitete spiunazhi ndaj ushtrisë amerikane. Katër zyrtarë amerikanë kanë thënë se plani është ta rrëzojnë atë mbi oqean për të rikuperuar më thjeshtë mbetjet e balonës. 

Ai u pyet nga CNN nëse SHBA do të rrëzonte balonën.

"Ne do të kujdesemi për të,"- tha presidenti.

Biden ka parë opsione me udhëheqësit ushtarakë që nga informimi i tij fillestar mbi balonën të martën. Këshilltarët paralajmëruan kundër rrëzimit të tij mbi tokë pasi mbeturinat mund të lëndojnë njerëz ose të dëmtojnë shtëpitë. Udhëheqësit ushtarakë thanë se rreziku për njerëzit në terren peshonte më shumë se çdo informacion i mundshëm i fituar nga Kina.

Eksperti ushtarak kinez Chen Haoyang u shfaq në një nga kanalet më të mëdha televizive në vend, Phoenix TV, për të kundërshtuar reagimin e SHBA ndaj zbulimit të balonës spiune kineze në hapësirën ajrore të SHBA. Diplomati i lartë kinez, ëang Yi, tha të shtunën se Kina "ka ndjekur gjithmonë në mënyrë rigoroze ligjin ndërkombëtar".

Kina ka thënë se është "penduar" që balona hyri pa dashje në hapësirën ajrore të SHBA. E po ashtu, Kina nga ana tjetër po minimizon vizitën e anuluar të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, mes pasojave të zbulimit të një balone spiune kineze mbi hapësirën ajrore amerikane.

Blinken do të vizitonte Kinën të dielën për diskutime të fokusuara në uljen e tensioneve midis dy vendeve. Do të ishte udhëtimi i parë i një diplomati të lartë pas takimit të presidentëve Xi Jinping dhe Joe Biden në Indonezi në nëntor, por nuk ndodhi./TheGuardian

balona kineze

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave