LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi, fishekzjarre dhe gazlotsjellës, përplasje me policinë! ÇFARË po ndodh në Francë? (VIDEO)

• Protestat në Francë kanë dalë jashtë kontrollit. • Ashtu siç u paralajmërua rreth 1 milionë njerëz kanë protestuar sot në Paris, duke shënuar numrin më të lartë deri më tani të pjesëmarrësve në këtë revoltë të organizuar kundër reformës së pensioneve, por këtë herë jo në mënyrë paqësore. • Sindikatat franceze kanë bërë thirrje për një një tjetër aksion më 28 mars që do të përkonte me ditën e fundit të vizitës shtetërore të mbretit Charles III në vend. • Rreth 123 oficerë policie jkanë mbetur të plagosur në të gjithë vendin. • Ndërsa rreth 80 persona janë vënë në pranga. • Ndërhyrja e policisë ka sjellë përshkallëzim të situatës dhe pëleshje me protestuesit të cilët kanë hedhur drejt tyre lëndë plasëse teksa në duar mbanin edhe flakadanë. • Policia është përpjekur të shpërndajë turmën duke hedhur gaz lotsjellës por pa rezultat, numri i tyre është shtuar. • Qindra biznese janë shkatërruar, disa makinave u është vënë flaka në mes të rrugës. • Tensionet mes palëve kanë agravuar në dhunë dhe shkatërrim të mjedisit publik. • E gjithë ngjarja ka ndodhur në Bulevardin Bonne Nouvelle në Paris dhe më pas është zhvendosur në 'Place de l'Opera'. • Duke shmangur trazirat në vend, sot Presidenti Emmanuel Macron u është bashkuar liderëve të Bashkimit Evropian në Bruksel, për samitin e marsit. Francezët po protestojnë kundër reformës së pensioneve të miratuar nga qeveria “Macron”. • Nisur nga muaji prill, francezët do të dalin në pension në moshën 64-vjeçare dhe jo 62 siç ishte më parë.

7 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Përleshja me protestuesit në Francë/ Plagosen mbi 100 policë, arrestohen 80 persona

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Pamje nga protesta në Francë

FRANCË-  Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, ka zbuluar se 123 oficerë policie janë plagosur në të gjithë vendin. Në një postim në Twitter, ai tha gjithashtu se më shumë se 80 persona ishin arrestuar në vazhdën e protestave të sotme.

Rreth 1 milionë njerëz protestuan sot në Paris, duke shënuar numrin më të lartë deri më tani të pjesëmarrësve në këtë revoltë të organizuar kundër reformës së pensioneve. Tensionet mes palëve kanë agravuar në dhunë dhe shkatërrim të mjedisit publik.  E gjithë ngjarja ka ndodhur në Bulevardin Bonne Nouvelle në Paris dhe më pas është zhvendosur në 'Place de l'Opera'. Duke shmangur trazirat në vend, sot Presidenti Emmanuel Macron u është bashkuar liderëve të Bashkimit Evropian në Bruksel, për samitin e marsit. Francezët po protestojnë kundër reformës së pensioneve të miratuar nga qeveria “Macron”. Nisur nga muaji prill, francezët do të dalin në pension në moshën 64-vjeçare dhe jo 62 siç ishte më parë.

2 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Protestuesit i vënë flakën Bashkisë Bordeaux në Francë, shihni momentin kur digjet dera e institucionit, qytetarët e ndjekin si SPEKTATORË

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Protesta në Francë

FRANCË- Disa foto dhe video po qarkullojnë në mediat ku shihet se dera e përparme e bashkisë së Bordeaux është përfshirë nga flakët. Siç duket edhe nga pamjet më poshtë përmasat e flakëve duket se kanë shkuar përtej derës së institucionit ndërsa nuk dihen ende përgjëgjësit e kësaj ngjarjeje. Nga ana tjetër protestuesit në këtë zonë dëgjohen duke brohoritur dhe duke filmuar me telefonat e tyre gjithë skenën. 

Rreth 1 milionë njerëz protestuan sot në Paris, duke shënuar numrin më të lartë deri më tani të pjesëmarrësve në këtë revoltë të organizuar kundër reformës së pensioneve. Tensionet mes palëve kanë agravuar në dhunë dhe shkatërrim të mjedisit publik.  E gjithë ngjarja ka ndodhur në Bulevardin Bonne Nouvelle në Paris dhe më pas është zhvendosur në 'Place de l'Opera'. Duke shmangur trazirat në vend, sot Presidenti Emmanuel Macron u është bashkuar liderëve të Bashkimit Evropian në Bruksel, për samitin e marsit. Francezët po protestojnë kundër reformës së pensioneve të miratuar nga qeveria “Macron”. Nisur nga muaji prill, francezët do të dalin në pension në moshën 64-vjeçare dhe jo 62 siç ishte më parë.

2 MUAJ ME PARE

PROTESTA në Paris/ U sulmuan me lëndë plasëse, POLICI humb ndjenjat, momenti kur tërhiqet zvarrë nga kolegët

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Lëndohet polici në protestën në Francë

FRANCË- Një oficer policie në Paris aty ku po zhvillohen përplasjet e dhunshme me protestuesit, ka humbur ndjenjat dhe është tërhequr zvarrë nga kolegët e tij të cilët janë përpjekur ta vendosin në një vend të sigurt. Mediat e huaja raportojnë se polici është sulmuar me fishekzjarrë dhe lëndë plasëse dhe ka marrë lëndime në kokë. Raportohet gjithashtu se edhe disa policë të tjerë kanë mbetur të plagosur nga sulmi i protestuesëve.

Mëngjesin e sotëm në qytetin verior të Rouen një grua e re u pa e shtrirë në tokë pasi kishte pësuar një dëmtim të rëndë në dorë. Dëshmitarët thanë se ajo humbi gishtin e madh pasi u godit nga një granatë e ashtuquajtur "flash-ball" e gjuajtur nga policia për të shpërndarë demonstruesit. Incidenti në Ruen ka ngjallur zemërim në vend. Deputeti lokal Damien Adam, i cili është pjesë e partisë në pushtet të Rilindjes, thotë se ndërhyrja e dhunshme e policisë është e papranueshme dhe ai kërkon një hetim për të zbuluar se çfarë ka ndodhur.

2 MUAJ ME PARE

Nuk kanë të ndalur protestat në Francë, qytetarët paralajmërojnë AKSION ditën e martë

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Protesta në Francë

FRANCË- Sindikatat franceze kanë paralajmëruar ditën e 10-të të protestave kundër reformës së pensioneve e cila do të organizohet të martën e ardhshme. Kjo do të përkonte me ditën e fundit të vizitës shtetërore të mbretit Charles III në vend, shkruan BBC. 

Rreth 1 milionë njerëz protestuan sot në Paris, duke shënuar numrin më të lartë deri më tani të pjesëmarrësve në këtë revoltë të organizuar kundër reformës së pensioneve. Tensionet mes palëve kanë agravuar në dhunë dhe shkatërrim të mjedisit publik.  E gjithë ngjarja ka ndodhur në Bulevardin Bonne Nouvelle në Paris dhe më pas është zhvendosur në 'Place de l'Opera'. Duke shmangur trazirat në vend, sot Presidenti Emmanuel Macron u është bashkuar liderëve të Bashkimit Evropian në Bruksel, për samitin e marsit. Francezët po protestojnë kundër reformës së pensioneve të miratuar nga qeveria “Macron”. Nisur nga muaji prill, francezët do të dalin në pension në moshën 64-vjeçare dhe jo 62 siç ishte më parë.

2 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Del jashtë kontrollit protesta në Paris, zjarr dhe fishekzjarre nëpër rrugë, përplasje mes qytetarëve dhe policisë

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Pamje nga protesta në Francë

FRANCË- Makina e kosha të djegura në mes të rrugës, biznese të shkatërruara, fishekzjarre nga ajri dhe toka, këto janë pamjet që vijnë nga protesta në Francë e cila mesa duket ka dalë jashtë kontrollit. Forcat e policisë janë përpjekur të shpërndajnë turmat duke hedhur gaz lotsjellës por situata është përshkallëzuar në përdorimin e flakadanëve dhe fishekzjarreve nga ana e protestuesëve. Aktualisht e gjithë ngjarja është duke u zhvilluar në kryeqytet ku sot raportohet se janë mbeldhur më shumë se 800 mijë njerëz, numri më i lartë deri më tani, në shenjë revolte kundër reformës së qeverisë për rritjen e moshës për daljen në pension. 

Sot Presidenti Emmanuel Macron u është bashkuar liderëve të Bashkimit Evropian në Bruksel, për samitin e marsit. Francezët po protestojnë kundër reformës së pensioneve të miratuar nga qeveria “Macron”. Nisur nga muaji prill, francezët do të dalin në pension në moshën 64-vjeçare dhe jo 62 siç ishte më parë.

2 MUAJ ME PARE

Pëshkallëzohet protesta në Paris/ Me kapuç e maska, qytetarët përleshen me policinë, hidhen flakadanë e gaz lotsjellës, shkatërrohen disa biznese

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Protesta në Francë

FRANCË- Vijon protesta kundër reformës së pensioneve në Paris. Mediat e huaja raportojnë se rreth 800 mijë njerëz janë mbledhur në kryeqytet, numri më i lartë deri më tani, ku situata duket se është përshkallëzuar pas ndërhyrjes së forcave të policisë me gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

Të veshur me rroba të zeza, kapuç dhe maskë ata kanë nisur përleshjen me policinë duke hedhur flakadanë dhe lëndë plasëse. Tensionet mes palëve kanë agravuar në dhunë dhe shkatërrim të mjedisit publik, ku raportohet se dhjetëra kosha janë djegur, ndërsa në disa biznese janë thyer xhamat dhe janë shkatërruar karriget.  E gjithë ngjarja ka ndodhur në Bulevardin Bonne Nouvelle në Paris dhe më pas është zhvendosur në 'Place de l'Opera'. 

Deri në 5000 punonjës sigurie janë vënë në detyrë sot. “Është shumë e tensionuar... Nuk e prisnim të dilte kaq shpejt nga kontrolli”, raportoi një gazetar nga momenti i protestës. 

2 MUAJ ME PARE

Nisin protestat në Francë, mijëra njerëz dalin në rrugë kundër reformës së pensioneve

Rreth 1 milionë protestues në rrugë/ ‘Digjet’ Parisi,
Protestuesit

FRANCË- Qindra mijëra njerëz u vendosën në grevë dhe demonstratë në Francë të enjten pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të vazhdojë me një reformë thellësisht jopopullore të pensioneve, pavarësisht nga përshkallëzimi i zemërimit në të gjithë vendin. Protestat kundër legjislacionit, i cili rrit moshën e daljes në pension me dy vjet në 64, kanë tërhequr turma të mëdha në mitingje të organizuara nga sindikatat që nga janari.

Sindikatat e punëtorëve thanë se dita e nëntë e veprimit mbarëkombëtar të së enjtes do të tërheqë turma të mëdha kundër asaj që ata e përshkruan si "përbuzje" dhe "gënjeshtra" të Macron. Macron mori një përgjigje të zemëruar nga sindikatat dhe partitë opozitare të mërkurën kur refuzoi thirrjet e tyre që ai të merrte parasysh zemërimin në rritje popullor.

"Përgjigja më e mirë që mund t'i japim presidentit është se ka miliona njerëz në grevë dhe në rrugë," tha Philippe Martinez, i cili drejton sindikatat e linjës së ashpër CGT.

Shumica e protestave kanë qenë paqësore, por zemërimi është rritur që kur qeveria e shtyu projektligjin në parlament pa votim javën e kaluar. Tetë netët e fundit janë parë demonstrata spontane në Paris dhe qytete të tjera ku kazanët e mbeturinave janë djegur dhe ka pasur përleshje me policinë.

france ligji per pensionet ne france

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit