LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet buxheti 2024, i pranishëm dhe Rama

•Ka zgjatur vetëm 8 minuta seanca e sotme plenare. •Mes kaosit, tymueseve dhe kapsollave, u votua me 74 vota pro dhe 4 kundër buxheti i vitit 2024. •Kaosi nisi para nisjes së seancës, ku demokratët u përplasën me gardën, duke kthyer karriget përmbys. •Më pas, kur kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla nisi leximin e pikave të rendit të ditës, deputetët e PD hodhën kapsolla në sallë. •Nikolla përjashtoi nga seanca plenare deputetin Asllan Dogjani. •I pranishëm në seancë ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili qëndroi në heshtje, e më pas mori pjesë në votim. •Kujtojmë se Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk ishin të pranishëm në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku protestuan duke ndezur flakadanë.

13 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

"Buxheti u miratua pas diskutimeve me komisionet", Çuçi për kaosin në Kuvend: Revolucion i karrigeve

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
bledi cuci

TIRANË- Kreu i grupit parlamentar të PS, Bledi Çuçi ka folur për mediat jashtë parlamentit lidhur me seancën e sotme plenare. Ai e ka cilësuar si një “revolucion të karrigeve” veprimet e deputetëve të opozitës në Kuvend. 

Duke iu përgjigjur pyetjeve për miratimin e buxhetit në një seancë plenare që zgjati rreth 8 minuta, Çuçi tha se detajet mbi buxhetin janë diskutuar në komisione dhe me grupet e interesit.

“Revolucioni i karrigeve, e patë ju seancën e rradhës. Është kthyer komplet në qesharake kjo histori. Buxheti nuk është miratuar në 8 minuta por pas një diskutimi shumë të gjatë që ka pasur në komisione. Ne nuk i merrnim dot me zor që të hynin në komisione. Janë konsultuar me të gjitha grupet e interesit, mbledhjet kanë qenë të hapura. Diskutimet kanë qenë shteruese. Aty debatohet, aty hidhen alternativat. Seancat plenare bëhen për të miratuar. P a diskutim që ka një anomali të shkaktuar nga opozita”- tha Çuçi.

2 MUAJ ME PARE

Tymuese dhe kapsolla në seancë, ekspertët e BKH shkojnë në Kuvend

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
foto nga kuvendi

TIRANË- Ekspertët e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë mbërritur në Kuvend për të kontrolluar sallën parlamentare pas kaosi të krijuar nga deputetët e opozitës.

Në seancën e cila zgjati rreth 8 minuta, u ndezën tymuese dhe kapsolla nga deputetë e opozitës. Sot, mes kaosit dhe tensioneve u miratua me 74 vota pro dhe 4 kundër buxheti i vitit 2024. 

Para nisjes së seancës deputetët e opozitës u përplasën me punonjësit e Gardës. Tensionet mes palëve nisën për karriget në Kuvend. Teksa Garda tentoi t’i ndalonte, deputët kanë arritur të mbledhin dhe të vendosin grumbull karriget para foltores. 

Në këtë seancë nuk ishin të pranishëm, 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit. Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë.

2 MUAJ ME PARE

“S’bëhemi palaço të Ramës”/ Salianji me tone të forta: Po veprojnë si juntë, po goditet shtresa e mesme

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Ervin Salianji

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka folur për mediat në ambientet e jashtme të Kuvendit pas përfundimit të seancës. Ai është shprehur se mazhoranca e ka djegur Kushtetutën, duke shtuar se tanimë parlamenti po funksionon në kushtet e një Junte dhe thekson se ky është buxheti i parë që godet shtresën e mesme atë më demokratike.

“E ka djegur kushtetutën. Po funksionojnë në kushtet e një junte. Duket qartësisht që nuk po bashkëjetohet në mënyrë demokratike. E pate sot se si në mënyrë tinzare dhe me vrap u miratua buxheti që për herë të parë godet shtresën e mesme.

Do të taksohen deri në 23% profesionet e lira. E pate edhe sot që kishte amandamente nga deputetë e PD dhe u hodhën poshtë. E keni parë që partnerët ndërkombëtarë, kërkojnë që Shqipëria dhe parlamenti të ketë një rol balancues dhe kontrollues,“ tha ndër të tjera Salianji.

2 MUAJ ME PARE

Rama pritet me brohorima në sallën e Parlamentit/ Salianji: Siç vidhni buxhetin doni të vidhni edhe karriget

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Salianji

TIRANË- Seanca e sotme plenare në Kuvend nisi dhe u mbyll tensione. Teksa kryeministri Edi Rama po futej në sallë, deputetët e opozitës kanë nisur të brohorasin.Punonjësit e Gardës nuk kanë lejuar që karriget të vendosen në pjesën e foltores.

Sakaq në sfond mes zhurmave dëgjohet teksa deputeti Salianji thotë se karriget nuk do të vidhen ashtu si buzheti.

“Karriget mos i prekni. Nuk e kanë privat Parlamentin. Duan të vjedhin edhe buxhetin edhe karriget”, dëgjohet të thotë deputeti Ervin Salianji.

“Respektoni Kushtetutën se Parlamenti nuk është ambient privat”, shton ai. Ndërkaq, deputetja Ina Zhupa thotë: “I kanë vënë një gardist të dedikuar Ramës”, tha ajo. 

2 MUAJ ME PARE

Miratohet me 74 vota pro buxheti 2024, Nikolla mbyll seancën

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
foto nga kuvendi

TIRANËËshtë miratuar me 74 vota pro dhe 4 kundër buxheti i vitit 2024. Menjëherë pas votimin kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka njoftuar mbylljen seancës së sotme plenare.

"Hapim votimin për miratimin e buxhetit 2024. 74 vota pro, 4 kundër, asnjë abstenin. Këtu mbyllet seanca. Seanca tjetër do ju njoftohet.", tha Nikolla.

Katër deputetët që votuan kundër ishin: Flutura Açka, Andia Ulliri, Merita Bakiu dhe Seladin Jakupllari. 

Kujtojmë se edhe sot kaosi dhe tensioni nuk munguan në Kuvend. Para nisjes së seancës deputetët e opozitës u përplasën me punonjësit e Gardës. Tensionet mes palëve nisën për karriget në Kuvend. Teksa Garda tentoi t’i ndalonte, deputët kanë arritur të mbledhin dhe të vendosin grumbull karriget para foltores. 

Në këtë seancë nuk ishin të pranishëm, 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit. Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë.

2 MUAJ ME PARE

Deputeti Asllan Dogjani përjashtohet nga seanca, Nikolla: Nuk mund ta merrni peng Kuvendin

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Deputetet

TIRANË- Kryeparlamentarja Lindita Nikolla ka përjashtuar nga seanca deputetin e PD, Asllan Dogjani. Vendimi erdhi me pretendimin se Dogjani hodhi tymuese në Kuvend. Ajo iu drejtua deputetëve duke u thënë se nuk mund ta marrin peng Kuvendin duke kryer veprime të tilla.

Në sallë nuk ishin të pranishëm 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit. Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë./Dosja.al

 

 

 

 

 

2 MUAJ ME PARE

Rama futet në Kuvend, deputetët e PD ndezin tymuese, dëgjohen edhe shpërthime

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Edi Rama

TIRANË- Në momentin kur kryeministri Edi Rama u fut sot në sallën e Kuvendit deputetët e opozitës nisën thirrjet “Turp, turp” dhe po ashtu ndezën tymueset dhe nisën t’i bien tavolinave. Në sallë u dëgjuan edhe 2 shpërthime, që sipas raportimeve ishin kapsolla.

Ndërkohë kryeparlamentarja, vazhdoi miratimin e projektligjeve.

Tensionet mes deputetëve të opozitës dhe punonjësit të Gardës, nisën që në momentin që ata tentuan të futen në Kuvend, ku iu bë një kontrolli i rreptë dhe më pas në ambientet e brendshme të sallës, teksa vendosën karriget e deputetëve para foltores.

2 MUAJ ME PARE

“O lepurush, e ke bërë nja dy herë trimin”- Deputeti i opozitës kap nga krahu punonjësin e Gardës

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Kuvendi

TIRANË- Përplasje në Kuvendin e Shqipërisë. Deputeti i Partisë Demokratike, Isuf Çela është përplasur me njërin prej gardistëve në Kuvend, teksa ky i fundit tentoi ta pengonte të kalonte tek dera që ishte e mbyllur.

DEBATI:

Isuf Çela: Kujt ja kap dorën ti o lepurush, shiko shiko, më shiko mua.

Dhurata Çupi- gardistit: Po ti, atë prek me dorë

Gardisti tjetër: Është e mbyllur dera.

2 MUAJ ME PARE

“Legena, qelbësira", sharje dhe ofendime në Kuvend, pas përplasjeve mes Gardës dhe deputetëve

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
foto nga kuvendi

TIRANË- Deputetët e opozitës janë përplasur me Gardën, pak minuta para nisjes së seancë plenare ku nuk kanë munguar ofendimet edhe sharje 

“Legena”, “Të q*i nënën”, dëgjohen deputët duke thënë teksa nuk munguan as përplasjet fizike mes tyre.

Ndërsa një tjetër bërtet: “More qelbësira, na thyet duart.” Tensionet mes Gardës dhe deputetëve të opozitës nisën për karriget në Kuvend. Teksa Garda tentoi t’i ndalonte, deputët kanë arritur të mbledhin dhe të vendosin grumbull karriget para foltores. 

Sot në Kuvend pritet të miratohet nen për nen buxheti për vitin 2024. Në këtë seancë nuk do të jenë të pranishëm 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit.

Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë.

2 MUAJ ME PARE

"Na thyet duart nga karriget"/ Deputeti i PD 'shpërthen' ndaj Gardës, pamjet nga tensionet në Kuvend

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Kuvendi

TIRANË- Tensione në Kuvendin e Shqipërisë. Deputetët e opozitës kanë krijuar kaos në sallë, pasi tentuan që të hidhnin karriget pranë foltores. Por, Garda krijoi një kolonë, duke mos lejuar një gjë të tillë, edhe pse karriget u hodhën shumë pranë tyre. Kjo solli tensione dhe debate nga ana e opozitës.

Deputeti i Partisë Demokratike, Bledion Nallbati shpërtheu në ofendime ndaj tyre. 

"Na thyet duart me karriget"- dëgjohet të thotë ai.

 

 

2 MUAJ ME PARE

FOTO- Deputetët e opozitës përmbysin karriget, përplasen me Gardën

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
pamje nga kuvendi

TIRANË- Deputetët e opozitës, janë paraqitur në ambientet e Kuvendit rreth një orë pa nisur seanca plenare. 

Demokratët kanë kthyer përmbys karriget, ku dhe janë përplasur edhe me punonjësit e Gardës. Sic shihet edhe nga fotot , deputetët kanë mbledhur në mes të sallës disa nga karriget. 

Sot në Kuvend pritet të miratohet nen për nen buxheti për vitin 2024. Në këtë seancë nuk do të jenë të pranishëm 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit.

Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë.

2 MUAJ ME PARE

Sot seanca për buxhetin, Garda në gatishmëri për shmangien e kaosit në Kuvend

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
foto nga kuvendi

TIRANË- Sot në Kuvend pritet seanca plenare e radhës, ku pritet të miratohet nen për nen buxheti për vitin 2024

Garda e Kuvendit është vendosur në gatishmëri për të bërë të mundur mbajtjen e rregullit gjatë seancës. Siç shihet nga fotoja, gardistët kanë rrethuar foltoren e Kuvendit duke mos lënë deputetët e opozitës që të krijojnë kaos.

Në këtë seancë nuk do të jenë të pranishëm 6 deputetë të opozitës, pasi u përjashtuan për 10 ditë për shkak të kaosit të krijuar në seancën e 4 dhjetorit. Sali Berisha, Gazment Bardhi, Flamur Noka, Edi Paloka, Albana Vokshi dhe Elda Hoti nuk do të lejohen të futen në seancë, pasi ata ishin protagonistët se radhës së kaluar, ku sabotuan punën duke ndezur flakadanë e flakë.

2 MUAJ ME PARE

I përjashtuar nga seanca, Bardhi ndan pamjet brenda Kuvendit: Kjo është salla e Gardës së Republikës, plot 43 punonjës brenda

8 minuta seancë KAOTIKE! Tymuese e kapsolla në Kuvend, miratohet
Gazment Bardhi

TIRANË- Gazment Bardhi, është një prej deputetëve të Partisë Demokratike që është përjashtuar nga seanca e sotme plenare. Mirëpo, në platformën 'X', ai ka ndarë një video nga brenda Kuvendit, ku tregohet se Garda ka mbërritur në sallë 1 orë para nisjes së seancës. 

Bardhi thotë se kjo është salla e Gardës dhe jo e përfaqësuesve të qytetarëve.

REAGIMI I BARDHIT: 

Ky nuk është më Parlamenti i përfaqësuesve të qytetarëve, por salla e Gardës së Republikës! Ora 09:00, asnjë deputet në sallë, por salla e seancave plenare ka plot 43 punonjës të Gardës së Republikës brenda.

seanca 7 dhjetor 2023

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve