LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të burgosur, ish-kryebashkiaku i Lezhës lë burgun e Reçit

• Ditën e sotme ka nisur zbatimi i ligjit për amnistinë penale. • Rreth 1100 të dënuar përfitojnë nga ky ligj, ku 700 prej tyre do të lirohen menjëherë dhe 400 të tjerë do të përfitojnë ulje dënimi. • Nga amnistia, gjithashtu përfitojnë edhe 2 700 persona në shërbim prove. • Sipas ligjit të zbardhur në fletoren zyrtare, nga kjo falje do të përfitojnë personat që kanë marrë formë të prerë dënimi deri në datën 31 mars 2024. • Nga amnistia penale përfitojnë po ashtu të dënuarit burra që u kanë mbetur pa vuajtur më pak se 4 vjet dhe gratë e të miturit që u kanë mbetur 5 vite. • Përfitojnë gratë që janë mbi 50 vjeç, burrat mbi 60 vjeç dhe personat që kanë qenë nën moshën 18 vjeç kur kanë marrë dënimin. • Nga amnistia do të përfitojnë 11 gra, dhe 11 të mitur që lirohen menjëherë. • Mes përfituesve është edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj, i cili u dënua nga GJKKO me 1 vit e 4 muaj burg për shpërdorim detyre, lidhur me tjetërsimin e pronave të Rana e Hedhun në Shëngjin. • Frrokaj ka lënë ambientet e burgut të Reçit në Shkodër ku qëndronte që prej momentit ku vendimi mori formën e prerë. • Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja tha se nga lirimi i të dënuarve që përfitojnë nga Amnistia, kursehen 30 milionë euro nga buxheti i shtetit. • Amnistia Penale u miratua në Parlament më datë 4 prill me 110 vota pro, me konsensus mes maxhorancës dhe opozitës, ndërkohë që u kundërshtua nga Partia Demokratike e vulës.

6 artikuj për këtë temë.

3 JAVE ME PARE

VIDEO/ I burgosuri ironizon kryeministrin Rama: Tani do merrem me incerenatorët

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
I denuari

KORÇË- Një i dënuar që ka përfituar ditën e sotme nga Amnistia Penale ka dalë nga burgu duke ironizuar kryeministrin Rama dhe qeverinë e tij. I pyetur nga gazetarët se për çfarë ishte dënuar, ai u shpreh se për kanabis. Ndërkohë që pyetjes së çfarë do të bënte nga sot e më vonë, ai theksoi se do merrej me inceneratorët si kryeministri.

Pyetje: Çfarë do bësh prej sot?

I liruari: Me inceneratorët si kryeministri

 

Afera e inceneraotëve është një nga skandalet e qeverisë Rama, pasi janë vjedhur miliona euro për djegien e mbeturinave, ndërkohë që incenerimi nuk egiziston në asnjë prej 3 qyteteve që është vendosur, si Elbasani, Feri ashtu dhe Tirana. 

3 JAVE ME PARE

Përfitoi nga Amnistia/ Ish-kryebashkiaku i Lezhës lë burgun e Reçit: Mos e provoftë askush!

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
fran frrokaj

SHKODËR-  Ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj është liruar nga burgu i Reçit, pasi përftoi nga zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale.

“Përshëndetje për të gjithë. Shëndet dhe mbarësi për familjet e tyre. Uroj të mos ta provojë askush”, ishte mesazhi i Frrokajt pas daljes nga burgu.

Frrokaj u dënua nga GJKKO me 1 vit e 4 muaj burg për shpërdorim detyre, lidhur me tjetërsimin e pronave të Rana e Hedhun në Shëngjin. Ish-kryebashkiaku përveç dënimit me burg, është dënuar që të mos ushtrojë funksione publike për 5 vjet. Asokohe, bashkë me Frrokajn janë dënuar dhe disa ish-zyrtarë të tjerë të Bashkisë Lezhë, të cilët akuzohen po për të njëjtën ngjarje. 

Ndëkohë, në burgun e Reçit nga aministia përfitojnë 140 të dënuar. “Përfitues janë ata që nuk përbëjnë rrezik për shoqërinë. Amnistia zgjidh dhe mbipopullimin e burgut” tha drejtori i burgut të Reçi Paulin Rajda.

Rreth 1100 të dënuar përfitojnë nga ky amnistia penale, ku 700 prej tyre do të lirohen menjëherë dhe 400 të tjerë do të përfitojnë ulje dënimi. Nga amnistia, gjithashtu përfitojnë edhe 2 700 persona në shërbim prove. Sipas ligjit të zbardhur në fletoren zyrtare, nga kjo falje do të përfitojnë personat që u ka marrë formë të prerë dënimi deri në datën 31 mars 2024.

Nga amnistia penale përfitojnë po ashtu të dënuarit burra që u kanë mbetur pa vuajtur më pak se 4 vjet dhe gratë e të miturit që u kanë mbetur 5 vite. Përfitojnë gratë që janë mbi 50 vjeç, burrat mbi 60 vjeç dhe personat që kanë qenë nën moshën 18 vjeç kur kanë marrë dënimin. Nga amnistia do të përfitojnë 11 gra, dhe 11 të mitur që lirohen menjëherë. Amnistia Penale u miratua në Parlament më datë 4 prill me 110 vota pro, me konsensus mes maxhorancës dhe opozitës, ndërkohë që u kundërshtua nga Partia Demokratike e vulës.

3 JAVE ME PARE

Amnistia Penale nis të zbatohet sot, në burgun e Fierit lënë qelitë rreth 80 të dënuar

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
burgu i fierit

FIER- Në burgun e Fierit, nga 600 të dënuar dhe 160 të paraburgosur, rreth 80 të dënuar do të përfitojnë nga zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale që nis sot. 

Sipas drejtuesit të burgut, Ervin Bushit, të dënuarit pritet të lënë ambientet e institucionit të vuajtjes së dënimit në Fier rreth orës 13:00, ndërkohë që nga komisariatet e policisë po vijojnë të dërgohen dokumentacionet për të dënuar të tjerë nga paraburgimi, ku numri i tyre shkon në gati 80 persona.

Pjesa më e madhe e të dënuarve në IEVP FIER, që iu kishte mbetur 1 vit e 5 muaj burg, kanë kryer vepra penale si “prodhim dhe shitje narkotikesh”, “Vjedhje”, “Dhunë në familje”, “Dhënie ndihme i kalimit te paligjshëm të kufirit”, “Armëmbajtje pa leje” etj.

3 JAVE ME PARE

Amnistia Penale në burgun e Drenovës/ Sot 55 persona lënë qelinë, 73 përfitojnë ulje dënimi

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
burgu i drenoves

KORÇË- Me zbatimin e ligjit për Amnistinë Penale, përfitojnë edhe të burgosurit e burgut të Drenovës. Nga 140 të burgosur, 55 prej tyre do të lënë sot qelitë e burgut, ndërsa 73 te tjerë do të përfitojnë ulje të dënimit.

Përfitues janë të burgosurit burra të cileve u ka mbetur pa vuajtur më pak se 4 vite nga përfundimi i dënimit. Gjithashtu edhe të burgosurit burra mbi 60 vjeç si dhe të burgosurit burra të cilëve deri në daten e hyrjes në fuqi të Amnistisë iu kanë mbetur pa vuajtur deri në 4 vite. Ndërkohë 73 te burgosur do të përfitojne nga ulja e dënimit e cila për të burgosurit burra është 1.5 vite.

Rreth 1100 të dënuar përfitojnë nga ky amnistia penale, ku 700 prej tyre do të lirohen menjëherë dhe 400 të tjerë do të përfitojnë ulje dënimi. Nga amnistia, gjithashtu përfitojnë edhe 2 700 persona në shërbim prove. Sipas ligjit të zbardhur në fletoren zyrtare, nga kjo falje do të përfitojnë personat që kanë marrë formë të prerë dënimi deri në datën 31 mars 2024.

3 JAVE ME PARE

Zbatimi i ligjit për amnistinë penale, përfitues edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
Fran Frrokaj

LEZHË- Ditën e sotme do të nisë zbatimi i ligjit për amnistinë penale ku përfiton edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj. Ai u dënua nga GJKKO me 1 vit e 4 muaj burg për shpërdorim detyre, lidhur me tjetërsimin e pronave të Rana e Hedhun në Shëngjin.

Sot pritet që Frrokaj të lërë ambientet e burgut të Reçit në Shkodër ku qëndron që prej momentit ku vendimi mori formën e prerë. Ish-kryebashkiaku përveç dënimit me burg, është dënuar që të mos ushtrojë funksione publike për 5 vjet. Asokohe, bashkë me Frrokajn janë dënuar dhe disa ish-zyrtarë të tjerë të Bashkisë Lezhë, të cilët akuzohen po për të njëjtën ngjarje. 

Rreth 1100 të dënuar përfitojnë nga ky amnistia penale, ku 700 prej tyre do të lirohen menjëherë dhe 400 të tjerë do të përfitojnë ulje dënimi. Nga amnistia, gjithashtu përfitojnë edhe 2 700 persona në shërbim prove. Sipas ligjit të zbardhur në fletoren zyrtare, nga kjo falje do të përfitojnë personat që u ka marrë formë të prerë dënimi deri në datën 31 mars 2024.

Nga amnistia penale përfitojnë po ashtu të dënuarit burra që u kanë mbetur pa vuajtur më pak se 4 vjet dhe gratë e të miturit që u kanë mbetur 5 vite. Përfitojnë gratë që janë mbi 50 vjeç, burrat mbi 60 vjeç dhe personat që kanë qenë nën moshën 18 vjeç kur kanë marrë dënimin. Nga amnistia do të përfitojnë 11 gra, dhe 11 të mitur që lirohen menjëherë. Amnistia Penale u miratua në Parlament më datë 4 prill me 110 vota pro, me konsensus mes maxhorancës dhe opozitës, ndërkohë që u kundërshtua nga Partia Demokratike e vulës.

3 JAVE ME PARE

Nis sot zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale, 700 të dënuar lirohen menjëherë, 400 të tjerë përfitojnë ulje dënimi

Nis zbatimi i ligjit për Amnistinë Penale/ Lirohen 700 të
foto ilustruese

TIRANË- Ditën e sotme nis zbatimi i ligjit për amnistinë penale. Rreth 1100 të dënuar përfitojnë nga ky ligj, ku 700 prej tyre do të lirohen menjëherë dhe 400 të tjerë do të përfitojnë ulje dënimi. Nga amnistia, gjithashtu përfitojnë edhe 2 700 persona në shërbim prove. Sipas ligjit të zbardhur në fletoren zyrtare, nga kjo falje do të përfitojnë personat që kanë marrë formë të prerë dënimi deri në datën 31 mars 2024.

Nga amnistia penale përfitojnë po ashtu të dënuarit burra që u kanë mbetur pa vuajtur më pak se 4 vjet dhe gratë e të miturit që u kanë mbetur 5 vite. Përfitojnë gratë që janë mbi 50 vjeç, burrat mbi 60 vjeç dhe personat që kanë qenë nën moshën 18 vjeç kur kanë marrë dënimin. Nga amnistia do të përfitojnë 11 gra, dhe 11 të mitur që lirohen menjëherë.

Amnistia Penale u miratua në Parlament më datë 4 prill me 110 vota pro, me konsensus mes maxhorancës dhe opozitës, ndërkohë që u kundërshtua nga Partia Demokratike e vulës.

Veprat penale që përfitojnë ulje dënimi pas nga kjo Amnisti janë ato që përfshin Neni 244, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, Neni 245, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”; Neni 245/1, Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike; Neni 257/a, Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave privatë të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë…; Neni 258, Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike.

Nga amnistia penale përfitojnë ulje edhe veprat e përfshira në Nenin 259, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”; Neni 259/a, “Korrupsioni pasiv i nëpunësve të huaj publikë”; Neni 260, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”; Neni 312, “Korrupsioni aktiv i dëshmitarit, i ekspertit ose përkthyesit”; Neni 319 “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë dhe pikat pasuese të tij”.

ligji per amnistine penale fran frrokaj

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni