LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa rezultat dhe ato ‘imune’, Berisha: Kishte problematika

•Partia Demokratike zhvilloi sot Primaret. • Demokratët kanë zgjedhur kandidatët demokratë për zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. • Votimet kanë nisur në orën 08:00 dhe si rregull duhet që të mbylleshin në orën 18.00, por procesi u shty në Lezhë pasi kishte ende radhë. • Tirana shkon në balotazh. Këlliçi ka arritur të marrë 4040 vota, ndërsa Alimehmeti 2196 vota. I treti më i votuar është Gerti Bogdani i cili ka 1819 vota. • 5 bashki do të shkojnë në balotazh, pasi asnjë prej kandidatëve nuk arriti që të merrte 50+1 % të votave. • "Imune" kanë qenë Bashkitë e Pusnecit, Himarës, Finiq e Dropull, pasi në këto zona u është lënë e drejta e zgjedhjeve aleantëve minoritarë të PBDNJ-së dhe Vangjel Dules. • Por jo çdo gjë ka shkuar si duhet, pasi ka pasur edhe probleme. •Feride Rrahmanaj, kandidatja për Bashkinë Tropojë është tërhequr nga gara. •Erjon Iljazi, kandidati për Lushnjen u tërhoq nga gara. Po ashtu, edhe ish-kryetari i degës së PD Devoll Arben Miza është tërhequr nga gara në primaret. •Dy kandidatët e Partisë Demokratike në Belsh, Dritan Cani dhe Kodhel Çala janë tërhequr nga gara për primaret. • Myslim Haxhiu dhe Brikena Koroveshi janë tërhequr në Kuçovë. • Në Krujë janë tërhequr Denis Hidri dhe Ilir Ndreu. •Në Kamëz është tërhequr nga gara Shemsi Prençi. • Megjithatë kryedemokrati Sali Berisha e përshendeti procesin, por as nuk la pa theksuar se nuk ka qenë i përsosur. • Kandidati i Beratit Sazan Guri ka hedhur akuza se primaret kanë qenë të manipuluara, pasi nuk arriti që të fitonte kundër Zija Ismailit.

86 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Primaret për Tiranën/ Përfundon numërimi, Këlliçi dhe Alimehmeti shkojnë në balotazh

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimejmeti dhe Belind Këlliçi

TIRANË- Tirana shkon në balotazh. Numërimi i votave për Primaret e PD-së në Tiranë ka përfunduar dhe Belind Këlliçi e Ilir Alimehmeti janë dy kandidatët që do të shkojnë në balotazh. Këlliçi ka arritur të marrë 4040 vota, ndërsa Alimehmeti 2196 vota. I treti më i votuar është Gerti Bogdani i cili ka 1819 vota. 

Rezultatet:

Votues gjithsej – 8470

Adriana Kalaja - 128 vota
Belind Këlliçi - 4040 vota
Enkelejda Fejzo - 66 vota
Fatmir Merkoçi - 35 vota
Gerti Bogdani - 1819 vota
Ilir Alimehmeti - 2196 vota
Julian Deda - 157 vota
Të pavlefshme - 29 vota

1 MUAJ ME PARE

LISTA/ Kush janë kandidatët e PD-së për 14 majin, Tirana në balotazh, bashkitë pa rezultat dhe ato ‘imune’

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
KOKOE

TIRANË- Tirana shkon në balotazh, por bashkitë e tjera e kanë një kandidat për zgjedhjet e 14 majit. Në fakt jo të gjitha. Kjo pasi në disa prej tyre nuk ka ende rezultate për shkka të tërheqjes së kandidatëve nga gara. Në 5 Bashki pritet që zgjedhjet të përsëriten pasi dolën në balotazh. "Imune" kanë qenë Bashkitë e Pusnecit, Himarës, Finiq e Dropull, pasi në këto zona u është lënë e drejta e zgjedhjeve aleantëve minoritarë të PBDNJ-së dhe Vangjel Dules. Ndërsa dy deputetë pritet të lëne mandatin, për shkak se rezultuan fitues në primare, Luçiano Boçi në Elbasan dhe Zef Hila në Vaun e Dejës.

Lista e plotë:

Korçë: Ledina Alolli 628  vota

Maliq: Alfred Gega 920 vota

Pogradec: Zini Tollozhina 291 vota

Devoll: Elvis Hajdërlli 1184 vota

Ersekë: Et'hem Sajamit 450 vota pro

Kavajë: Fisnik Qosja

Rrogozhinë: Shkëlqim Hoxha

Has------

Tropojë-------

Kukës: Atmir Sinamati 989 vota

Lezhë: Pashkë Gjonaj

Mirditë: Balotazh, Albert Mylyshi, 357 vota dhe Aleksander Lala, 285 vota

Kurbin: Behar Haxhiu 1358 vota

Vau i Dejës: Zef Hila 743 vota

Pukë-----

Shkodër: Bardh Spahia 1386 vota

Malësi e Madhe-----

Fushë Arrëz--------

Tiranë------

Kamëz: Arjan Hoxha

Vlorës: Hysni Sharra 549 vota

Selenicë: Leonard Rakipaj 270 vota

Delvinë: ----------

Sarandë: ----------

Konispol----

Berati: Zija Ismaili 527 vota

Kuçovë: Lefter Maliqi 339 vota

Skrapar: Eugen Mustafallari

Poliçan: Behar Xhaferraj 92 vota

Dimalit: Gentian Meci 187 vota

Dibër: Besnik Alku 291 vota dhe Ismail Uka 365 vota

Bulqizë: Defrim Fiku 453 vota

Klos: Bedri Hoxha, 758 vota

Mat: Balotazh, Skënder Gjuci me 319 vota dhe Bukurosh Ballabani me 145 vota

Elbasanit: Luçiano Boçi

Belsh-----

Librazhd: Balotazh, Shaqir Kuka me 55 vota dhe Ndricim Lila me 45 vota

Prrenjas:----

Gramsh-----

Peqinit: Mustafa Pashja

Fier: Balotazh, Albano Zhapaj me 87 vota dhe Artur Mahmutaj me 242 vota

Lushnje: Eduard Sharka 1021 vota

Divjakë: Aurel Malko 869 vota

Patos: Sofie Alushaj 256 vota

Mallakastër: Resmi Shanaj 264 vota

Roskovec: Futues Hazizaj 204 vota

Gjirokastër: Dorjan Lani 291 vota

Këlcyrë: Arjan Kasaj 171 vota

Memaliaj: Albert Malaj 300 vota

Tepelenë: Baftjar Imeri 109 vota

Libohovë: Adil Xhelili 282 vota

Përmet: Edmond Komino

1 MUAJ ME PARE

Dy kutitë e fundit për Primaret, Këlliçi kryeson, por Tirana shkon drejt balotazhit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Primaret në Tiranë

TIRANË- Aktualisht po numërohen dy kutitë e fundit me vota për Primare Partisë Demokratike në Tiranë. Duke parë rezultatet, duket se primaret e Tiranës me sa duket do të shkojnë në balotazh të dielën e ardhshme. Kjo pasi Këlliçi ka 3629 vota dhe nuk ka fituar 51% apo më shumë vota. Ai ndiqet nga Ilir Alimehmeti me 1979 vota dhe Gerti Bogdani me 1686 vota.

Rezultatet deri tani: 

Belind Këlliçi - 3629 vota
Ilir Alimehmeti - 1979 vota 
Gerti Bogdani - 1686 vota  

1 MUAJ ME PARE

Numërohen 9 degët e Tiranës, kryeson Këlliçi thuajse dyfishin e votave të Alimehmetit, i treti Bogdani

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Belind Këlliçi, Gert Bogdani dhe Ilir Alimehmeti

TIRANË- Janë numëruar votat e 9 degëve të Partisë Demokratike në Tiranë. Mësohet se deri më tani kryeson Belind Këlliçi, i cili ka marrë 2535 vota, pasj tij vjen Ilir Alimehmeti me 1300 vota, ndërsa i treti është Gerti Bogdani me 1086 vota. Pritet dhe rezultati i 7 degëve të fundit për tu shpallkur fituesi i primareve të PD-së për Tiranën.

1 MUAJ ME PARE

Garë e fortë në degën nr.3 të Tiranës, Këlliçi e Alimehmeti shkëputen me rezultat të ngushtë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimehmeti dhe Bellind Këlliçi

TIRANË- Gara shumë e ngushtë në Tiranë mes dy kandidatëve të Tiranës, Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti. Në degën nr. 3 fitues ka dalë Këlliçi me vetëm 10 vota më shumë se Alihmeti. Ai ka marrë 190 vota nga 180që ka marrë doktori. I treti në listë është Gert Bogdani. Ndërsa pas tyre vijnë Enkelejda Fejzo me 6 vota, Adriana Kalaja me 4 vota e Julian Deda me 3. Fatmir Merkoçi nuk ka marrë asnjë votë. 

VOTAT:

Kanë votuar 440

Të vlefshme 440

Kalaja 4

Kelliçi 190

Fejzo 6

Merkoçi 0

Bogdani 57

Alimehmeti 180

Deda 3

1 MUAJ ME PARE

Fitoi Primaret në Lezhë, flet Pashk Gjoni: Kjo është ditë e veçantë, bashkia do tu kthehet qytetarëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Pashk Gjoni

LEZHË- Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga Primaret në Lezhë Pashk Gjoni ka falenderuar demokratët që e kanë votuar. Duke folur për mediat pas përfundimit të numërimit, Gjoni  theksoi se do të punojë fort për t'i kthyer bashkinë demokratëve në zgjedhjet e 14 majit.

"Përshëndes demokratët, simpatizantët që morën pjesë në këtë ngjarje të rëndësishme, hera e parë që bëhet në këtë mënyrë. Faleminderit për gazetarët, komisionerët e numëruesit. Kjo është një ditë e veçantë për mua që më bën të punoj fort që bashkia t'i kthehet demokratëve në zgjedhjet e 14 majit” tha ai.

1 MUAJ ME PARE

Degën nr.5 ia mori Alimehmeti, Këlliçi kryeson tek një tjetër zonë e kryeqytetit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Belind Këlliçi

TIRANË- Belind Këlliçi kryeson në degën nr1 të Tiranës. Ai ka lënë pas doktor Ilir Alimehmetin, i cili ka marrë vetëm 159 vota. Ndërsa Këlliçi ka 286 vota. 

Rezultatet për degën nr1:

592 votues

Kalaja 7

Këlliçi 286

Fejzo 1

Alimehmeti 159

Deda 11

Merkoçi 6

Bogdani 121

1 MUAJ ME PARE

Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri: Primaret u manipuluan, fituesit ju shtuan votuesit me porosi

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sazan Guri

BERAT- Sazan Guri ka shpërthyet në akuza në lidhje me procesin e Primareve, pasi mori vetëm 32 vota përballë kandidatit fitues, Zija Ismaili që mori 527 vota. Në një postim në Facebook, Guri shkruan se procesi i votimit është manipuluar. Ai shton se ka pasur simpatizantë të kandidatit votues të shtuar me porosi në lista.

Postimi:

Nuk vura vezhgues siç më kerkuan se nuk e kuptoja dot të vidhesh vota brenda llojit. As nuk ndenjta deri ne fund, se kur delnin pas votimit më thoshin ‘profesor i madh’ dhe të shkretët i tradhëtonte fytyra, zëri, mbi të gjitha sytë që i hiqnin shpejt nga shikimi dhe pashe ç’pashë ika nga mesdita. duke mos iu dhënë dorën atyre qe nuk e meritonin dhe pas disa oresh me thane rezultatin:  une, nga 610 persona që votuan prej 2400 antarëve të PD që ishin shtuar me 500 simpatizant të kandidatit me porosi deri ne 2900 votues, fitova 30 kalorës, ose trima që s’pyetën për presion, ose luftëtarë që vranë frikën vetëm në një qytet. Mos harroni se nuk ishin as 30 rilindasit tanë me dy milion banorë në 1870-1912 ne gjithë trevat në shqiptare, kështu që jemi mirë boll

1 MUAJ ME PARE

Doktor Alimehmeti fiton degën nr.5 në Tiranë, lë pas Këlliçin

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimehmeti

TIRANË- Votat për Tiranën janë ende duke u numëruar, por mjeku Ilir Alimehmeti e ka korrur fitoren e parë. Sipas numërimit të votave nga dega nr.5, Alimehmeti është i pari në listë me 289 vota. I dyti pas tij vjen Belind Këlliçi me 204 vota. Gert Bogdani ka marrë 140 vota, Adriana Kalaja 20 e aktori i humorit Julian Deda, 21. Më pak vota kanë marrë kandidatët Fetmir Merkoçi e Enkelejda Fejzo, nga dy secili. 

Numërimi i votave për kandidatët në degën nr.5:

Adriana Kalaja 20

Belind Këlliçi 204

Enkelejda Fejzo 2

Fatmir Merkoçi 2

Gert Bogdani 140

Ilir Alimehmeti 289

Julian Deda 21

1 MUAJ ME PARE

Demokratët zgjodhën kundërshtarin, kandidati i Primareve në Gjirokastër: Bashkohem me ju, vota është e shenjtë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
PD Gjirokaster

GJIROKASTËR- Kandidati për Primaret në Gjirokastër Telnis Skuqi ka uruar fituesin e Primareve në këtë qytet Dorjan Lani. Me anë të një postimi në Facebook, Skuqi teksa ka falenderuar demokratët që e votuan ka theksuar se vota është e shenjtë dhe se sovrani nuk gabon kurrë. Po ashtu ai ka shtuar se do të bashkohet me të gjithë demokratët në mënyrë që të bëjnë fushën elektorale për Lanin.

Postimi i Plotë:

Faleminderit shkon për çdo anëtarë dhe simpatizantë që besoi tek unë dhe më votoi. Faleminderit shkon për çdo anëtarë dhe simpatizantë që besoi dhe votoi alternativën tjetër. Fal edukimit që kam fituar gjatë gjithë jetës, unë besoj verbërisht tek shenjtërimi i votës. Sovrani nuk gabon! Sapo i telefonova kandidatit fitues në primare dhe i urova atij për fitoren, madje edhe mbështetësve të tij ju takon një urim i veçantë nga unë. Unë sëbashku me Eriolën, nënën e tre vajzave të mi, dua t`ju bashkohem të gjithë anëtarëve dhe simpatizanëve që të bashkërendojmë fushatën që kandidati fitues në primare të Partisë Demokratike për Bashkinë e Gjirokastrës, të ketë sukses në zgjedhjet vendore të 14 majit 2023. Unë u futa në garë, sepse jam i shqetësuar për Gjirokastrën time. Votuesit zgjodhën Dorjan Lani, por primaret brenda Partisë Demokratike u forcuan. Për mua humbja nuk është fundi i botës, përkundrazi ka ardhur koha që çdo kandidatë që rezulton jo fitues të respektoj verdiktin e primares. Vota është shenjtë! Sëbashku të ndryshojmë Gjirokastrën!

1 MUAJ ME PARE

Simpatizantët në Primare/ Berisha: Nuk janë evidentuar nga ne, duhet të fillojmë të bëjmë listat

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha është shprehur se kanë në plan të bëjnë një listë simpatizantësh. Në një konferencë për mediat pas votimit në Primare, Berisha thotë se dikur kanë pasur një të tillë, por që tashmë duhet ribërë lista.

"Simpatizantët në fakt nuk kanë pasur një evidentim nga ana jonë, ne e hapëm procesin, por simpatizantët janë një shumësi e madhe që në asnjë vend nuk votojnë në tërësi, por ata që janë, të themi më të zjarrtë. Kështu që, dikur kemi pasur lista të simpatizantëve, duhet të fillojmë t'i bëjmë. Ka qenë obilgim t'i kishim listat,"- thotë ai. 

1 MUAJ ME PARE

Policia i ndaloi bulevardin/ Berisha: Do futemi! Rama ka frikë, është i tmerruar se mos i hyjnë në Kryeministri dhe e damkosin para Evropës

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dhënë detaje se si do të futën në Bulevardin Dëshmorët e Kombit për protestën, duke qenë se policia ua ka ndaluar. Gjatë një dalje për mediat, Berisha ka thënë se Bulevardi nuk ka asnjë të përbashkët me zonën e sigurisë, duke theksuar se ai është i qytetarëve. Po ashtu Berisha ka shtuar se protestuesit duhet të kenë parasysh se siguruar e liderëve evropian nuk mund të vihet në rrezik. 

Pyetje: Si do të futeni ju në Bulevard, ndërkohë që ai do të jetë i rrethuar nga efektivët e policisë?

Berisha: Bulevardi nuk ka asnjë të përbashkët me zonën e sigurisë. Zona e sigurisë ekziston por jo aty ku thotë Rama. Atë e ka zënë frika semos protestuesit do t'i hyjnë në kryeministri dhe ta damkosin para të huajve. Bulevardi është i protestuese. Naturalisht që protesuesit kanë diçka parasysh, siguria e miqve nuk mund të vihet absolutisht në rrezik. 

1 MUAJ ME PARE

Berisha paralajmëron: Në Kuvend do ju nxjerr të dhëna të tjera për ministrin e drogës Bledi Çuçi

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka paralajmëruar publikimin e të dhënave në lidhje me Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi. Në një konferencë për shtyp pas Primareve, Berisha tha se këtë gjë do ta bëjë në Kuvend. 

"Shikoni pak se çfarë thoshte ministri i drogës. Në parlament do ju bëj të dhëna të reja me dije për të. Shkruante për Opozitën, e cila e nderon Shqipërinë me protestën e saj, por pë rata që ndajnë mentalitetin e Çuçërve, vrasësve të diktaturës, Ramës, pasardhësit të xhelatit e asaj tjetrës, të duket shumë e largët ora e protestës. Lexoni se cfcraë kanë shkruajtur, çfarë shkruan Çuçi i drogës. Ata janë fytyra e mafias atë ditë, ne jemi shqiptarët e vërtetë,"- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

A do të ketë deklaratë të përbashkët me Metën? Berisha: Do t'i diskutojmë të gjitha në kohën e duhur

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

A do të keni një deklaratë të përbashkët me Metën? 

Do t'i diskutojmë të gjithë në kohën dhe momentin e duhur. Meta ka mbështetur plotësisht primaret. Kandidatë të Partisë së Lirisë kanë fituar në Primaret.

1 MUAJ ME PARE

A ka patur zgjedhës socialistë? Berisha: Dorën në zjarr nuk e vë, kandidatët kanë miq e mikesha, i ftojnë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati thotë se procesi i Primareve ka pasur problematika e nuk ka qenë perfekt. Në një konferencë për mediat pas votimit për Primare, Berisha tha se mes votuesve mund të ketë pasur edhe socialistë. Kreu i PD-së shtoi gjithashtu se ka shumë raste që vetë kandidati ka mikesha socialiste dhe mund t'i ftoje për ta votuar. 

"A ka patur zgjedhës socialistë? Unë dorën në zjarr nuk e vë. Të marrin dy aspekte. Ne jemi kjo shoqëri që jemi dhe kandidati apo kandidatja mund të ketë shoqe apo miq socialist. I fton dhe të jem i sinqertë e votojnë, edhe në PD apo zgjedhje të përgjithshme. Unë di raste. A kanë qenë në problem këto raste ekzotike? Jo nuk janë problem, por ka ndodhur,"- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

Dorëheqjet e akuzat për Primaret/ Berisha: Nuk e di se çfarë kanë kuptuar me paracaktim, s’kam mbështetur asnjë kandidat

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sli Berisha u ka dhënë përgjigje të gjithë demokratëve që kanë hedhur akuza në lidhje me procesin e Primareve. Në një konferencë për mediat, Berisha tha se nuk ka përkrahur asnjë kandidat dhe se nuk di të thotë se ku e kanë parë ata paracaktimin.

"Së pari njëherë në mënyrë absolute nuk ka patur asnjë kandidat të mbështetur nga Sali Berisha dhe as kryesia e PD-së. Se çfarë kanë kuptuar me paracaktim ata rivalë, nuk e di se cila është. Natyrisht, ky komision që shikoni këtu ka barë një punë të jashtëzakonshme për verifikimin e ankesave të bëra,"- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Qytetarët shqiptarë nuk kanë as edhe një ide se ç’ndodh brenda bodrumit PS, tashmë të kthyer në origjinë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

Edhe njëherë theksoj se procedura e sotme dhe primaret, shënojnë gjithashtu hapjen e vërtetë, reale, institucionale të PD-së. Në garë morën pjesë mbi 200 kandidatura, por nuk ka një prej tyre që të thotë se mora pjesë si kandidat i kryetarit apo kryesisë së PD. Jo, që të gjitha pa përjashtim si vullnet i lirë i demokratëve apo vetë kandidatëve.

Imagjinoni për një moment, këtë gjallëri, aktivitet, transparent publik para medieve dhe shqiptarëve, në zhvillimet në skutat mafioze të partisë tjetër, tek e cila siç e dini, njëlloj si në ligjin e mafias nuk pipëtin asgjë.

Qytetarët shqiptarë nuk kanë as edhe një ide, të dhënë seç ndodh brenda atij bodrumi, apo shpelle, përveç klithmat prokolalike të përditshme, nga mëngjesi deri në darkë të asaj force politike që gjithçka mund të jetë, por jo demokratike, tepër e rrezikshme për të ardhmen e vendit që quhet PS, por tashmë e kthyer në orgjinë.

1 MUAJ ME PARE

Berisha pas primareve: U vendos standart demokratik, procesi nuk ishte i përsosur

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vlerësuar procesin e Primareve, i cili u zhvillua sot në të gjithë Shqipërinë, nga ku do të dalin edhe kandidatët për kryetar bashkie për zgjedhjet e 14 majit. Gjatë një dalje për mediat, Berisha tha se ky proces tregoi se Partia Demokratike është forca politike më e fuqishme në Shqipëri, ndërsa theksoi se u vendos një standard demokratik i paparë.

"Erdha të falenderoi demokratët që votuën sot në primaret. Një falenderim të veçantë kam dhe për kandidatët që me një shembull kanë marrë pjesë në zhgjedhjet e sotme. Me anhgazhimin e tyre ata e bërë garën me të fismen, më demokraten. Ata kanë përballuar një rrymë pune të jashtëzakonshme. Por në këtë rast dua të shtoi se sot, ishte hera e pestë që nga 18 dhjetori i vitit 2021, që anëtarët e PD-së sot folën dhe vendosën me votën e tyre. Nuk besoj që të ketë një forcë tjetër politike që në një hark kohor më pak të ketë ushtuar në të gjitrhë antërësinë e saj 5 herë votën e tyre. në këtë kontekst unë kam bindjen se anëtarët ndihen më të lirë dhe më dinjitoz se kurrë në idealet e tyre demokratike. Kam bindjen se ata vlerësojnë këtë ndryshim madhor të PD-së. Këtë proces me të cilën kjo forcë përmbysi, procedurën e përfaqësimit dhe zgjedhjet e drejtuesve partiak. Në të gjitha këto procedura sovrani ishin demokratët. Sot u vendos një standart demokratik i pa parë më parë. Kjo e bën PD-së forcën më demokratke në vend, më të përkushtuar. Procedura e sotme shënoi gjithashtu hapjen e vërtetë të PD-së. Në garë morën pjesë mbi 200 kandidatura, por nuk ka një prej tyre që të thotë se mora pjesë si kandidat i kryetarit, por si vullnet i tyre. Imagjinoni këtë moment, si transparent në krahasim me skutat mafioze të partisë tjetër. Qytetarët shqiptarë nuk kanë as edhe një ide, seç ndodh brenda atij bodrumi përveç se klithmat e përditshme. Ky nuk ishte një proces i përsosur. Padyshim që nuk mund ta quajmë këtë. Por kjo është rruga e vetme për të hapur PD-në dhe për ta bërë atë një parti e hapur," tha Berisha.

1 MUAJ ME PARE

Sofie Alushaj kandidate e PD-së për Patosin, në Mallakastër zgjidhet Resmi Shanaj

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Foto nga votimet

PATOS- Sofie Alushaj është shpallur fituese e primareve në Patos me 256 vota kundrejt 28 votave të Gazment Halimit dhe 56 votave të Ardian Ramës. Kështu ajo do të jetë kandidatja e PD-së për zgjedhjet lokale të 14 majit.  

Ndërsa në Mallakastër fitues është shpallur Resmi Shanaj i cili ka arritur të sigurojë 264 vota kundrejt Neim Begajt me 69 vota. 

1 MUAJ ME PARE

Igli Cara kandidat i PD-së në Durrës, fiton Primaret me rreth 1400 vota

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Igli Cara

DURRËS- Igli Cara është zgjedhur si kandidat për zgjedhjet e 14 majit. Cara mori 1398 vota, ndërsa Armand Dervishi ka marrë vetëm 299 vota. 

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

SONDAZHI/ Alimehmeti fiton ‘Primaret’ në Dosja.al, merr 55% të votave, pas e ndjekin Këlliçi e Julian Deda

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimehmeti

TIRANË- Procesi i Primareve që zhvilloi Partia Demokratike po shkon drejt fundit, por lexuesit e Dosja.al e kanë zgjedhur kandidatin e tyre të preferuar. Në një sondazh të publikuar vetëm 24 orë më parë, Dosja.al listoi shtatë kandidatët e Tiranës.

Më i votuari rezulton të jetë mjeku Ilir Alimehmeti. Doktori që premton zhdukjen e aferave, vjedhjeve, një rishikim të planit urbanistik dhe plan të qëndrueshëm ekonomik ka marrë 55% të votave, që në total janë 1018. I dyti në listë është Belind Këlliçi me 15% të votave. Më pas renditet aktori i humorit Julian Deda.

Deda ka marrë 10% të votave. Pas tij, vijnë në radhë Adriana Kalaja, Gerti Bogdani, Fatmir Merkoçi dhe Enkelejda Fejzo. Avokatja Kalaja ka marrë 7% të votave, Bogdani 6%, Merkovvi 4, ndërsa Fejzo vetëm 3.

1 MUAJ ME PARE

Rikonfirmohet në Shkodër, Bardh Spahia: Mirënjohës ndaj çdo demokrati, çdo votë është përgjegjësi për mua

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Bardh Spahia

SHKODËR- Kryetari aktual i Shkodrës Bardh Spahia ka falenderuar çdo demokrat për rikonfirmimin e tij si kandidat në zgjedhjet lokale të Shkodrës. Me anë të një postimi në Facebook, Spahia shkruan se çdo votë e hedhur në primart e sotme është një përgjegjësi për të.     

Postimi i Plotë: 

Mirënjohës ndaj çdo demokrati të Shkodrës! Kjo është dëshmia më e mirë se si funksionon demokracia e brendshme e një partie, se si merr peshën e saj vota e çdo anëtari dhe simpatizanti. Janë ata që vendosin se kush duhet të jetë përfaqësuesi i tyre. Çdo votë e hedhur sot, është një përgjegjësi më shumë për mua në misionin tim për t’i shërbyer bashkisë dhe qytetarëve tonë. Drejt garës së 14 Majit 2023 shkojmë me një vizion të qartë për Shkodrën e të nesërmes! Urime dhe suksese të gjithë kandidatëve të zgjedhur sot nga demokratët në mbarë Shqipërinë si dhe të gjithë garuesve për vlerën që i dhanë këtij proçesi kaq të rëndësishëm për demokracinë. Të gjithë bashkë, le të përballemi kundër të keqes për t’i rikthyer shpresën qytetarëve tanë!

 

1 MUAJ ME PARE

Nuk ka fitues në Fier, dy kandidatë kalojnë në balotazh

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

FIER- Primaret në Fier do të shkojnë në balotazh. Kandidatët në këtë qytet nuk arritën që të merrnin 50+1 vota. 

 Në balotazh do të shkojnë kandidatët Evdar Kodheli dhe Artur Mahmutaj ku i pari mori 413 vota, ndërsa i dyti 242. 

1 MUAJ ME PARE

Dalin rezultatet e PRIMAREVE, Berisha del në konferencë nga selia e PD

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha do të dalë në një konferencë për shtyp nga selia e Partisë Demokratike. Bashkë me anëtarë të Komisionit të Organizimit të zgjedhjeve do të japin detaje lidhur me procesin e zhvilluar sot, por gjithashtu kanë ftuar edhe mediat për t'ju përgjigjur pyetjeve të tyre. 

NJOFTIM PËR SHTYP

Ne orën 20.30 konferencë e përbashkët për media Kryetari i PD Sali Berisha, Komisioni i Organizimit, Kontrollit dhe Operacioneve Elektorale dhe Komisioni Qëndror i Numërimit. 

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO: Zyrtarisht kandidat për Kryetar Bashkie në Kuçovë, Lefter Maliqi feston fitoren me fishekzjarre e brohorima

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Pamje nga festa

KUÇOVË- Lefter Maliqi ka festuar me fishekzjarre fitoren pas mbylljes së procesit të Primareve. Maliqi ishte i vetëm në garën për bashkinë e Kuçovës, pasi kandidatja Brikena Koroveshi u tërhoq nga gara pas akuzave për manipulime. Pas fitores, ai ka ndarë pamje nga festa duke u shprehur i sigurtë në fitoren e Bashkisë së Kuçovës më 14 maj. 

POSTIMI I PLOTË:

1 MUAJ ME PARE

Edmond Komino fiton Primaret e Përmetit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Edmond Komino

PËRMET- Ish-kryetari i Bashkisë së Përmetit do të garojë sërish për postin e tij. Edmond Komino ka fituar Primaret në Bashkinë e Përmetit. 

1 MUAJ ME PARE

Indrit Hoxha shpallet fitues, garon më 14 maj për Bashkinë Vorë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Indrit Hoxha

VORË- Indrit Hoxha shpallet fitues, garon më 14 maj për Bashkinë Vorë. Lajmin e ka bërë me dije vetë ai me anë të një postimi në rrjetet e tij sociale, ndërsa shtoi se ka fituar me 82% të votave. Për të garuar në Primare, Indrit Hoxha la postin e Sekretarit për Diasporën në selinë e Partisë Demokratike. 

Reagimi i Indrit Hoxhës:

Sot me 82% e bekimit të anëtareve dhe simpatizantëve në Bashkinë Vorë unë afirmoj vullnetin tim për të punuar me përkushtim për një fushatë model, për një fushatë të fuqishme, për një fushatë në mbrojtje të votës së lirë krahas kësaj me një program real zhvillimi të kësaj zone të bllokuar në procesin jetik të zhvillimit nga mafia, ndërthurja e interesave dhe nga pushteti socialist totalitar që ka zaptuar dhe falimentuar gjithçka. Së bashku do ta çlirojmë Vorën nga kjo kapje! Së bashku do të bëjmë që Vora të shpërthejë potencialin e saj, do të bëjmë që ajo të jetë nyja industriale e Shqipërisë në trekëndëshin më të zhvilluar të ultësirës perëndimore, Tiranë-Durrës-Lezhë.

Ky është një mesazh për të gjithë strukturat e Partisë Demokratike në bazë, për të gjithë faktorët influentë të kësaj zone, për të gjithë simpatizantët dhe votuesit tanë. Unë kandidoj për t’i dhënë bashkisë drejtimin e nevojshëm në funksion të shpërthimit të impulseve që ka zona e mrekullueshme e Vorës në të gjithë dimensionin, në të gjithë territorin e saj me diversitet, me rëndësi ekonomike dhe me potencial për të qenë një motor zhvillimi për të gjithë Vorën.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Nuk ka fitues në Dibër, dalin EMRAT kush janë dy kandidatët që shkojnë në balotazh

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Foto ilustruese

DIBËR- Mbyllet procesi i numërimit të votave për Primaret në Bashkinë e Dibrës. Por ndryshe nga deri më tani, në këtë Bashki duket kemi një balotazh pasi asnjë nga kandidatët nuk ka marrë 50+1% të votave. Aktualisht në Dibër Besnik Aliu ka marrë 291 vota, Fadil Begu 268 vota, Margarita Marja 96 vota dhe Ismail Uka 365 vota.

Kështu që pas numërimit asnjë nga kandidatët nuk ka mundur të sigurojë shumicën e votave për tu zgjedhur si kandidat zyrtar i PD për bashkinë e Dibrës. Zgjedhje do të zhvillohen sërish mes Bensik Alku dhe Ismail Ukës, mes të cilëve do të zgjidhet kandidati i Partisë Demokratike për zgjedhjet lokale të 14 majit. 

1 MUAJ ME PARE

Lefter Maliqi zgjidhet kandidat i Primareve në Kuçovë, në Dimal kryeson Gentian Meçi   

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Lefter Maliqi dhe Gentian Meçi

BERAT- Në Kuçovë kandidati nga primaret për zgjedhjet e 14 majit është zgjedhur Lefter Maliqi. Kjo pasi Brikena Koroveshi, e cila ishte e vetmja kandidate përball Maliqit ka dhënë dorëheqjen. Në Dimal është shpallur fitues Gentian Meci i cili ka arritur të sigurojë 187 vota kundër 86 votave të Thoma Rumnicit.

Në Poliçan ka pasur vetëm një kandidat të vetëm, për pasojë fitues është shpallur Behar Xhaferraj i cili ka marrë 92 vota, ndërsa 2 vota janë shpallur të pavlefshme. Po ashtu dega e Rithemelimit në Skrapar ka mbyllur procesin e numërimit duke shpallur fitues, Euglen Mustafallari me 156 vota, i cili po ashtu ishte kandidat i vetëm.

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Fitues është konfirmuar Eduart Sharka

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Eduart Sharka

LUSHNJE- Mbyllen Primaret në Lushnje. Fitues është konfirmuar Eduart Sharka me 1021 vota, duke u shpallur kandidat i PD-së për zgjedhjet lokale të 14 majit.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Primarët në Këlcyrë, Arjan Kasaj zgjdhet kandidat për zgjedhjet e 14 majit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Arjan Kasaj

KËLCYRË- Arjan Kasaj ka fituar Primaret në Bashkinë e Këlcyrës. Mësohet se Kasaj ka marrë 171 vota, ndërkohë që Edmond Nano ka marrë 39 vota. Nga votimi në Këlcyrë një fletë votimi u shpall e pavlefshme.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Në Gjirokastër ka rezultuar fitues Dorjan Lani me 291 vota

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Dorjan Lani

GJIROKASTËR- Më 14 maj të vitit të ardhshëm, për Partinë Demokratike në Gjirokastër do të garojë Dorjan Lani. Ky i fundit ka marrë 291 vota, ndërsa Enkeleda Mushi 48 vota dhe Telnis Skuqi 34 vota.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Baftjar Imeri fiton me 109 vota Primaret e Tepelenës

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Foto ilustruese

TEPELENË- Mbyllet procesi i numërimit të Primareve në Tepelenë. Po ashtu në Tepelenë është mbyllur numërimi dhe fitues ka dalë Baftjar Imeri me 109 vota kundrejt Hysni Kasëmit me 71 vota. Ndërkohë që 3 vota u shpallën të pavlefshme.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Mbyllet procesi në Krujë, fiton Ndriçim Babasi. Merr 168 vota

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ndriçim Babasi

KRUJË- Ka mbaruar numërimi i votave në procesin e Primareve në Krujë ku nga 584 votues, në total 4 fletë janë të pavlefshme. Fitues është Ndriçim Babasi, i cili ka marrë 168 vota. Ndërkohë që pas tij nga 8 kandidatët e tjerë, janë listuar 147 vota që i ka marrë Andi Gjoka dhe Arjan Vogli me 133 të tilla.

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Adil Xhelili fiton Libohovën

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Adil Xhelili

LIBOHOVË- Adil Xhelili fiton Libohovën. Në Libohovë kanë marrë pjesë 282 votues, e të gjitha votat pro i ka marrë 282 vota. Asnjë fletë votimi nuk rezultoi e pavlefshme.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Përfundon numërimi në Shijak, Rezart Tusha fitues i Primareve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Rezart Tusha

SHIJAK- Rezart Tusha është fitues i Primareve në Shijak. Tusha ka arritur që zgjidhet kandidati i Partisë Demokratike për zgjedhjet lokale të 14 majit.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Zija Ismaili fiton Primaret në Berat, lë pas Sazan Gurin dhe kandidaten tjetër

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Primaret

BERAT- Fituesi i Primareve në Berat është kandidati Zija Ismaili. Mësohet se ai ka marrë 527 vota. Sazan Guri, kandidati tjetër ka marrë 32 vota ndërsa kandidatja Klejdi Spahiu ka marrë 80 vota. 3 vota kanë rezultuar të pavlefshme.

Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. 

Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

Bardh Spahia konfirmohet sërish si kandidat për Shkodrën

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Bardh Spahia

SHKODËR- Kryetari aktual i bashkisë Shkodër, Bardh Spahia konfirmohet sërish si kandidat i përzgjedhur nga Primaret që u zhvilluan sot. Në 3 qendrat e votimit në Shkodër Spahia mori 1386 pro, 6 kundër ndërsa të pavlefshme 5 vota. Ndërkohë që pjesëmarrja totale për Shkodrën ishte 1397 votues nga mbi 4 mijë që ishin në listë me të drejtë vote si anëtarë dhe simpatizantë.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Fitoi Primaret, a do e lërë mandatin e deputetit? Flet Zef Hila: Patjetër që po

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Zef Hila

VAU I DEJËS- Deputeti që fitoi Primaret në Vaun e Dejës Zef Hila ka deklaruar se është i gatshëm që të lërë mandatin e deputetit dhe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Ai ka theksuar se nuk bëhet fjalë që ai të mos kandidojë në zgjedhjet lokale. 

"Patjetër që po, nuk bëhet fjalë," tha Hila për Abcnews.

1 MUAJ ME PARE

Një doktor për Kukësin, Admir Sinamati fiton Primaret me 989 vota

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Admir Sinamati

KUKËS- Një doktor do të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit për drejtimin e Bashkisë së Kukësit. Nga Primaret, ka dalë fitues me 989 vota Admir Sinamati.

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Defrim Fiku fiton Primaret e Bulqizës

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Defrim Fiku

BULQIZË- Përfundon numërimi i votave në Primaret e Bulqizës. Fitues ka dalë Defrim Fiku, i cili ka siguruar 453 vota dhe në zgjedhjet e 14 majit do të garojë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit.

Sotu zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Përfundon numërimi në Selenicë, Leonard Rakipaj zyrtarizohet si kandidat për zgjedhjet lokale

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Leonard Rakipaj

SELENICË- Leonard Rakipaj është kandidati i dalë fitues nga Primaret e Partisë Demokratike në Selenicë. Rakipaj ka marrë 270 vota nga 500 demokratë që votuan në total. 

Kështu që Rakipaj do të jetë kandidati i PD-së në zgjedhjet lokale për Bashkinë Selenicë.

REZULTATET

Leonard Rakipaj 270

Jani Dapaj 70

Dhurata Mecorapaj 10 vota

Sot u zhvillua procesi i votimit për zgjedhjen e demokratëve që do garojnë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 14 majit. Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. 

1 MUAJ ME PARE

Zef Hila fiton Primaret, zyrtarizohet kandidati i PD-së për Vaun e Dejës

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Zef Hila

VAU I DEJËS- Zef Hila është kandidati i Partisë Demokratike për zgjedhjet lokale në Vaun e Dejës. Deputeti Zef Hila ka marrë një shumicë prej 743 votash, ndërsa kandidati i dytë Kolë Shaba ka marrë vetëm 117 vota.

Duke qenë se fitoi Primaret, Hila pritet që të dorëzojë mandatin e deputetit dhe të vazhdojë garën për Bashkinë e Vaut të Dejës.  

1 MUAJ ME PARE

Procesi i Primareve, shtyhet dhe 1 orë votimi në Lezhë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

LEZHË- Procesi i primareve në Lezhë është shtyrë me një orë. Kjo pasi në këtë qytet ka pasur shumë fluks për të votuar dhe demokratët nuk kanë përfunduar dot në kohë votimin. 

Ndërkohë që në qytetet e tjera votimi ka përfunduar dhe po vazhdohet me numërimin e votave. Në Lezhë votimi do të mbyllet në orën 19:00. 

1 MUAJ ME PARE

EMRI I PL-së/ Zbulohet fituesi i parë i Primareve, Albert Malaj garon për Bashkinë e Memaliajt më 14 maj

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Albert Malaj

TEPELENË- Mbyllet procesi i Primareve në Memaliaj, ku fitues është shpallur Albert Malaj, kandidati i Partisë së Lirisë. Në votimet e sotme, ai ka marrë 300 vota, përkundrejt 20 që kishte kundërshtari i tij, Bukurosh Ajdini. Ndërkohë që nga votimi dolën edhe 4 vota të pavlefshme. 

1 MUAJ ME PARE

Mbyllet procesi i Primareve në shumë qytete, në Lezhë vazhdon votimi

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Foto nga votimi

TIRANË- Procesi i votimit të Primareve në shumë qytete është mbyllur në orën 18:00. Ndërkohë që për shkak të fluksit të votuesve, në Lezhë vazhdon votimi. Partia Demokratike deri më tani ka sjellë pjesëmarrjen deri më orën 17:00, ku në të gjithë vendin kanë votuar 51 mijë e 797 demokratë. 

Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm. Anëtarësia dhe simpatizantët kanë zgjedhur mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

Primaret/ Deri në orë 17:00 kanë votuar mbi 51 mijë demokratë për zgjedhjen e kandidatëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimi

TIRANË- Partia Demokratike ka bërë me dije shifrat e reja në lidhje me pjesëmarrjen e votimit në Primare që po zhvillohen sot. Sipas numrave të dalë nga vetë PD-ja, bëhet me dije se deri në orë 17:00 kanë votuar 51 mijë e 797 demokratë për zgjedhjen e kandidatëve. Në vend të parë qëndron Tirana me 14 mijë e 263 votues, e dyta vjen Lezha me 5070 pjesëmarrës. Ndërkohë që në vend të fundit me më pak pjesëmarrës është Gjirokastra me 1438 pjesëmarrës.  

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Pjesëmarrja

Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

SHIFRAT/ Deri në orë 15:00 kanë votuar mbi 42 mijë demokratë për zgjedhjen e kandidatëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimet në Primare

TIRANË- Partia Demokratike ka bërë me dije shifrat e reja në lidhje me pjesëmarrjen e votimit në Primare që po zhvillohen sot. Sipas numrave të dalë nga vetë PD-ja, bëhet me dije se deri në orë 15:00 kanë votuar 42 mijë e 300 demokratë për zgjedhjen e kandidatëve. Në vend të parë qëndron Tirana me 12 mijë e 127 votues, e dyta vjen Korça. Më pas, Lezha, Kukësi, Dibra dhe të gjithë sipas radhës. 

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimi

Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. 

Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

S’e gjeti emrin në listë, Merkoçi: Brenda PD ka persona që financohen nga Soros

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Fatmir Merkoci

TIRANË- Kandidati për Primaret e Partissë Demokratike për Fatmir Merkoçi nuk e gjeti emrin e tij në listë e PD-së. Sipas tij është bërë edhe me qëllim nga njerëz që i quan të “paguar nga Soros”.

Nëse unë marr bashkinë rrëzohet edhe Rama. Ka element të Sorosit brenda partisë, financohen nga Soro, komunizmin e kam luftuar me gjënë time, nuk kam asnjë financim përveç atyre të miat. Ngre kauza që janë bërë kauza për të gjithë shqiptarët, nëse demokratët do të më votojnë e kanë të sigurt fitoren në Bashkinë e Tiranës”, tha Merkoçi.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

Prençi u largua nga gara e Primareve, Vokshi: Ai nuk ka ngritur asnjë shqetësim, ishte i kënaqur, më vjen keq që u largua

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Albana Vokshi

TIRANË- Kryetarja e KOKOE Albana Vokshi foli para mediave për procesin e primareve duke thënë se nuk kanë marrë asnjë shqetësim nga Shemsi Prençi, ( i dorëhequr nga primaret) i cili bëri postim në Facebook për problematikat por më pas e fshiu. Ajo u shpreh se i vjen keq për largimin e tij, i cili më herët ka qënë i kënaqur nga ecuria e Primareve. 

'Deri më sot, të paktën dhe kur e kemi takuar ka qenë i kënaqur nuk ka ngritur asnjë shqetësim. Kemi pasur problematika me listat se nga Kamza dhe Paskuqani ka pasur pjesën më të madhe të votuesve. Ka një listë të madhe të anëtarëve. Ndihem e keqardhur për largimin por do kishim dashur që edhe pjesa emocionale të ishte përballuar nga të gjithë kandidatët dhe të kishin pritur deri në fund të garës për ta referuar.

Ka pasur një proces verifikimi nga dega. I bëj thirrje çdo anëtari dhe simpatizanti të shfrytëzojë dhe këtë orë që ka mbetur për të votuar.'- tha Vokshi. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

'PRIMARET' jo me shumë mundësi zgjedhje/ 7 bashki s'kanë opsione, 4 u lihen aleatëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Pamje nga Primaret

TIRANË- Demokratët do të zgjedhin sot emrat e kandidatëve zyrtarë për kryebashkiakë për zgjedhjet e ardhshme lokale më 14 maj.  Në një proces, që sipas statutit quhet ‘Primare’, anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, por jo në të gjitha bashkitë po zbatohet ky rregull.

Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera. Më konkretisht në Himarë, Finiq e Dropull të cilat i lihen në dorë aleatit Vangjel Dule; zgjedhje nuk ka as në Pustec, zonë që i lihet partisë minoritare maqedonase.

Më Shkodër dhe në Elbasan ka vetëm nga 1 kandidat, përkatësisht Bardh Spahia dhe Luçiano Boçi. Ndërsa Bashkia e Malësisë së Madhe nuk ka asnjë kandidat.  Ndërkohë që nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Shkodër, Himarë, Finiq e Dropull. Procesi i votimit do të mbyllet në orën 18:00, por nëse ka radhë, procesi do vazhdojë.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, Vokshi: Kanë votuar 30 mijë qytetarë, fluksi është i madh

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Albana Vokshi

TIRANË- Drejtuesja e Komisionit të Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale pranë Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka bërë të ditur se deri në orën 13:00 kanë votuar 30 mijë simpatizantë në Primaret. Ajo u shpreh për mediat se procesi po vijon pa probleme e se ka pasur fluks të madh në disa qendra votimi.

'Kanë votuar mbi 30 mijë votues. Vazhdon ende fluksi në qendrat e votimit. Eshtë dëshirë dhe vullnet i qytetarëve shqiptare që po votojnë. Ne jemi mundur të shohim çdo problematikë.'- tha Vokshi.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

Në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. 

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, Hajdari voton: Në 14 maj fitorja do të jetë e madhe në të gjithë vendin

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Rudina Hajdari

TIRANË- Rudina Hajdari mori pjesë në procesin e votimit të Primareve në Partinë Demokratike. Ajo shprehet se është e emocionuar që ka marrë pjesë në këtë proces. Më tej, në postimin e bërë në 'Twitter', ajo thotë se data 14 maj do të jetë fitorja më e madhe e vendit.

'Jam emocionuar sot kur kam parë pjesmarrjen e jashtëzakonshme të demokratëve në proçesin e primareve. Një ogur i mirë për Shqipërinë dhe demokracinë! Suksese kandidatëve në garë, jam e bindur se në 14 maj fitorja do të jetë e madhe në të gjithë vendin'- shkruan Hajdari.

1 MUAJ ME PARE

Primaret e PD/ Berisha dhe Alimehmeti shoqërohen nga bashkëshortet! Këlliçi prezanton partneren

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

TIRANË- Në procesin zgjedhor të primareve kandidatët Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti kanë prezantuar edhe partneret e tyre. Krah Këlliçit ishte partnerja e tij, Ana Shkreli, vajza e Artan Shkrelit.

Nga ana tjetër, kryedemokrati Sali Berisha u shoqërua nga bashkëshortja e tij Liri Berisha, ndërsa kandidati Ilir Alimehmeti u shoqërua nga bashkëshortja.

1 MUAJ ME PARE

Në garë për Bashkinë e Tiranës, Alimehmeti: Vota është zëri ynë në qeverisje

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimehmeti

TIRANË- Mjeku Ilir Alimehmeti deklaron se vota është zëri i qytetarëve për qeverisje. Teksa ka ndarë foto nga momenti i votimit, kandidati në garën e Primareve për Bashkinë e Tiranës, mjeku bën thirrje për qytetarët që të votojnë. 

'Vota është zëri ynë në qeverisje! #Bashkë #Pastër'- shkruan Alimehmeti në postimin e bërë në Facebook. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret e PD në Kuçovë/ Maliqi: Rivalja dha dorëheqjen se mendonte ishte e vetme në garë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Lefter Maliqi

KUÇOVË- Në Kuçovë ka pasur largime nga gara për Primaret. Në një lidhje për Repor Tv, Lefter Maliqi kandidat i primareve është shprehur se kolegia e tij, Brikena Koroveshi është larguar pasi ka menduar se ka qenë e vetme në garë, por kur ka mësuar se do ketë rival përballë.

Ne nxorëm 2 kandidat, të dy kandidat u prezantuam sipas udhëzimit, zonja e nderuar, që do jetë në krahun tim në betejën finale, u prezantua fillimisht, pastaj më tha “isha kandidate e vetme dhe s’mund të vij në takime për arsye familjare”, nuk e di pse është larguar kryetari i PD, procesi është i rregull, 3 anëtarët e Komisionit janë nga PD, me bindje do jemi të bashkuar në sfidën e ardhshme”, tha Maliqi.

Ai shpreson se në këtë proces do e votojnë simpatizantët dhe socialistët e zhgënjyer.

“Janë edhe simpatizantët, nuk janë vetëm anëtarët e PD, dhe socialistët e zhgënjyer”, përfundoi Maliqi.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Kandidat për primaret e PD, Jul Deda: Unë votova, numrin 7 sigurisht...

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Julian Deda

TIRANË- Kandidati për Primaret e Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Julian Deda ka bërë të ditur se votën ia dha numrit 7, vetes së tij. Pasi votoi, ai shkroi në rrjetet sociale se votën ia dha vetes së tij, mirëpo në fund shpreson që të fitojë më i miri. 

'Une votova, numrin 7 sigurisht...! Fitofte me i miri...!'- shkruan Deda në postimin e bërë në Facebook. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret e PD/ Prençi denoncon: Socialistët po votojnë me emrin në listë, demokratëve iu shkruhet me dorë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Shemsi Prenci

TIRANË- Kandidati i primareve të Partisë Demokratike në Kamëz, Shemsi Prençi deklaron se nuk do të njohë procesin, për shkak të parregullsive me listat e votuesve. Prençi ka zbuluar se në votime janë duke marrë pjesë socialistë, të cilët e kanë emrin në listën e miratuar nga kryesia e PD, ndërsa demokratët detyrohen të votojnë duke shënuar emrin me laps e letër.

POSTIMI:

Modeli i votimit ne Primaret e PD Kamez! Socialistat kanë emrin në listën e miratuar nga Kryesia e PD Kamëz, ndërsa Demokratëve ju shkruhet me dorë emri. Në këto kushte jam i detyruar të mos e njoh procesin dhe ti kërkoj PDSH një proces të dytë, duke i dhënë kohë konsolidimit të infrastruktures zgjedhore në Primaret e Partisë Demokratike.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Bogdani: Votoni për të sjellë ndryshimin në Tiranë dhe gjithë vendin

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Gerti Bogdani

TIRANË-  Gerti Bogdani, kandidat i primarëve të PD-së për kryeqytetin, tha se nga Tirana do nisë ndryshimi që do vijojë në të gjithë Shqipërinë. Pasi votoi, ai u shpreh për mediat se dita e sotme është shumë e rëndësishme për demokracinë në vend. 

“Kjo është ditë e rëndësishme për PD-në dhe jo vetëm. Kjo është ditë e rëndësishme për demokracinë në vend, pasi për herë të parë baza voton për ata që duan të drejtojnë qytetet. Kjo është ditë e rëndësishme për këtë simbolikë. Por ajo që është më e rëndësishme është 14 maji. Pra, demokratët votojnë për kandidatin, për atë që mund të sjellë ndryshimin në Tiranë, për të sjellë më pas ndryshimin në mbarë Shqipërinë. Unë ftoj çdo demokrat dhe simpatizant të vijë dhe të ushtrojë të drejtën e votës për të sjellë ndryshimin në Tiranë dhe më pas në të gjithë Shqipërinë,” tha Bogdani.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në Kuçovë, tërhiqen nga gara të dy kandidatët

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimi

KUÇOVË- Kryetari i degës se Partisë Demokratike në Kuçovë, Myslim Haxhiu ka dhënë dorëheqjen, në shenjë proteste për mbështetjen e hapur, në shkelje të  udhëzimit, nga ana e PD në qëndër, në mbështetje të Lefter Maliqit.

Edhe Brikena Koroveshi kandidatja e vetme perballe tij ka dhënë dorëheqjen. Këto të dyja, çojnë në 9 numrin e kandidatëve të larguar nga gara. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

 

1 MUAJ ME PARE

Kandidat në Primaret, Deda: Sot është ditë feste për PD dhe ditë zie për Erion Veliajn

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Julian Deda

TIRANË- Një nga kandidatët e primareve për Bashkinë e Tiranës, Julian Deda, dha një mesazh për mediat pasi votoi. Ai u shpreh se dita e sotme është festë për Partinë Demokratike mirëpo është ditë zie për Partinë Socialiste, veçanërisht për kryebashkiakun aktual, Erion Velinë.

“Sot është ditë feste për PD-në dhe ditë zie për Erion Veliajn. Sot demokratët do të zgjedhin më të mirin e më të mirëve. Kam një thirrje për ata që nuk kanë votuar, të shkojnë të votojnë dhe ta shprehin vullnetin e tyre me votë. Procesi është i shkëlqyer. Në fund të votojnë numrin shtatë,” tha Deda.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, Shehu: Pjesëmarrje impresionuese në Gjirokastër, fitojmë bashkinë më 14 maj

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Trita Shehu

GJIROKASTËR- Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu me anë të një postimi në Facebook ka deklaruar se ka pasur një pjesëmarrje impresionuese të demokratëve në Primaret në Qarkun e Gjirokastrës dhe se çdo gjë ka shkuar normalisht. Ai shprehet i bindur se bashkimi i demokratëve do të sjellë fitore me datë 14 maj. 

POSTIMI I PLOTË:

Primaret ne Qarkun e Gjirokastres, Memaliaj! Eshte nje pjesemarje impresionuese e demokrateve. Votojne per kandidatin e PD midis dy kandidateve. Cdo gje shkon normalisht. Me tej te gjithe se bashku do te fitojne Bashkine me daten 14 Maj. Urimet me te mira!

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në Tiranë, Kalaja: Me këtë proces PD del me e fuqishme përballë këtij regjimi

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Adriana Kalaja

TIRANË- Kandidatja ne primaret e Partisë Demokratike për bashkinë e Tiranës, Adriana Kalaja tha pas votimit se “me këtë proces PD del me e fuqishme përballë këtij regjimi”. Pasi votoi, ajo u shpreh për mediat se ka besim te ky proces i cili bashkon të gjithë partinë.

'Sot është një ditë shumë e bukur, historike. Ju e shikoni edhe vetë fluksin e demokratëve dhe simpatizantëve që presin. Ky është një proces historik jo vetëm për PD për gjithë Shqipërinë. Nga gara e sotme fiton PD, fiton Tirana me 14 maj, fiton Shqipëria në ditët në vijim. Unë do pranoj të gjithë rezultatin që do dalë nga ky votim dhe nesër do jem edhe nëse nuk jam fituese në krah të atij që do dalë fitues. Kam shumë besim tek ky proces sepse ky proces bashkon edhe PD. Edhe ata që deri dje kanë qenë pak skeptik lidhur me primaret, garën dhe të drejtën e votës. Mendoj se sot është moment që ti bashkohen kësaj gare. Sepse çdo gjë kalon nëpërmjet votës. Me këtë proces PD del me e fuqishme përballë këtij regjimi.'- u shpreh ajo. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, Topalli: Nuk e kam parë në asnjë vend tjetër përveçse në SHBA

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Jozefia Topalli

LEZHË- Koordinatorja e Partisë Demokratike për qarkun e Lezhës Jozefina Topalli ka ndjekur nga afër procesin e primareve për zgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet vendore. Topalli deklaroi se është e frymëzuar nga pjesëmarrja e lartë e cila është parë vetëm në SHBA në një proces të tillë primaresh.

“Jam e frymëzuar nga një pjesëmarrje kaq e lartë. Natyrisht defekte ka dhe ka për të pasur gjithmonë por mua më çudit dhe më gëzon shumë fakti që ka një pjesëmarrje të tillë. Nuk e kam parë në asnjë vend tjetër përveçse në SHBA. Është për herë të parë që aplikohet një procedurë e tillë. Është kurajo e madhe të marrësh një vendim të tillë për primare. Ky është ushtrimi më i bukur demokratik me një pjesëmarrje të paimagjinueshme”, deklaroi Topalli.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Tërheqjet nga gara dhe akuzat për Primaret, Berisha i vendosur: Asgjë nuk e errëson procesin!

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u përgjigj pyetjeve të gazetarëve për Primaret e PD-së. Pasi hodhi votën e tij, Berisha u shpreh se ka pasur pjesmarrje masive në këtë proces. Më tej, ai shtoi se largimet tregojnë se ka liri brenda partisë. I pyetur për akuzat që janë hedhur në lidhje me procesin, Berisha tha se asgjë nuk mund ta errësojë procesin e Primareve. 

Tërheqje nga gara... Berisha: Ka pjesmarrje masive, primaret kanë funksionuar në bazën e vetëdeklarimit, në përputhje me kriteret. Të gjitha këto janë shprehje e lirisë që ekziston brenda PD.

Akuza për procesin... Berisha: E keni gabim, ka lista. Lista e atyre që do votojnë do publikohet, deri mbrëmë ka pasur ankesa, sot po votojnë në të gjithë Shqipërinë, anëtarët e PD-së për qytetarët e parë. Nuk mund të them se është proces i përsosur por asgjë nuk mund të errësojë mesazhin e fortë, për nderimin e PD-së.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

S'ka garë në disa Bashki/ Berisha: Në Malësinë e Madhe kishte probleme, 3 degë janë në koalicion me aleatët

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u pyet nga gazetarët se përse nuk po zhvillohet gara e Primareve në disa Bashki. Kreu i PD-së, pranoi se në Malësinë e Madhe ka pasur disa probleme ndaj nuk është zhvilluar, mirëpo shtoi se tre bashki të tjera janë në koalicion me aleatët.

'Ju garantoj një gjë, kryesia e PD dhe kryetari i saj, në mënyrë absolute dhe kategorike nuk kanë ndikuar te asnjë kandidat që ka paraqitur kërkesën që ai të tërhiqet nga gara. Kjo është absolute. Ka një garë që nuk po zhvillohet, por do zhvillohet në të ardhmen. Por ajo nuk e errëson madhështinë e këtij procesi. Janë tre degë të tjera, përveç Malësisë së Madhe, që janë në diskutim për koalicion me aleatët. Ky është realiteti. Në Malësinë e Madhe kishte kandidatë, por kishte disa probleme për të cilat është shtyrë gara.'- tha Berisha. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Procesi i votimit ka nisur në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të vijojë deri në orën 18:00. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, Berisha hedh votën, kryedemokrati: Ditë e madhe, burim drite për demokracinë shqiptare

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha hodhi votën e tij në procesin e Primareve. Për gazetarët ai u shpreh se dita e sotme është burim drite për demokracinë shqiptare. 

'Sot është një ditë e madhe për PD, është një burim drite për demokracinë shqiptare. Ditë në të cilën dhjetra mijëra anëtarë të PD votojnë për qytetarin e parë të Bashkisë së tyre.Ky është një zhvillim i rëndësishëm, vecanërisht rëndësia e tij bëhet e madhe pasi vota e lirë ka në Shqipëri një armik të egër të saj, një armik që përpunoi dhe zhvilloi të gjitha mekanizmat e plackitjes së saj, armik që përzuri votën nga partia e tij dhe shndërroi PS, e riktheu në origjinë, parti pa votë, parti e 1-shit, e mafias, e terrorizmit dhe e gjithë negativitetit që mund të ketë një komunitet që vepron si klub mafioz. Rama është i vetmi ne Europë që ka përjashtuar votën e lirë nga partia e tij.'- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

Kush janë 9 kandidatët e tërhequr nga gara e Primareve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Foto ilustruese

TIRANË- Sot, Partia Demokratike është e gjitha e angazhuar për të nxjerrë kandidatët e zgjedhjeve të ardhshme lokale më 14 maj të vitit 2023, por fillimisht duhet që të përballen me kolegët e tyre në çdo bashki. Megjithatë procesi nuk ka shkuar "vaj". 9 kandidatë janë tërhequr nga gara për Primare, kjo pasi disa prej tyre kanë hedhur akuza për garë të pabarabartë që është favorizuar nga "lart" por në asnjë moment nuk kanë përmendur me emra se për kë zyrtar të lartë bëhej fjalë. Nga dy garues janë larguar në Krujë, Kuçovë dhe në Belsh. 

Kandidatët e dorëhequr nga PRIMARET 

Tropojë
Feride Rrahmana

Lushnje
Erjon Iljazi

Belsh
Dritan Cani dhe Kodhel Çala

Devoll
Arben Miza

Krujë
Denis Hidri dhe Ilir Ndreu

Kuçovë

Myslim Haxhiu dhe Brikena Koroveshi

Ndërkohë që në 7 bashki ka vetëm nga 1 kandidat, pa mundësi zgjedhje për votuesit, ndërsa nuk ka zgjedhje në 4 të tjera: Pustec, Himarë, Finiq e Dropull. Në këto bashki, kandidatët kanë sfidë jo vetëm të dalin fitues, por edhe të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim. Procesi i votimit do të mbyllet në orën 18:00, por nëse ka radhë, procesi do vazhdojë.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në PD, KOKOE: Qendrat e Votimit nuk do të mbyllen derisa të ketë votuar edhe personi i fundit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimi

TIRANË- Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale ka dalë me një njoftim për procesin e Primareve. Sipas tyre, procesi i votimit ka nisur dhe po zhvillohet normalisht në të gjitha degët ë Partisë Demokratike. KOKOE bën të ditur se nëse në orën 18.00 do të ketë anëtarë të PD që ende nuk kanë votuar, Qendrat e Votimit nuk do të mbyllen derisa të ketë votuar edhe personi i fundit.

NJOFTIM I KOKOE:

Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale pranë Partisë Demokratike njofton që ditën e djelë, datë 4 dhjetor 2022, janë duke u  zhvilluar votimet e Primareve për kandidatët për Kryetarë Bashkie të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Procesi i votimit ka nisur dhe po zhvillohet normalisht në të gjitha degët ë Partisë Demokratike ku zhvillohen Primaret sot!
 
Procesi i votimit do të mbyllet në orën 18:00. Nëse në orën 18.00 do të ketë anëtarë të PD që ende nuk kanë votuar, Qendrat e Votimit nuk do të mbyllen derisa të ketë votuar edhe personi i fundit. Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD votojnë në njërën prej dy qendrave të votimit: në Selinë Qendrore të Partisë Demokratike ose në degët ku ata janë të deleguar pasi të kenë njoftuar pranë Komisionit. Data 4 dhjetor është një ditë historike jo vetëm për PD por për të gjithë shqiptarët! Anëtarë e simpatizantë të PD do të zgjedhin me votën e tyre kandidatin e tyre për kryetar të bashkisë. Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale fton të gjithë anëtarët e simpatizantët e PD të bëhen pjesë e procesit të Primareve.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Garon në Primaret e PD, Këlliçi: Çdo votë të bëhet transparente

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Belind Kellici

TIRANË- Kandidati në garë për Primaret e PD-së për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi ka votuar mëngjesin e sotëm. Për gazetarët, ai është shprehur se procesi po ecën shumë mirë e se po e dërgon partinë në nivel tjetër. Ndër të tjera, ai kërkon që çdo votë të bëhet transparente, në mënyrë që të mos ketë asnjë keqkuptim. 

'Sot është një proces që con më lart PD. Suksese të gjithë, beteja jonë është data 14 maj, data e cila cdo qytetar shqiptar duhet të shohi të vërtetën. Ka ardhur momenti që të gjithë të hedhin vëmendjen te qytetarët.  Përgjigjia është që të shihet vota, çdo votë të bëhet transparente. '- u shpreh Këlliçi.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret e PD, 2 kandidatë japin dorëheqjen në Krujë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Procesi i votimit

TIRANË- Largime të tjera në primaret e PD-së. Bashkia Krujë ka numrin më të madh të madh të kandidatëve për primaret e Berishës. Nga 11 që ishin, 2 kanë dhënë dorëheqjen. Ata janë Denis Hidri dhe Ilir Ndreu.

Kandidatët e dorëhequr

Tropojë
Feride Rrahmana

Lushnje
Erjon Iljazi

Belsh
Dritan Cani

Gramsh
Kodhel Çala

Devoll
Arben Miza

Krujë
Denis Hidri
Ilir Ndreu

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Garon për Primaret në Elbasan, Boçi: Edhe kur je i vetëm vota ka vlerën e saj

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Luciano Boci

ELBASAN- Kandidati në primaret e Partisë Demokratike për Bashkinë e Elbasanit, Luçiano Boçi ka folur për mediat e pranishme në këtë proces. Boçi u shpreh se edhe pse është i vetëm në garë, secila votë që do hidhet është e rëndësishme. 

Luçiano Boçi: Simpatizantët kanë ardhur të shprehin të drejtën e tyre me votë. Unë jam i vetëm, por dhe kur je i vetëm vota ka vlerën e saj, anëtarët e kanë shprehur këtë vullnet. I tillë është procesi në të gjithë Shqipërinë. Ky proces duhet të jetë shembull sesi votohet. Pa shantazh e blerje të votës. Themeli i demokracisë është vota e lirë.

Kemi koment për dorëheqjet? Jo nuk kam. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

'Numri i fatit 7'/ Garon në Primaret e PD-së, Deda: E dua voten tuaj, bashkë mund të bëjmë më të mirën për Tiranën

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Julian Deda

TIRANË- Kandidati në Primaret e Partisë Demokratike, për bashkinë e Tiranës, Julian Deda ka ndarë me qytetarët shqiptarë një mesazh. Teksa thekson se numri 7 është numër fati, Deda kërkon nga qytetarët që të dalin në votim për të zgjedhur përfaqësuesin që duan për zgjedhjet e ardhshme lokale. Po ashtu, ai kërkon votën për të bërë më të mirë Tiranën për të gjithë qytetarët e saj.

POSTIMI I JULIAN DEDËS:

Numri i fatit 7. Te nderuar demokrate dhe simpatizante. Neser eshte nje dite shume e veçante per historine politike shqiptare ne pergjithesi dhe akoma me e bukur per Partine Demokratike ne veçanti. Primaret, jane kryefjala e votes se lire, votes suaj, me ane te te ciles, ju do zgjidhni se kush nga ne do ju perfaqesoj ne zgjedhjet e ardhshme lokale. Si fillim, uroj qe te dilni masivisht ne votime, eshte shume e rendesishme pjesmarrja dhe energjia pozitive qe duhet te transmetojme si demokrate permes votes se lire dhe mos u ndikoni nga askush, nuk ka te ketij, apo te atij, kjo gare eshte e hapur dhe si e tille duhet repektuar nga ne kandidatet ne rradhe te pare, pastaj nga te gjithe ju, qe me voten tuaj te lire do ti vini kuroren Primareve. E dua voten tuaj, sepse bashke mund te bejme me te miren per Tiranen, sepse qyteti ka nevoje per nje dore te mire ne infrastrukture, sherbim te ujit te pijshem, ne çerdhe, ne kopshte, ne shkolla, ka nevoje te permiresohet trafiku, sherbimi urban. Tirana ka nevoje per nje jete te mirefillte kulturore. Duhet dikush te mendoje per te pastrehet, per çiftet e reja dhe per rinine. Perkujdesje dhe lehtesira per te moshuarit. Bashke mund te pastrojme ajrin e qytetit, ti heqim stresin dhe ti kthejme Tiranes buzeqeshjen. Bashke ja dalim...!

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Kandidat në Primaret e PD, voton Alimehmeti, mjeku: I kthehet sovraniteti qytetarëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Ilir Alimehmeti

TIRANË- Kandidati për primaret e Tiranës Ilir Alimehmeti ka votuar këtë mëngjes në selinë e Partisë Dedmokratike, nërsa ka ftuar anëtarët e PD-së për t’u bërë pjesë e procesit. Përballë gazetarëve ai është shprehur se se për herë të parë me anë të këtij procesi i kthehet sovraniteti qytetarëeve. 

“Për herë të parë i kthehet sovraniteti qytetarëve dhe largohet nga forumet dhe kryetari i partisë. Keni të drejtë të të votoni për familjet, për komunitetin, për më të mirin që ju mendoni. Një garë që për herë të parë zhvillohet në Ballkan”, tha Alimehmeti.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

Primaret/ Dy kandidatë të PD në Belsh tërhiqen nga gara (EMRAT)

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Dritan Cani

TIRANË- Tërhiqen edhe dy kandidatë nga gara. Kandidatët për Belshin, Dritan Cani dhe Kodhel Çala janë tërhequr nga gara për primaret. Vendimi i dy kandidatëve është bërë me pretendimin për të mos lejuar më tej ‘përçarjen e PD për t’i krijuar mundësinë e bashkimit të partisë.

Sipas kandidatit Kodhel Cala, kjo është një zgjidhje e gjetur paqësisht për t’i hapur rrugë kandidatit tjetër. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Ish-kreu i PD Devoll tërhiqet nga primaret, Miza: Do u hap rrugën figurave të tjera në parti

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Arben Miza

TIRANË-Ish-kryetari i degës së PD Devoll Arben Miza është tërhequr nga gara në primaret, të cilat po mbahen ditën e sotme. Ky veprim ka ardhur pasi dy kandidatet e tjera gra janë anëtare dhe aktiviste të forta gjatë momenteve kur ai ka drejtuar PD e Devollit. Me këtë veprim ai thotë se ka kërkuar të tregojë se u duhet hapur rrugë figurave të tjera të PD, duke u dhënë një mesazh kështu edhe drejtuesve të tjerë të vjetër të PD Devoll.

Me tërheqjen nga gara të Arben Mizës, kandidatët në primaret e Devollit janë Elvis Hajderelli, Vojsava Bregu dhe Xhensila Kapo.

Partia Demokratike zhvillon sot primaret nga do të zgjidhen kandidatët përfundimtarë për zgjedhjet e 14 majit. Në orën 8.00, ne çdo degë, ka nisur procesi i votimit në Primaret e Partisë Demokratike. Në selinë qendrore të PD do të votojnë 7 kandidatët e Tiranës, Këshilli Kombëtar dhe Dega 2 e PD. Kandidati Ilir Alimehmeti do të votojë në orën 9.30, kandidati Belind Këlliçi në orën 10.00, kandidati Julian Deda në orën 10.15, kandidatja Adriana Kalaja në  orën 10.30, kandidati Gerti Bogdani në orën 10.45, kandidati Fatmir Merkoçi në orën 11.00, kandidatja Enkelejda Fejzo në 11.30.

1 MUAJ ME PARE

Primaret në Shkodër/ Bardh Spahia garon i vetëm, nis pa probleme procesi i votimit

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Bardh Spahia

SHKODËR- Procesi i primareve te PD-së në bashkinë Shkodër, ka vijuar pa asnjë problem deri tani. I vetmi kandidat është kryebashkiaku Bardh Spahia. Janë 4000 anëtarë të thirrur për të votuar në këtë proces. Edhe në Bashkinë Vau Dejes ka nisur procesi i votimit. Në garë janë deputeti Zef Hila, dhe kandidati Kole Shaben. Të thirrur për votime në procesin e primareve për bashkinë Vau Dejes janë 1774 anëtarë të kësaj force politike.

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
votimi

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë./ Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Primaret në Lushnje/ Tërhiqet nga gara kandidati Erjon Iljazi, i hap rrugën Eduard Sharkës dhe Erjon Kërçukut

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
LUSHNJE

LUSHNJE- Në ditën e votimit për primaret që ka nisur sot prej orës 8:00 të mëngjesit, kandidati Erjon Iljazi është tërhequr nga gara, duke i hapur kështu rrugën dy kandidatëve të tjerë për këtë qark Eduard Sharka dhe Erjon Kërçuku. Në votimet e kaluara, për krerët e degëve të partisë votuan 1056 anëtarë, nga 1800 që mendohet të jetë numri i anëtarëve. Në Divjakë, kandidojnë Gjergji Janko dhe Aurel Malaj. Nga sa raportohet në këtë bashki janë 800 anëtarë.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Kandidat në Primaret e PD, Sazan Guri shfaqet pesimist: Vota po diktohet me telefon

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa

TIRANË- Sazan Guri, kandidati në primaret e Partisë Demokratike për Bashkinë Berat, është shprehur pesimist për këto votime. Ai hedh akuza se fituesit janë paracaktuar. Guri deklaron se organizatorët e procesit kanë telefonuar votuesit në këto zgjedhje duke iu diktuar se kë duhet të votojnë për të dalë fitues.

POSTIMI I TIJ:

“Pse te Zoti dhe te zgjedhësit qe me duan ne fakt. Po sepse ku tjeter dhe me kujton nje ngjarje te vertete ne Miredite. Nje cub i vrau djalin e fundit nje Nane. Meqenese s’kish djale tjeter, Nana i drejtohet cubit - marrte hak Zoti dhe Pal Ndue Frroku. E degjon Pali dhe i vete Nenes! Me ke zene ne goje, oj Nan! Po te paste Nana dhe Pali mori hak sipas ligjeve te Zotit.

Edhe ketu te primaret sot, besoj se do marr hak Zoti dhe Pal Ndue Frroku (zgjedhesit qe nuk do i binden partise). Flm o Zot. Flm o Pal, pra ju njerez qe kini vrare friken!

Po qe jam pregatitur dhe per humbjen, sepse beratasit ishin ata qe me 1992 nuk i dhane voten dhe besimin prof. Pandeli Cines qe ka shpetuar nga vdekja me qindra, ndersa une mund t’i shpetoja nga skamja qe dtth se rrojne, sigurisht jo dinjitoz, por mbase per ata dinjitet eshte, cik pune, cikez asistence, nje gote raki para me ca koqe ulli qe me shume rri pa mbledhur. Dhe e dini si shitet ulliri sot ne Berat?! Ik mblidhi vete e me jep lek sa te duash! E dini sa eshte vaji futja kot vegjetal qe ben vecse per pushke 400 leke/litri, po vaji i ullirit ne shtepine e fermerit qe ja kerkon biznesmeni 300 leke litri. Po e dini si shitet ulliri ne Angli, jo me racion, por me kokra!

Per kesi gjerash e mori te tjera nga keto do sillja me dhjetra te huaj (gjermane, francez, Italiane) qe duan 10% fonde nga bashkia dhe garanci qe s’ju vjedh fondet dhe besim te Perendia. Kete une e qaj. Dhe cdo benin ata, do sillnin me kete parim qindra e mijra te tjera, dhe jo si rasti ne nje komune te Tepelelenes vite me pare kur nje australian pa femijet qe canin lumin per shkolle se nuk kishin nje ure. Dhe merr ne tel kompanine e vet urgjent 2 milione dollare dhe kryetari i Nj. Administrative i thoshte perkthyesit po une, si them dot, thuaji se ndryshe nuk e bej, packa se djali e nipi ishin ne ate grup femijesh, se bej dot thoshte perkthyesi, beje po te them dhe ja perktheu me ne fund qe ky drejtuesi do perqindjen!? Pa merak se e zgjidh une tha australiani dhe merr kompanine ne tel, ktheji prapsh ato dy milione. Pra, kete do beja?! Do sillja risine sesi nuk vidhet dhe me pak para, por me dashuri te madhe, me perkushtin, me dituri, me besim te tjetri, pa vjedhje or mortje qe mos i gezofshi, plot gjera te mira mund te behen! Por si te thoje Zoti, mbase ska ardhur koha akoma.

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Nisin votimet edhe në qarqet Korçë, Vlorë dhe Dibër, zbulohen emrat e kandidatëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
VOTIMET

VLORË- Prej orës 8:00 të mëngjesit, simpatizantët e Partisë Demokratike kanë nisur votimin për kandidatin që duan për të garuar në zgjedhjet për kryetarë bashkie.

Në degën e PD-së së Korçës janë rreth 4000 votues dhe do të ketë dy qendra votimi. Kandidatët  për Korçën janë tre: Gjergji Gjata, Entela Dvorani, Ledina Alolli.

Devoll janë rreth 2200 votues dhe do të ketë 2 qendra votimi. Kandidatët në këtë degë janë: Elvis Hajdërlli, Arben Miza, Vojsava Bregu, Xhensila Kapo.

Në degën e PD-së Pogradec janë rreth 1000 votues dhe do të ketë një qendër votimi. Kandidatët e dala nga primaret në ketë degë janë: Olgert Muçllari, Zini Tollozhina.

Në degën e PD-së Maliq janë 2400 votues dhe dy qendra votimi , një në Maliq dhe një në Pojan. Kandidatët e kësaj dege janë: Alfred Berberi, Alfred Xega.

Në degën e PD- së Kolonjë janë rreth 900 votues dhe do ketë një qendër votimi. Kandidati i vetëm në këtë degë është Et'hem Lumani dhe në këtë degë  vota do të jetë pro ose kundër.

Në degën PD-së të Vlorës janë rreth 1365 antarë me të drejte vote. Gjithashtu jane rreth 400 simpatizantë të PD Dega Vlorë që do të votojnë për tre kandidatët: Alta Haluci, Nada Daullja, Hysni Sharra.

Edhe në qarkun e Dibrës ka nisur votimi në Partinë Demokratike për primaret. Kandidatë janë: Besnik Alku, Fadil Begu, Margarita Markja, Ismail Uka

-Në Bulqizë Votojnë 1500 anëtarë dhe simparizantë, kandidatë janë: Defrim Fiku, Fatos Hoxha,

-Në Klos votojnë 1050 anëtarë dhe simpatizantë, kandidatë janë: Basir Çupa, Bedri Hoxha, Veri Kuka

-Në Mat votojnë 1300 anëtarë dhe simpatizantë, kandidatë janë: Bukurosh Ballabani, Lindita Doda, Ymer Barçi, Nezir Rizvani, Skënder Gjuci. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim./ Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Kandidate për Primaret në Tropojë, tërhiqet nga gara Feride Rrahmanaj: Gara është e favorizuar nga lart

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Feride Rrahmanaj

TROPOJË- Një nga kandidatet në Primaret në Partinë Demokratike për Bashkinë e Tropojës është tërhequr nga gara. Bëhet fjalë për Feride Rrahmanajn, e cila ka marrë këtë vendim pak orë para nisjes së procesit. Me anë të një postimi në rrjetet sociale gjatë orëve të para të mëngjesit, ajo shkruan se ka vendosur të dorëhiqet nga Primaret pasi sipas saj kjo është një garë e njëanshme dhe e favorizuar nga lart.

“Është një fushatë tërësisht e njëanshme ku simpatizantëve dhe demokratëve po u mohohet e drejta e votës, ku edhe pse formularët u plotesuan konform udhëzimit për Primaret nuk janë në listat e votuesve.

POSTIMI I PLOTË:

Te nderuar demokrate dhe simpatizante te PD, dega Tropoje! Pas publikimit te listave rreth ores 19 : 00 dhe verifikimit te tyre nga ana ime me rezultoi se lista e simpatizanteve dhe antareve te PD regjistruar nga kryetaret e seksioneve ( 0446, 0445 ,0441,0443) qyteti Bajram Curri, seksionet Buçaj, Papaj,(0552) , seksioni Gegaj( 0520), Kerrnaje (0511), seksioni Begaj(0514),seksioni Sopot(0514) , seksioni Kovaç  Myhejan (0524) , Kojel ( 0517), Markaj (0456), Lekurtaj (0450), Rosuje (0455) etj jane hequr nga lista mbi 600 simpatizante dhe antare te PD dega Tropoje te gjithe mbeshtetes te mi ne kete fushate. Po perseritet e njejta skeme si ne zgjedhjet per kryetare te PD dega Tropoje duke mos u dhene te drejten e votes qindra demokrateve dhe simpatizanteve te PD te Tropojes. Ne keto lista te Primareve kandidate te ardhur nga Tirana qe nuk jetojne, punojne e kontribojne ketu, dhe gjitha investimet e tyre i kane ne Tirane arriten te regjistrojne shume te majte.

Eshte nje fushate teresisht e njeanshme ku simpatizanteve dhe demokrateve po u mohohet e drejta e votes, ku edhe pse formularet u plotesuan konform udhezimit per Primaret nuk jane ne listat e votuesve. Eshte i vetmi rreth qe nuk kishim perfaqesues nga lart per mbarevajtjen e proçesit ku gjitha strukturat ishin ne sherbim te kryetarit  dhe dyert e selise se PD dega Tropoje ishin pothuajse te mbyllura.

Me gjithe perpjekjet e mia duke ngritur zerin kudo ne te gjitha strukturat e PDSH nepermjet mesazheve, emailit, bisedave telefonike, takimeve nuk arrita qe ju te vendosni me voten tuaj per te zgjedhur kandidatin qe ju e deshironi pasi nuk figuroni ne listat e votimit per keto Primare. Prandaj ne keto kushte une terhiqem nga kjo gare teresisht e njeanshme te favorizuar nga lart, ku po u mohohet e drejta e votes brenda partise se tyre demokrateve dhe simpatizanteve te Tropojes. Falenderoj pa fund gjithe mbeshtetesit e mi ne kete fushate dhe kerkoj mirekuptimin tuaj per doreheqjen time sepse Ju  iu mohua  e drejta e votes per te zgjedhur ne keto Primare!

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim./ Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

LISTA e plotë/ Kush janë kandidatët e PD-së që garojnë në ‘Primare’

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Primaret

TIRANË- Partia Demokratike sot do të zgjedhë përmes votës emrat, të cilët do të garojnë në zgjedhjet e 14 majit. Qendrat e votimit do të hapen në orën 08:00 dhe do të mbyllen në orën 18:00.

Kryetari i PD-së, Sali Berisha ka ftuar anëtarët dhe simpatizantët që të marrin pjesë në këtë proces, të cilin e konsideron historik dhe hapje të plotë të Partisë Demokratike.

Më poshtë, keni listën nga kandidatët e PD-së në disa qarqe dhe bashki të vendit.

Tiranë:

Adriana Kalaja
Belind Këlliçi
Enkelejda Fejzo
Fatmir Merkoçi
Gerti Bogdani
Ilir Alimehmeti
Julian Deda

Durrës

Armand Dervishi
Igli Cara

Shijak

Agim Rameta
Astrit Hoxha
Fatbardh Gjata
Rezeart Tusha

Gjirokastër

Enkelejda Mushi
Dorian Lani
Telnis Skuqi

Tepelena

Baftjar Imeri
Hysni Kasëmi

Përmeti

Edmond Komino

Memaliaj

Albert Malaj
Bukurosh Ajdini

Këlcyra

Arjan Kasaj
Edmond Nano

Memaliaj

Albert Malaj
Bukurosh Ajdini

Vlorë

Alta Haluci
Nada Daullja
Hysni Sharra

Elbasan

Luçiano Boçi

Librazhd

Agron Mekshi
Arjanit Leka,
Mereme Zeneli
Shaqir Kuka
Shefki Çota
Ndriçim Lila

Përrenjas

Mehdi Leka,
Suzana Topi

Gramsh

Hasim Çekrezi
Kodhel Çala

Bashkia Peqin

Albert Kurti,
Mustafa Pashja

Belsh

Bedri Qypi
Dritan Cani

Cerrik

Ankelita Çela
Servet Duzha

Kukës

Admir Sinemati

Has 

Bledar Lushi
Miftar Dauti
Nazlie Laçi

Tropojë 

Besnik Dushaj
Feride Rrahmana
Jordan Memia
Mimoza Hajdarmataj
Xhemë Nezaj

Fier

Ermal Hamataj
Edvar Kodheli
Denisa Mucaj
Artur Mahmutaj
Albano Zhapaj.

Patos:

Ardian Rama
Gazmend Halimi
Sofie Alushaj

Roskovec

Ardian Rama
Gazmend Halimi
Sofie Alushaj

Mallakastër

Resmi Shanaj
Neim Begaj

Lezhë

Pashk Gjoni
Ergin Mataj
Salvador Kaçaj
Maks Kola

Mirditë

Aleksander Lalaj
Albert Mylyshi
Atur Lazri
Gjon Ndoj
Martin Biba
Saimir Kola

Kurbin

Behar Haxhiu
Dalmion Dodaj
Gjergj Oroshi
Gjovalin Miri
Lindita Toma

Korçën janë tre:

Gjergji Gjata
Entela Dvorani
Ledina Alolli.

Devoll 

Elvis Hajdërlli
Arben Miza
Vojsava Bregu
Xhensila Kapo

Pogradec

Olgert Muçllari
Zini Tollozhina

Maliq 
Alfred Berberi
Alfred Xega

Kolonjë

Et’hem Lumani

1 MUAJ ME PARE

“Primaret” në PD, probleme edhe në Fier, emri i një gruaje 3 herë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Primaret

FIER- Votimet për primaret për kryebashkiakë në degët e PD Fier, Patos, Roskovec dhe Mallakastër kanë nisur që në orën 8 të mëngjesit e do të vazhdojnë deri në orën 18:00. Materialet zgjedhore për çdo degë të PD për bashkitë Fier, Mallakastër, Patos e Roskovec kanë mbërritur që në orët e mbrëmjes se djeshme dhe u janë shpërndarë degëve përkatëse.

Probleme ka pasur në Roskovec e Fier pasi dyshohet për dublime emrash, ku konkretisht një grua e ka pasur emrin si anëtare e PD, anëtare e forumit të gruas apo edhe si simpatizante.

Deri në orët e vona është punuar për pastrimin e listave duke eliminuar dukuri të tilla në mënyrë që procesi ditën e sotme të nisë normalisht.

Edhe në Lezhë nuk ka nisur ende votimi për kandidatët e primareve të Rithemelimit, për shkak të problemeve me listat e anëtarësisë. Komisioni i votimit po verifikon listat, e ndërsa pjesë janë edhe simpatizantët në pritje për të votuar pranë palestrës së gjimnazit “Hydajet Lezha”. 

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

'Bllokohet’ votimi për primaret e PD në Lezhë, shkak problemet me listat e anëtarësisë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Demokratet

LEZHË- Ende nuk ka nisur votimi për kandidatët e primareve të Rithemelimit, për shkak të problemeve me listat e anëtarësisë. Komisioni i votimit po verifikon listat, e ndërsa pjesë janë edhe simpatizantët në pritje për të votuar pranë palestrës së gjimnazit “Hydajet Lezha”.

Në garë për primaret e Bashkisë Lezhë jan Maks Kola, Salvador Kaçaj, Pashk Gjoni dhe Ergin Mataj.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

1 MUAJ ME PARE

PRIMARET/ Nis procesi i votimit në Lushnjë dhe Fier, garë e fortë mes 15 kandidatëve

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimet për Primare

LUSHNJE- Ka nisur procesi i votimit për primaret në Partinë Demokratike, në Lushnjë dhe Fier. Votimi për emrat e kandidatëve për kryebashkiakë në degët e PD Fier, Patos, Roskovec dhe Mallakastër kanë nisur që në orën 8 të mëngjesit e do të vazhdojnë deri në orën 18. Mësohet se, materialet zgjedhore për çdo degë të PD për bashkitë Fier, Mallakastër, Patos e Roskovec kanë mbërritur që në orët e mbrëmjes së djeshme dhe u janë shpërndarë degëve përkatëse.

Poashtu edhe në Lushnje ka nisur procesi i votimit për primaret në PD. Në Lushnje kandidojnë, Eduard Sharka dhe Erjon Kërcuku.

Video nga votimet në Lushnje

Fier votohet për kandidatët

Ermal Hamataj,

Edvar Kodheli

Denisa Muçaj

Artur Mahmutaj

Albano Zhapaj

Në Patos votohet për kandidatët

Ardian Rama

Gazmend Halimi

Sofie Alushaj

Në Roskovec votohet për kandidatët

Dhurata Malko

Nazar Plaka

Nerdit Hazizaj

Në Mallakstër  votohet për kandidatët

Resmi Shanaj

Neim Begaj.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Garë e fortë mes Carës dhe Dervishit, nisin primaret e PD në Durrës, demokratët votojnë

Mbyllen Primaret/ Dalin FITUESIT, Tirana në balotazh, bashkitë pa
Votimi

DURRËS- Në orën 08:00 ka nisur procesi i votimit për Primaret e Partisë Demokratike në Durrës. Demokratët e Durrësit do të zgjedhin ndërmjet Igli Carës dhe Armand Dervishit për të qenë kandidat i kësaj force politike në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Partia Demokratike zhvillon sot Primaret. Anëtarësia dhe simpatizantët do të zgjedhin mes disa emrave, ndërsa kandidati me numrin më të madh të votave do të vendoset përballë kandidatëve të PS për 61 bashkitë. Kandidatët duhet të marrin gjysmën e votave të anëtarëve, pasi sipas rregullores së miratuar nga PD nëse kandidati nuk merr mbi 50% të votave, dy më të votuarit shkojnë në rivotim.

primaret ne pd 4 dhjetor 2022 primaret ne pd

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare