LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi i aplikacionit e pranon: Të dhënat e përdoruesve janë në duart e punonjësve

• Shefi i TikTok, Shou Zi Chew u përball me pyetje nga Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve për Energjinë dhe Tregtinë. • Kryetarja e komitetit Cathy Rodgers thotë se aplikacioni në pronësi kineze duhet të ndalohet për shkak të shqetësimeve të sigurisë mbi privatësinë e të dhënave të përdoruesit. Ajo tha se TikTok është një armë e Partisë Komuniste Kineze dhe nuk përqafon vlerat e SHBA-së. • Pjesa më e madhe e pyetjeve u përqendrua në marrëdhëniet e TikTok me pronarin e tij me bazë në Kinë ByteDance. • Chew pranoi se të dhënat e përdoruesve në TikTok mund të aksesoheshin nga punonjësit e ByteDance në Kinë. • Anëtarë të tjerë të komitetit shprehën shqetësime në lidhje me përpjekjet e TikTok për të trajtuar dezinformimin dhe përmbajtjen e dëmshme. • Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për një ndalim të plotë ose që pjesa amerikane e kompanisë t'i shitet një blerësi vendas. Aplikacioni është rritur me shpejtësi në SHBA ku ka 150 milionë përdorues në muaj.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Pse prindërit duhet të jenë përgjegjës për monitorimin e TikTok? CEO mbrohet: Kemi çdo opsion për adoleshentë, por i zgjedh prindi

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Shou Chew

SHBA- Republikani Troy Balderson deklaroi se Tik Tok ka qenë përgjegjëse për ofrimin e përmbajtjeve të dëmshme për fëmijët, duke përfshirë shmangien e postimeve që inkurajojnë çrregullimet e të ngrënit dhe vetëvrasjen. Në seancën ku shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew u mor në pyetje, Balderson e pyeti CEO-n se përse përgjegjësia duhet të jetë mbi prindërit për të ngritur aplikacionin për të mbrojtur fëmijët e tyre, në vend të kompanisë?

Chew përsëriti se TikTok ka një "opsion të diferencuar" për adoleshentët, të cilën prindërit mund ta përdorin për t'i mbrojtur ata.

Ai shton se ky opsion e merr çështjen "jashtëzakonisht seriozisht" dhe të gjitha përmbajtjet e dëmshme, veçanërisht që kanë të bëjnë me çrregullimet e të ngrënit, hiqen nga platforma e tyre. Por, Chew tha se është në dorën e prindërve që fëmijët e tyre ta përdorin këtë opsion.

2 MUAJ ME PARE

Kritikët e TikTok mblidhen në Uashington, rrethojnë godinët ku po merret në pyetje CEO i kompanisë

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Kritikët

SHBA- Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew nuk po përballet vetëm me një Kongres armiqësor. Pranë Kapitolit, një grup i veshur me bluza të zeza "Ban TikTok" kaloi pranë meje.

Çështjet e privatësisë janë në krye të listës së tyre të shqetësimeve. Së bashku me idenë se pronësia kineze e TikTok e bën atë të pabesueshëm. Dje, vetë kompania ka dërgua një grup influencuesish në Uashington në përpjekje për të joshur ligjvënësit.

2 MUAJ ME PARE

IRONIA/ Vetë fëmijët e CEO-s nuk përdorin Tik Tok

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Shou Zi Chew

BRITANI E MADHE- Shefi i TikTok, Shou Zi Chew u pyet nga kongresmenja Nanette Barragán nëse fëmijët e tij përdornin ose jo TikTok. Ai tha se nuk e bëjnë sepse jetojnë në Singapor dhe në atë vend versioni i aplikacionit për fëmijët më të vegjël se 13 vjeç nuk është i disponueshëm.

BBC shkruan se Chew tha se versioni për fëmijë i aplikacionit është i disponueshëm në SHBA dhe ai do t'i linte fëmijët e tij ta përdornin nëse do të ishin këtu. Por, Chew vazhdimisht tha se privatësia dhe çështjet rreth sigurisë së fëmijëve nuk janë unike për TikTok.

Ai këmbëngul se organizata e tij nuk është perfekte dhe se ai përpiqet ta bëjë sa më të mirë duke investuar më shumë para dhe burime, edhe pse nuk dha ndonjë shifë.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për ndalimin e plotë të përdorimit të aplikacionit ose që pjesa amerikane e kompanisë t'i shitet një blerësi vendas. Aplikacioni është rritur me shpejtësi në SHBA ku ka 150 milionë përdorues në muaj.

2 MUAJ ME PARE

Pas BE-së, Britania e Madhe ndalon përdorimin e ‘Tik-Tok’ nga pajisjet zyrtare

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
foto ilustruse

BRITANI- Parlamenti Britanik së fundmi ka vendosur të bllokojë përdorimin e ‘Tik-Tok’. Mediat e huaja raportojnë se pas ndalimit të aplikacionit nga disa vende të botës edhe Britania ka vendosur të bllokojë përdorimin e TikTok nga zyrtarët. Masa e marrë synon të mbrojë vendet nga kërcënimet dhe veprimet kundër sigurisë kibernetike, të cilat mund të përdoren për sulme kundër mjedisit të tyre zyrtar.

Vendimi ynë për të ndaluar përdorimin e TikTok pason angazhimin me Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar për ndjekjen e mundshme dhe rreziqet e privatësisë nga disa aplikacione të mediave social. Pas vendimit të qeverisë për të ndaluar ‘TikTok’ nga pajisjet qeveritare, është vendosur që aplikacioni të bllokohet nga të gjitha pajisjet parlamentare. Siguria kibernetike është një përparësi kryesore për parlamentin,”- tha një zëdhënës i parlamentit.

Ndalimi vlen si për Dhomën e Komunave ashtu edhe për Lordët. Ndalimi do të thotë se askush nuk do të jetë në gjendje të hyjë në aplikacion në një iPad ose iPhone parlamentar ose gjatë përdorimit të Wi-Fi parlamentar.

Nga ana tjetër 'TikTok' tha se vendimi është "i gabuar dhe i bazuar në keqkuptime themelore" për kompaninë.

TikTok është vënë nën kritika në SHBA, Evropë dhe Azi-Paqësor, ku një numër në rritje qeverish e kanë ndaluar nga pajisjet e përdorura për biznes zyrtar për shkak të shqetësimeve se ai paraqet rreziqe për sigurinë kibernetike dhe privatësinë e të dhënave ose mund të përdoret për të nxitur pro-Pekinin.  Deri më tani, nuk ka asnjë provë që sugjeron se kjo ka ndodhur ose që TikTok i ka dorëzuar të dhënat e përdoruesve qeverisë kineze, siç kanë argumentuar disa nga kritikët e saj se do të bënte.

 

 

shou chew shefi i tik tok para senatit

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim