LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor u larguan forcat pushtuese nga Shkodra

• Sot festohet 79-vjetori i çlirimit të Shqipërisë nga forcat italiane dhe gjermane. • Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacional Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë. • Dhe më 29 Nentori, arritëm që të çliroheshim nga të gjithë pushtuesit gjermanë dhe italianë. • Kryeministri Edi Rama ka uruar shqiptarët ditën e sotme për festën e çlirimit me anë të një postimi në Facebook.

6 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ 29 Nëntori, me kuaj e flamujt kuqezi, një grup të rinjsh marshojnë në Lezhë për festën e Çlirimit

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Lezhë

LEZHË- Atmosferë festash në Lezhë. Një grup të rinj kanë marshuar nëpër qytet në një mënyrë të veçantë në kuadër të festave të 29 Nëntorit, ditës sëÇlirimit të Shqipërisë. Kuajt dhe flamujt kuq e zi ishin dy simbolet e këtij marshimi. 


79-vjetori i Çlirimit është kremtuar këtë të martë në të gjithë vendin, me bashkitë që kanë organizuar homazhet e nderimit të të rënëve në luftë. Për herë të parë 29 nëntori është kremtuar zyrtarisht në Shkodër, ndërsa në bashkitë e drejtuara nga kryebashkiakë të Berishës nuk është zhvilluar ceremoni.

2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Shkodra feston 29 Nëntorin, ylli komunist vendoset në Varrezat e Dëshmorëve

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Vendosja e yllit komunist

SHKODËR- 29 Nëntori është festuar ditën e sotme në Shkodër. Në ceremoninë e vendosjes së kurorës me lule në Varrezat e Dëshmorëve në Shkodër kanë qenë pjesë dhe anëtar të Partisë Komuniste.

Me thirrjet "Enver Hoxha, Enver Hoxha”, ata kanë vendosur dhe yllin komunsit në përkujtimoren e ushtarit të panjohur. 

 
2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Festa e çlirimit, Meta homazhe te Varrezat e Dëshmorëve të Kombit

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka bërë sot homazhe te Varrezat e Dëshmorëve të Kombit. Meta i shoqëruar nga deputetë dhe anëtar të PL-së, vendosi kurorë me lule në monumentin 'Nënë Shqipëri' në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit. 

Para Metës, në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit, kanë bërë homazhe Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Presidenti Bajram Begaj dhe Kryeparlamentarja Lindita Nikolla.

2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Nga Rama te Begaj dhe Nikolla, politika homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Foto nga ceremonia

TIRANË- Politika është bërë bashkë ditën e sotme për të bërë homazhë në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Tiranë. Duke festuar sot 79-vjetorin e çlirimit të vendit nga forcat italiane dhe gjermane, Kryeministri Edi Rama, Presidenti Bajram begaj, Kryeparlamentarja Lindita Nikolla kanë vendosur Kurora me Lule në ndër të dëshmorëve të Kombit.

Shqipëria përkujton sot më 29 Nëntor, 79-vjetorin e Çlirimit nga forcat fashiste italiane e gjermane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacional Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë.

2 MUAJ ME PARE

Festa e çlirimit, Rama: Ju uroj një ditë të paqtë

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama u ka uruar shqiptarëve festën e çlirimit. Me anë të një postimi në Facebook, Rama shkruan se bashkë me urimin për festën, ju uron të gjithë qytetarëve një ditë të paqtë.

Postimi i Plotë:

MIRËMËNGJES dhe bashkë me urimin për festën e madhe të çlirimit, ju uroj të gjithëve një ditë të paqtë

2 MUAJ ME PARE

Festohet 79-vjetori i çlirimit të Shqipërisë më 29 Nëntor 1944

Sot fesohet festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor
Flamuri shqiptar

TIRANË- Sot festohet 29 Nëntori festa e Çlirimit të Shqipërisë nga forcat italiane dhe gjermane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacional Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë.

Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia dhe pas kapitullimit të saj, në vjeshtë të vitit 1943, Shqipëria pushtohet nga forcat gjermane. Në fund të nëntorit 1944, pas Çlirimit të Tiranës, më 17 nëntor dhe pjesës kryesore të Shqipërisë së Veriut, mbetej te çlirohej qyteti i Shkodrës dhe qarku i tij.

Shkodra u çlirua më 29 nëntor të vitit 1944, datë kjo e cila shënon ditën e çlirimi të Shqipërisë nga pushtimi gjerman. Shqipëria është vendi i parë në Ballkan që u çlirua me forcat e veta, ndërsa të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit u çliruan me ndihmën e Armatës së Kuqe.

29 nentor festa e çlirimit

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve