LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë të një familjeje, 11 të zhdukur, ekspertët: Është ndërtuar mbi baltë!

• Moti i keq në Itali ka lënë pas 7 viktima, katër prej të cilëve dyshohet të jenë anëtarë të një familjeje. 5 familje me 20 anëtarë janë të vendosur në shtëpitë në via Pera di Basso, nuk kanë ujë të rrjedhshëm dhe energji elektrike. • Viktima e parë e konfirmuar, mbrëmjen e së shtunës, ishte 31-vjeçarja Eleonora Sirabella. Ndërsa ditën e sotme u gjetën dy trupa të tjerë të pajetë, ai i një vajze 6-vjeçare dhe i një gruaje të moshuar. Më pas dy fëmijë dhe dy të rritur që dyshohet se i përkasin së njëjtës familje. Mes fëmijëve mësohet të jetë dhe një foshnje e porsalindur. 11 të tjerë rezultojnë të zhdukur, ndërsa 13 të plagosur. • Ditën e sotme, në një seancë të jashtëzakonshme Këshilli i Ministrave shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve, ndërsa akordoi edhe 2 milionë euro për ndërhyrjet e para në këtë zonë. • Shirat e rrëmbyeshëm në portin Casamicciola Terme, në një prej gjashtë qytezave të ishullit, në orët e para të së shtunës shkaktuan përmbytje dhe shembën ndërtesat. Brenda gjashtë orësh, në ishull pati reshje prej 126 milimetrash, niveli më i lartë në 20 vjet. Ekspertët thanë se katastrofa u përkeqësua nga ndërtimet me rrezikshmëri të lartë në këtë ishull malor. Sipas gjeologut Riccardo Caniparoli janë shkelur rregullat dhe ligjet duke ndërtuar në terren me ujë, i cili ishte edhe shkaku kryesor i katastrofës pas reshjeve të mëdha.

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Moti i keq në Itali, izolohen 5 familje, 20 persona mbeten pa ujë dhe pa energji elektrike

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë
Përmbytje në Itali

ITALI- Moti i keq në Itali ka izoluar 5 familje. Kur kanë kaluar më shumë se tre ditë nga shirat e dendur, bëhet me dije se pesë familje në Casamiçiola nuk janë strehuar ende në një vend të sigurtë. Janë 20 persona, të gjithë anëtarë të këtyre pesë familjeve që janë të vendosur në shtëpitë në via Pera di Basso, nuk kanë ujë të rrjedhshëm dhe energji elektrike.

Deri më tani moti i keq në Itali numëron shtatë viktima. Viktima e parë e konfirmuar, mbrëmjen e së shtunës, ishte 31-vjeçarja Eleonora Sirabella. Ndërsa ditën e sotme u gjetën dy trupa të tjerë të pajetë, ai i një vajze 6-vjeçare dhe i një gruaje të moshuar. Më pas dy fëmijë dhe dy të rritur që dyshohet se i përkasin së njëjtës familje.

2 MUAJ ME PARE

Shkon në 7 numri i viktimave nga rrëshqitja e tokës në Itali, gjenden dhe dy trupa të pajetë

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë
Përmbytje në Itali

ITALI- Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dherave në Ischia në Itali është rritur. Ekipet e shpëtimit gjetën edhe dy trupa të tjerë të pajetë, që dyshohet se i përkasin së njëjtës familje, ku u gjetën 2 fëmijët e pajetë. Deri më tani moti i keq në Itali numëron shtatë viktima.

Viktima e parë e konfirmuar, mbrëmjen e së shtunës, ishte 31-vjeçarja Eleonora Sirabella. Ndërsa ditën e sotme u gjetën dy trupa të tjerë të pajetë, ai i një vajze 6-vjeçare dhe i një gruaje të moshuar. Më pas dy fëmijë dhe dy të rritur që dyshohet se i përkasin së njëjtës familje.

Ditën e sotme, në një seancë të jashtëzakonshme Këshilli i Ministrave shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve, ndërsa akordoi edhe 2 milionë euro për ndërhyrjet e para në këtë zonë.

2 MUAJ ME PARE

VOA: banorët në ishullin italian Ischia thonë se gjithçka është groposur nga balta

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë
Permbytje ne Itali

ITALI- Ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të dytën ditë me radhë për gjetjen e personave që rezultojnë të zhdukur nga rrëshqitja masive e dheut në ishullin italian Iskia. Balta dhe mbetjet e grumbulluara në disa zona arrijnë deri në 6 metra lartësi. Sipas shërbimit zjarrfikës ekziston rreziku për rrëshqitje të tjera të tokës.

Ekipet e shpëtimit vazhdonin të rrëmonin për të dytën ditë mes baltës dhe mbetjeve të mbledhura, për të gjetur personat që mendohet se u zhdukën pas rrëshqitjes së tokës në Iskia.

Roja bregdetare italiane filloi të dielën të bëjë bilancin e dëmeve të shkaktuara pas reshjeve të dendura dhe rrëshqitjes që pasoi.

Shirat e rrëmbyeshëm në portin Casamicciola Terme, në një prej gjashtë qytezave të ishullit, në orët e para të së shtunës shkaktuan përmbytje dhe shembën ndërtesat. Brenda gjashtë orësh, në ishull pati reshje prej 126 milimetrash, niveli më i lartë në 20 vjet.

“Jemi familje fermerësh. Kemi tokë dhe pyll. Im bir u bllokua në çatinë e shtëpisë. Unë qëndrova në hotel dhe erdhën të më marrin karabinierët. Nuk di se si arriti të zbresë djali. Çdo gjë në luginë është varrosur. Kam parë dhjetëra tërmete dhe përmbytje dhe asnjëra nuk ka bërë ndonjë gjë të tillë...”, thotë banori 83-vjeçar Pasquale Barbieri.

Shërbimi zjarrfikës njoftoi se në pjesët më malore të ishullit ekipet e shpëtimit kishin hyrë më këmbë, ndërsa vazhdonte rreziku i rrëshqitjeve të reja të tokës.

Buldozerë të vegjël u përdorën për hapjen e rrugëve gjatë natës duke mundësuar qarkullimin e mjeteve. Ekipe zhytësish u sollën për të kontrolluar makinat që gjenden të zhytura përgjatë bregdetit, të shtyra në det nga rrëshkitja e dheut dhe përmbytjet.

Banorët vështronin baltën e ngjeshur, gurët dhe mbetjet. Ekspertët thanë se katastrofa u përkeqësua nga ndërtimet me rrezikshmëri të lartë në këtë ishull malor. Sipas gjeologut Riccardo Caniparoli janë shkelur rregullat dhe ligjet duke ndërtuar në terren me ujë, i cili ishte edhe shkaku kryesor i katastrofës pas reshjeve të mëdha.

“Është faji i politikanëve tanë, që nuk bënë punimet parandaluese në male. Prenë pyjet dhe kjo është pasoja. Ndodhi njëherë më parë në 2010 kur vdiq një vajzë 15 vjeçare. Këtë radhë është një katastrofë”, thotë banori 72-vjeçar Ciro Buono.

Qeveria italiane shpalli gjendjen e emergjencës gjatë një takimi të dielën të kabinetit qeveritar dhe caktoi 2 milionë Euro fonde për operacionet e shpëtimit dhe rikthimin e shërbimeve publike.

Një zyrtar i qeverisë njoftoi se një grua u gjend e vdekur dhe se po vazhdojnë kërkimet për 10 persona të tjerë që rezultojnë të zhdukur. Deri të dielën, 164 persona kishin mbetur të pastrehë, ndërsa 15 shtëpi ishin rrënuar. Gjatë meshës në Sheshin e Shën Pjetrit, Papa Françesku shprehu solidaritetin e tij me popullin e Iskias dhe tha se “po lutet për viktimat, për ata që po vuajnë dhe për ata që janë bërë pjesë e përpjekjeve të shpëtimit”./VOA/

2 MUAJ ME PARE

2 të vdekur nga përmbytjet në Itali, 11 ende të zhdukur, qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Ischia

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë
Permbytjet ne Itali

ITALI- Është rënduar bilanci i viktimave pas përmbytjeve dhe rëshqitjes së dherave në ishullin e Ischias në Itali ku pak minuta më parë është gjendur trupi i pajetë i një vajze 6-vjeçare. Trupi i pajetë i vajzës së vogël është gjetur në pjesën e sipërme të Casamicciola, zona më e prekur nga rrëshqitja e dheut e ndodhur në agimin e djeshëm dhe ku janë përqendruar operacionet e shpëtimit dhe kërkimi i të zhdukurve. 

Sipas mediave italiane, viktima e parë ishte Eleonora Sirabella, një grua 31-vjeçare nga qyteti i afërt Ischia i Lacco Ameno dhe që jetonte në Casamicciola. Zbulimi ndodhi në Piazza Maio, një nga zonat e goditura menjëherë nga ekipet e shpëtimit. Në atë kohë, rreth pesëdhjetë veta tashmë vepronin, duke përfshirë karabinierë, zjarrfikës dhe vullnetarë, para se të vinte personeli i Mbrojtjes Civile. Nën pikat e ftohta të shiut me gjemba si kunjat e akullit, ata kërkojnë trupa të tjerë.

Ndërkohë Këshilli i jashtëzakonshëm i Ministrave u mblodh me urgjencë në Palazzo Chigi pas rrëshqitjeve të djeshme në Casamicciola. Takimi zgjati rreth një orë dhe në rendin e ditës ishte shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme për ishullin.

“Këshilli i Ministrave, me propozim të ministrit të Mbrojtjes Civile, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme që do të pasohet me urdhër të kreut të Mbrojtjes Civile dhe ka bërë ndarjen fillestare prej 2 milionë eurosh”- ka bërë të ditur ministri për jugun, Nello Musumeci, i cili kryeson delegacionin për mbrojtje në fund të Këshillit të Ministrave në Ischia.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë gjithë natës në përpjekje për të gjetur personat e zhdukur nga rrëshqitja e dheut që goditi Casamicciola, në ishullin Ischia, në agim të ditës së djeshme. Sipas asaj që u raportua nga prefekti i Napolit Carlo Palomba mbrëmjen e djeshme, 11 persona rezultojnë të zhdukur, 13 të plagosur, vetëm njëri prej të cilëve është në gjendje të rëndë dhe i cili u transportua në spitalin Cardarelli të Napolit, ku shtrohet në Qendrën e Traumës me një prognozë të rezervuar.

Për momentin janë rreth 130 persona të zhvendosur për shkak të rrëshqitjes së dheut që goditi Casamicciola, në ishullin Ischia. Shifra u raportua nga prefekti i Napolit, Claudio Palomba, gjatë shtypit të fundit të ditës, duke raportuar për situatën e 'ishulli. Prefekti njoftoi se “për të gjithë do të ketë akomodim në hotel deri në mbrëmje”.

2 MUAJ ME PARE

Përmbytjet në Itali/ 1 viktimë dhe 11 të zhdukur, pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

TRAGJEDI në Itali/ Moti i keq shënon 7 viktima, 4 anëtarë
Permbytje

ITALI- Pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme në shtetin fqinj, për shkak të përmbytjeve. Për pasojë një 31-vjeçare ka humbur jetën. Eleonora Sirabella, ishte një shitëse në një dyqan në Ischia, viktima e parë e konfirmuar e rrëshqitjes së dheut Casamicciola. Ajo jetonte me shokun e saj, ende të zhdukur, në zonën e Rarones, një nga më të goditurit nga reshjet që nisën mbrëmjen e djeshme. 

11 persona raportohen ende të zhdukur. Ditën e sotme do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme Këshilli i Ministrave i cili do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve, ndërsa do të akordohen edhe 2 milionë euro për ndërhyrjet e para.

Fondi që do të alokohet do të përdoret për riparimin e disa rrugëve të bllokuara, strehimin e përkohshëm të qytetarëve që iu janë prishur banesat, apo për të siguruar ushqim dhe çdo nevojë tjetër për qytetarët në zonat e përmbytura.

Mbrojtja Civile e Rajonit të Campania ka zgjatur paralajmërimin e motit në Ischia, në zonën 1 të
ishujve, Piana Campana, Napoli dhe në zonën e Vezuvit deri në orën 18:00 të ditës së sotme. Alarmi portokalli sot është në Kalabri dhe Siçili ndërsa e verdhë në Basilicata./Burimi:Tgcom

permbytje ne itali

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare