LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

U vra para syve të motrës/ Vrasja në Tivar e mafiozit shqiptar Edmond Mustafa, kërkonte prej kohësh statusin e të penduarit

• Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në qendër të Tivar në Mal të Zi, ku është ekzekutuar me armë zjarri Edmond Mustafa. • Mediat malazeze bëjnë me dije se Mustafa ishte duke pirë kafe nën shoqërinë e së motrës. Në momentin kur kanë dalë nga lokali dhe janë nisur drejt makinës, një person iu është afrua dhe e qëlloi me breshëri plumbash drejt Edmond Mustafës. • Pasi ka qëlluar për vdekje shqiptarin, autori është larguar me motoçikletë nga Ulica Maršala Tita. Dëshmitarët okularë thonë se vrasësi i është afruar Mustafës nga prapa dhe ka qëlluar në një distancë prej 10 metrash. • Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe më pas ka njoftuar bllokimin e qytetit. • Më pas uniformat kanë shoqëruar në polici një autor të dyshuar nga një klan rival. Hetimet do të drejtohen nga një prokuror i Prokurorisë së Lartë të Shtetit në Podgoricë.

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Ekzekutimi i shqiptarit në Tivar/ Edmond Mustafa zbardhi disa vrasje, kërkonte statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë

U vra para syve të motrës/ Vrasja në Tivar e mafiozit shqiptar
Edmond Mustafa

MAL I ZI- Mëngjesin e sotëm është regjistruar një ekzekutim në Tivar ku beti i vdekur shqiptari, Edmond Mustafa. Ndërkohë detaje të reja janë zbardhur rreth viktimës i cili ishte pjestar i një bande kriminale. Mësohet se Mustafa kishte kërkuar statusin e dëshmitarit të bashkëpunëtorit pasi ai kishte ofruar informacione për disa vrasje.

Ai është marrë në pyetje më 27 mars 2022, në ambientet e Departamentit për Kundër Krime të Rënda të Administratës Policore të Malit të Zi dhe në atë kohë ka kërkuar statusin e dëshmitarit të bashkëpunëtorit në duke ekspozuar vrasje të rënda dhe krime të tjera të kryera nga anëtarët e Shkaljar dhe të klanit Kavac.

Edhe pse ai Mustafa pranoi pjesëmarrjen e tij në disa vrasje dhe përshkrimin me detaje të shumë vrasjeve të tjera nuk u arrestua apo mori statusin e bashkëpunëtorit që kërkoi. Nga dëshmitë etij Mustafa ka specifikuar rolin e tij në dy krime të rënda: vrasjen e Sllobodan Sharanoviqit dhe vrasjen e Ivan Labanit. Ai gjithashtu deklaroi se donte të tregonte vullnetarisht gjithçka që dinte për veprat kriminale të kryera nga organizata kriminale së cilës i përkiste, sikur të kishte informacion për autorët dhe motivet e veprave të mëposhtme kriminale:

1. vrasja e Srgjan Vllahoviqit, e kryer më 10 prill 2016. në Kotorr;

2. vrasja e Tomasheviq Bozhidar, e kryer më 6 gusht 2016. vite në Tivar;

3. vrasja e Vukoslavceviq Zheljko, e kryer më 8 shtator 2016. vite në Tivar;

4. vrasja e Ivan Laban, e kryer më 31 tetor 2016. vite në Tivar;

5. vrasja e Sllobodan Sharanoviqit, e kryer më 11 mars 2017. vjet në Budva;

6. Vrasja e Marko Jovanoviqit, i cili, sipas Mustafës, u vra pasi kishte kryer një vrasje të dyfishtë në Podgoricë, dhe më pas trupi i tij ishte hedhur fshehurazi në një nga gropat në zonën e komunës së Tivarit;

7. vrasja e Jovan Klisiqit, e kryer më 1 nëntor 2019. vite në Tivar;

8. Zhdukja e Filip Marjanoviqit dhe Vukashin Gošoviqit, shtetas të Republikës së Serbisë, të cilët, sipas Mustafa, u rrëmbyen, u torturuan, u morën në pyetje dhe përfundimisht u vranë në komunën e Danilovgradit;

9. Zhdukja dhe vrasja e Sjeklloq Markos, të cilit sipas Mustafës i është hequr jeta, pas së cilës trupi i tij është fshehur në një vend të panjohur për të në zonën e komunës së Tivarit”, thuhet në procesverbali i bërë gjatë intervistës së anëtarëve

Mustafa mbeti i vrarë mëngjesin e sotëm rreth orës 09:00 në Tivar. Në lidhje me ngjarjen është shoqëruar një person në polici. Dyshohet se identiteti i autorit është i njohur edhe për inspektorët. Sipas informacioneve të “Vijesti”, bëhet fjalë për Baranin, i cili i përket degës lokale të grupit të organizuar kriminal të klanit Shkaljari. Dëshmitarët okularë nga restorantet në rrugën "Marshala Tita" thanë se dëgjuan disa të shtëna dhe se viktima ishte i shoqëruar bashkë me një grua. 

 

1 MUAJ ME PARE

Detajet nga vrasja e mafiozit shqiptar në Tivar/ Policia kap autorin e dyshuar, personi i njohur për uniformat

U vra para syve të motrës/ Vrasja në Tivar e mafiozit shqiptar
Foto ilustruese

TIVAR-Një pjesëtar i grupit të organizuar kriminal "EM" shqiptari Edmond Mustafa ka mbetur i vrarë mëngjesin e sotëm në Tivar. Për shkak të dyshimit se ka qenë i përfshirë në vrasjen e Mustafait, në ambientet e policisë së Tivarit është shoqëruar një person. 

Dyshohet se identiteti i autorit është i njohur edhe për inspektorët. Sipas informacioneve të “Vijesti”, bëhet fjalë për Baranin, i cili i përket degës lokale të grupit të organizuar kriminal të klanit Shkaljari. Dëshmitarët okularë nga restorantet në rrugën "Marshala Tita" thanë se dëgjuan disa të shtëna dhe se viktima ishte i shoqwruar bashkw me njw grua. 

Dëshmitarët okularë thanë se autori është arratisur me motoçikletë, ndërsa viktima është transportuar me autoambulancë. Hetimet do të drejtohen nga një prokuror i Prokurorisë së Lartë të Shtetit në Podgoricë. Në vendngjarje ndodhet dhe prokurorja Irena Buriç.

Policia njoftoi se të shtënat kanë ndodhur mëngjesin e sotëm në orën 9:10.

Policët e Qendrës Rajonale të Sigurisë ‘Jug’, në koordinim dhe bashkëpunim me efektivët e Sektorit Kundër Krimit, kanw ndërmarr masa dhe veprime të gjera me qëllim identifikimin, lokalizimin dhe privimin e autorit nga një vepër penale ose më shumë prej tyre. Me denoncimin e ngjarjes është vendosur menjëherë bllokada e qytetit, ndërsa policia po ndërmerr taktika të gjera operative dhe masa e veprime teknike për zbardhjen e rrethanave dhe zbardhjen e kësaj ngjarje.”, thuhet në njoftim.

1 MUAJ ME PARE

EMRI/ Të shtëna me armë zjarri në Tivar, ekzekutohet shqiptari, autori largohet me motor nga vendngjarja

U vra para syve të motrës/ Vrasja në Tivar e mafiozit shqiptar
Pamje nga vendi i ngjarjes

MAL I ZI- Një anëtar i një grupi të organizuar kriminal ka mbetur i vrarë mëngjesin e sotëm nga të shtënat me armë zjarri në Tivar.  Sipas medias malazeze, “Vijesti” nga të shtënat ka mbetur i vrarë Edmond Mustafa.

Policia ka bllokuar qytetin dhe është në kërkim të një ose më shumë autorëve të ngjarjes. Dëshmitarët okularë nga restorantet në rrugën "Marsala Tita" thanë se dëgjuan disa të shtëna dhe se një grua ishte me viktimën. Mësohet se autori është larguar me një motoçikletë. Shërbimet e urgjencës dhe policia ndodhen në vendngjarje. ndërsa kanë nisur hetimet.

vrasja e edmond mustafes

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni