LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Zbardhet takimi Lajçak-Kurti, në fokus mbarëvajtja dhe dinamizimi i procesit të dialogut me Serbinë

• Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të martë në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. • Tema kryesore ishin mbarëvajtja dhe dinamizimi i procesit të dialogut me Serbinë, elementet e kornizës themelore të marrëveshjes, zhvillimet e fundit në Kosovë e çështje tjera aktuale. • Kryeministri Kurti njoftoi emisarin Lajçak që Qeveria është në përfundim të përgatitjeve për aplikimin e Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. • Emisari i Bashkimit Europian për bisedimet Kosovë -Serbi Miroslav Lajçak dje ka qëndruar në Beograd ku ka takuar Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç. Pas takimeve me të ka konfirmuar se kthimi i serbëve në institucione ka qenë temë e diskutimit.

4 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Detaje nga takimi Kurti-Lajçak, zyra e kryeministrisë: U fol për vijimin e dialogut Kosovë-Serbi

Zbardhet takimi Lajçak-Kurti, në fokus mbarëvajtja dhe
Lajcak dhe Kurti

KOSOVË- Zyra për shtyp e qeverisë së Kosovës ka dhënë detaje pas përfundimit të takimit mes kryeministrit Albin Kurti dhe përfaqësuesit të Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Qeveria e Kosovës njoftoi se tema kryesore ishin mbarëvajtja dhe dinamizimi i procesit të dialogut me Serbinë, elementet e kornizës themelore të marrëveshjes, zhvillimet e fundit në Kosovë e çështje tjera aktuale.

“Kryeministri Kurti e falënderoi z. Lajçak për angazhimin e tij në dialog, ndërsa ritheksoi elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër”, thuhet në komunikatën për media.

Më tej në deklaratë thuhet se Kurti informoi Lajçakun se Qeveria është në përfundim të përgatitjeve për aplikimin e Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Kryeministri Kurti ritheksoi se Qeveria është e vendosur për sundimin e ligjit dhe e përkushtuar në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Republikën e Kosovës”, thuhet tutje në njoftim.

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka udhëtuar sot drejt Prishtinës ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin Albin Kurti. Ky takim vjen 24 orë pasi ai zhvilloi një vizitë në Beograd ku dhe pati bisedime me presidentit Aleksandër Vuçiç. Në qendër të të dy takimeve ishte vijimi i dialogut Kosovë-Serbi si dhe detaje në lidhje me një marrëveshje mes palëve duke ulur tensionet e ditëve të fundit pas çështjes së riregjistrimit të targave dhe tërheqjes së zyrtarëve serb nga institucionet e disa komunave në veri të Kosovës.

1 MUAJ ME PARE

Marsi 2023 është afati për përfundimin e dialogut, Bislimi zbulon shkresën që i dha Lajçak

Zbardhet takimi Lajçak-Kurti, në fokus mbarëvajtja dhe
Besnik Bislimi

KOSOVË- Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi gjatë raportimit në Komisionin për Punë të Jashtme pohoi se Kosova insiston se diskutimet me Serbinë tani kanë afat të caktuar. 

Edhe pse në tekstin e marrëveshjes së fundit të arritur në Bruksel nuk ka ndonjë datë si afat për përmbylljen e bisedimeve, Bislimi tha se për këtë çështje, një shkresë shtesë natën e 23 nëntorit e morën nga emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Kërkesa ka qenë që diskutimet të kufizohen në kohë, në mënyrë që ato të mos zgjaten pastaj pa kufi dhe mendoj se me dakordimin e datës 23 nëntor e kemi arrtur këtë, për arsye se si pjesë e marrëveshjes është paraparë që bisedimet për propozimin franko-gjerman duhet të kufizohen deri në fund të marsit. Në fakt, në tekst nuk figuron data mars, mirëpo figuron takimi i grupit special për normalizim dhe pastaj ne e kemi pranuar këtë formulim vetëm në këmbim të një shkrese shtesë të z. Lajçak, ku ai e cakton afatin për normalizim, marsin 2023. D.m.th. ne e kemi marrë këtë siguri, e pastaj e kemi pranuar atë formulim”, theksoi zëvendëskryeministri.

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka udhëtuar sot drejt Prishtinës ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin Albin Kurti. Ky takim vjen 24 orë pasi ai zhvilloi një vizitë në Beograd ku dhe pati bisedime me presidentit Aleksandër Vuçiç. Në qendër të të dy takimeve ishte vijimi i dialogut Kosovë-Serbi si dhe detaje në lidhje me një marrëveshje mes palëve duke ulur tensionet e ditëve të fundit pas çështjes së riregjistrimit të targave dhe tërheqjes së zyrtarëve serb nga institucionet e disa komunave në veri të Kosovës.

1 MUAJ ME PARE

Takimi Kurti-Lajçak, zbardhen bisedimet: U diskutuan elementet e kornizës themelore të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Zbardhet takimi Lajçak-Kurti, në fokus mbarëvajtja dhe
Albin Kurti dhe Miroslav Lajçak

KOSOVË- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të martë në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Pas takimit, Qeveria e Kosovës njoftoi se tema kryesore ishin mbarëvajtja dhe dinamizimi i procesit të dialogut me Serbinë, elementet e kornizës themelore të marrëveshjes, zhvillimet e fundit në Kosovë e çështje tjera aktuale.

Kryeministri Kurti e falënderoi z. Lajçak për angazhimin e tij në dialog, ndërsa ritheksoi elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër”, thuhet në komunikatën për media.

Në vijimësi të bisedimeve, bëhet me dije se kryeministri Kurti njoftoi emisarin Lajçak që Qeveria është në përfundim të përgatitjeve për aplikimin e Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Kryeministri Kurti ritheksoi se Qeveria është e vendosur për sundimin e ligjit dhe e përkushtuar në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Republikën e Kosovës”, thuhet gjithashtu në njoftim.

Emisari i Bashkimit Europian për bisedimet Kosovë -Serbi Miroslav Lajçak dje ka qëndruar në Beograd ku ka takuar Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç. Pas takimeve me të ka konfirmuar se kthimi i serbëve në institucione ka qenë temë e diskutimit.

1 MUAJ ME PARE

Lajçak nga Kosova: Takim i nivelit të lartë Kurti-Vuçiç, brenda pak javësh

Zbardhet takimi Lajçak-Kurti, në fokus mbarëvajtja dhe
Miroslav Lajçak

KOSOVË- Emisari i Bashkimit Europian për bisedimet Kosovë -Serbi Miroslav Lajcak ka ardhur në rajon, fillimisht në Beograd e pastaj në Prishtinë,  me një propozim të përditësuar të planit ‘franko- gjerman”, në të cilin me gjasë janë inkorporuar komentet që kanë dërguar palët.

Po ashtu, sipas burimeve, sllovaku ka ardhur me kërkesën që të shtyhen zgjedhjet në komunat veriore të caktuara për datën 18 dhjetor që u shpallën për shkak se zyrtarët e Listës Srpska braktisën institucionet komunale dhe ato qendrore për shkak të vendimit të Qeverisë Kurti. Lajçak ka sjellë në Kosovë që të shtyhen zgjedhjet komunale në Veri që të mund të bindet Lista Srpska të marrë pjesë në to.

Lajcak dje ka qëndruar në Beograd ku ka takuar Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç. Pas takimeve me të ka konfirmuar se kthimi i serbëve në institucione ka qenë temë e diskutimit.

Në në Beograd diskutova rrugën përpara të normalizimit të marrëdhënieve si vazhdim i takimeve të fundit të dialogut m Presidentin Vuçiq. Po ashtu kemi folur për çështjet aktuale , përfshirë kthikmin e serbëve të Kosovës në institucionet e Kosovës, udhërrëfyesin për energji dhe cështjen e personave të zhdukur”, tha ai

Lajçak pas takimit me Kryeministrin Kurti në Prishtinë ka shkruar në mënyrë të përgjithësuar duke thënë se është disktuar situata në Veri dhe energjetika./Express.

dialogu kosove-serbi takimi kurti-lajcak

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane