LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do të ndyshojë botën! Takohet me mbretin Charles

• Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. •Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. •Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në Westminster Hall. •I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. • Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. •Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. •Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. •Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Pas fjalimit të mbajtur në Parlamentin Britanik, presidenti ukrainas është takuar me mbretin Charles në Pallatin Buckingham, si pjesë e vizitës së tij të papritur në Mbretërinë e Bashkuar. •Ishte hera e parë që monarku takonte Zelenskyy. •Ky i fundit u tha deputetëve më herët se ai do t'i përcillte mbretit mirënjohjen e tij, nga të gjithë ukrainasit, për mbështetjen e tij edhe kur ai ishte ende Princi i Uellsit. •Zelenskyy do të shkojë në Paris pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të takohet me Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

10 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

'Jemi shqetësuar për ju'/ Zbardhet takimi mes Mbretti Charles dhe Zelenskyy-t në Pallatin Mbretëror

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Mbreti Charles dhe Volodymyr Zelenskyy

BRITANI- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy pas fjalimit të tij në Parlamentin britanik ka mbërritur në Pallatin Mbretëror ku është takuar me mbretin Charles. Takimi është bërë pasditen e sotme dhe më pas Zelenskyy ka njoftuar se do të kryejë një vizitë edhe në Paris ku do të takohej me presidentin Francez  Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz. Por çfarë u diskutua në takimin e parë të udhëheqësit ukrainas me mbretin Charles?  

Siç raportojnë mediat e huaja, mbreti i tha Zelenskyy-t se ishte i kënaqur ta mirëpriste atë në Pallatin Buckingham, ndërsa i shprehu shqetësimet lidhur me agresionin rus. 

Ne të gjithë kemi qenë të shqetësuar për ty dhe kemi menduar për vendin tënd për kaq shumë kohë, nuk mund të të them,” i tha ai.

Zelensky tha se mbështetja e madhe ka qenë në të dyja dhomat e Parlamentit për Ukrainën, të cilës monarku i tha atij: "Jam shumë i lumtur".

Fjalimi në parlamentin britanik

Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në Westminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. Ai u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në skenë. Pas fjalimit të mbajtur në Parlamentin Britanik, presidenti ukrainas është takuar me mbretin Charles në Pallatin Buckingham, si pjesë e vizitës së tij të papritur në Mbretërinë e Bashkuar. Ishte hera e parë që monarku takonte Zelenskyy. Ky i fundit u tha deputetëve më herët se ai do t'i përcillte mbretit mirënjohjen e tij, nga të gjithë ukrainasit, për mbështetjen e tij edhe kur ai ishte ende Princi i Uellsit. Zelenskyy do të shkojë në Paris pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të takohet me Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

1 MUAJ ME PARE

Zelenskyy takohet për herë të parë me mbretin Charles

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Mbreti Charles dhe Volodymyr Zelenskyy

BRITANI- Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy është takuar me mbretin Charles në Pallatin Buckingham, si pjesë e vizitës së tij të papritur në Mbretërinë e Bashkuar. Ishte hera e parë që monarku takonte Zelenskyy. Ky i fundit u tha deputetëve më herët se ai do t'i përcillte mbretit mirënjohjen e tij, nga të gjithë ukrainasit, për mbështetjen e tij edhe kur ai ishte ende Princi i Uellsit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy do të shkojë në Paris pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të takohet me Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Fjalimi në parlamentin britanik

Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në Westminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. Ai u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në skenë. Pas fjalimit të mbajtur në Parlamentin Britanik, presidenti ukrainas është takuar me mbretin Charles në Pallatin Buckingham, si pjesë e vizitës së tij të papritur në Mbretërinë e Bashkuar. Ishte hera e parë që monarku takonte Zelenskyy. Ky i fundit u tha deputetëve më herët se ai do t'i përcillte mbretit mirënjohjen e tij, nga të gjithë ukrainasit, për mbështetjen e tij edhe kur ai ishte ende Princi i Uellsit. Zelenskyy do të shkojë në Paris pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të takohet me Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

 

1 MUAJ ME PARE

Vizita 'maratonë'/ Pas Londrës, Zelenskyy do të takohet me Macron dhe Scholz në Paris

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Olaf Scholz Emmanuel Macron Volodymyr Zelenskyy

FRANCË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy do të shkojë në Paris pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të takohet me Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Mediat e huaja raportojnë se, pritet që lideri ukrainas të bëjë gjithashtu vizitën e tij të parë në institucionet e Bashkimit Evropian që nga fillimi i luftës, ndërsa liderët mblidhen për një samit në Bruksel të enjten. Megjithatë, kjo nuk është konfirmuar. 

Të mërkurën, kryeministri Britanik Rishi Sunak ofroi të forconte trajnimin e Mbretërisë së Bashkuar për trupat ukrainase, duke përfshirë pilotët e avionëve luftarakë, në mënyrë që ata të mund të fluturojnë avionë luftarakë të standardeve të NATO-s. Ai gjithashtu ofroi të fillonte një program trajnimi të menjëhershëm për marinsat.

1 MUAJ ME PARE

Pas fjalimit në parlamentin britanik, Presidenti Zelenskyy mbërrin në Pallatin Mbretëror për tu takuar me Charles

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Volodymyr Zelenskyy në Pallatin Buckingham

BRITANI- Presidenti Zelenskyy ka mbërritur në Pallatin Buckingham përpara takimit të tij me Mbretin Charles. Ai vazhdon vizitën e tij në Mbretërinë e Bashkuar pasi fjalimit në Parlamentin Britanik. 

Pas vizitës në Londër, mediat e huaja raportojnë se Presidenti francez Emmanuel Macron do të zhvillojë një takim në Paris të mërkurën me Zelenskyy dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Fjalimi në parlamentin britanik

Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në ëestminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. Ai u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në skenë. 

1 MUAJ ME PARE

'I përket një prej mbretërve tanë'/ Zelenskyy i dhuron deputetit britanik helmetën e një piloti, cili ishte mesazhi domethënës

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
helmeta

BRITANI- Presidenti Zelenskyy në mbyllje të fjalimit të tij, i ka dhuruar Hoyle, kryetarit të Dhomës së Komunave, helmetën e një piloti luftarak ukrainas.

Kjo është një nga asetet më të suksesshme dhe i përket një prejt mbretërve tanë”, tha Zelenskyy.

Në helmetë shkruhet: “Ne kemi lirinë, na jep krahë për ta mbrojtur atë”.

Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në Westminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. Ai u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në skenë. 

 

1 MUAJ ME PARE

'Krahë për liri'/ Zelenskyy përfundon fjalimin në parlamentin britanik, thirrja: Kërkojmë më shumë avionë luftarakë

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Volodymyr Zelenskyy

BRITANI- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka përfunduar fjalimin e tij në parlamentin britanik me një thirrje ndaj deputetëve britanikë dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën.

Kërkojmë avionë luftarakë për Ukrainën. Krahë për liri”, tha ai. 

Zelenskyy gjithashtu i falenderoi të gjithë për ndihmën.Komentet e tij u pritën me të qeshura dhe duartrokitje të forta nga salla.

Unë do të largohem nga Parlamenti sot, duke ju falënderuar të gjithëve paraprakisht për avionët e fuqishëm anglezë,” tha ai.

Presidenti Zelenskyy zhvilloi sot vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe, që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën. Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelenskyy theksoi rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia. Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyyt në Westminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson. Ai u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në skenë. 

1 MUAJ ME PARE

Zelenskyy pritet me duartrokitje në parlamentin britanik, fjalimi: Fitorja do të ndryshojë botën!

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Volodymyr Zelenskyy

BRITANI- Presidenti Zelenskyy ka mbërritur sot në Britaninë e Madhe në vizitën e tij të parë që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor. Udhëheqësi ukrainas u prit me duartrokitje që vazhduan për disa minuta teksa qëndronte në podiumin e parlamentit britanik. Zelenskyy e nisi fjalimin e tij me optimizëm dhe shpresën për të fituar ndaj agresionit rus. Duke falenderuar britanikët për mbështetjen, ai tha se ukrainasit dhe britanikët mbrojtën lirinë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

"Liria do të fitojë, ne e dimë se Rusia do të humbasë. Mbretëria e Bashkuar po marshon me ne drejt fitores më të rëndësishme të jetës sonë. Ndihma e Mbretërisë së Bashkuar ishte parandaluese dhe ne duhet t'i çojmë këto parime tek ata që kërcënohen nga agresioni dhe sanksionet parandaluese. Pasi të fitojmë së bashku, çdo agresor do ta dijë se çfarë e pret nëse sulmon rendin ndërkombëtar. Fitorja do të ndryshojë botën dhe ky është një ndryshim që botës i duhet prej kohësh", tha ai mes duartrokitjesh. 

Zelensky u bën thirrje deputetëve dhe botës për avionë luftarakë për Ukrainën.

"Aeroplan luftarak për Ukrainën. Krahë për liri”, tha ai. 

Edhe pse aleatët perëndimorë kanë shtuar furnizimet me armë të rënda, raketa me rreze të gjatë dhe tanke për Ukrainën në muajt e fundit, ata deri më tani kanë refuzuar të ofrojnë avionë luftarakë modernë. Zelensky thekson rëndësinë e mbajtjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla,  të drejtat e njeriut dhe drejtësia.

“Kushdo që investon në terror duhet të mbajë përgjegjësi dhe kushdo që investon në dhunë duhet të kompensojë ata që kanë vuajtur prej tij”.

Udhëheqësi ukrainas thotë se propozimet e vendit të tij për krijimin e një gjykate speciale dhe kompensim special për viktimat e agresionit rus bazohen në këto parime. Ai vlerëson sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar kundër Rusisë, por thotë se ato duhet të vazhdojnë derisa Kremlini të mos mund të financojë më luftën e tij kundër Ukrainës krejtësisht.

"Ky do të jetë realiteti i ri i botës së lirë," shton ai.

Zelensky shton se ndihma e Mbretërisë së Bashkuar ishte parandaluese. 

1 MUAJ ME PARE

Zelensky në Londër kërkon avionë modernë: Do bëjmë çdo gjë që t'i sigurojmë ata

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Volodymyr Zelensky dhe Rishi Sunak

ANGLI- Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u tha ligjvënësve britanikë të mërkurën se do të bënte gjithçka që mundej për ta bindur botën që t'i siguronte Ukrainës avionë modernë, për t'i ndihmuar forcat e tij të mposhtin Rusinë.

"Ne... do të bëjmë gjithçka të mundur dhe të pamundur për ta bërë botën të na sigurojë avionë modernë për të fuqizuar dhe mbrojtur pilotët që do të na mbrojnë", u tha Zelensky qindra ligjvënësve në sallën Westminster të Londrës.

Britania njoftoi për dërgesat e menjëhershme ushtarake, që t’i ndihmojë Ukrainës në luftën kundër forcave ruse, dhe u zotua se do të trajnojë pilotët, teksa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u takua në Londër me kryeministrin britanik, Rishi Sunak.

Vizita në Londër është e dyta e Zelenskyt jashtë vendit që kur Rusia nisi pushtimin e shtetit të tij më 24 shkurt. Në dhjetor, ai realizoi vizitën e parë jashtë vendit, përkatësisht vizitoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të enjten, Zelensky pritet të udhëtojë për në Bruksel, ku do të mbahet një samit i Bashkimit Evropian.

Në nisje të takimit me Sunakun, Zelensky e falënderoi Britaninë për mbështetje të shtetit të tij “që nga dita e parë e pushtimit në shkallë të gjerë”.

“Faleminderit shumë, ne jemi krenarë, vërtet, dhe kemi raporte shumë të mira me Rishin”, tha Zelensky.

Takimi ndërmjet dy liderëve ishte i shkurtër.

Britania, që ka punuar me trupat ukrainase, tha se do të ofrojë trajnime shtesë në mënyrë që pilotët ukrainas të jenë në gjendje që në të ardhmen t'i pilotojnë “avionët luftarakë, të sofistikuar, me standarde të NATO-s”, duke shtuar se kjo ishte “pjesë e investimit afatgjatë në ushtrinë e tyre”.

Sunak tha se vizita e Zelenskyt në Britani është testament i “kurajës së Ukrainës, vendosmërisë dhe luftës, si dhe i miqësisë së pathyeshme ndërmjet dy shteteve tona”.

“Jam shumë i lumtur që sot ne do të zgjerojmë trajnimet nga ushtarët te marinsat dhe te pilotët e avionëve luftarakë, duke siguruar që ushtria ukrainase të jetë në gjendje të mbrojë interesat e saj mirë në të ardhmen”.

Zelensky pritet të takohet edhe me Mbretin Charles.

Gjatë kësaj vizite, Britania po ashtu do të njoftojë për sanksione të reja që shënjestrojnë individë dhe kompani “që po përfitojnë nga makineria e luftës së Kremlinit”. Zelensky u ishte adresuar ligjvënësve britanikë në marsin e vitit të kaluar, përmes video-lidhjes nga Kievi.

Marrë nga REL

1 MUAJ ME PARE

Zelenskyy shkon në Mbretërinë e Bashkuar për të takuar Sunak

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Rishi Sunak dhe Volodymyr Zelenskyy

KIEV- Presidenti ukrainas do të takohet me Rishi Sunak, do t'i drejtohet Dhomës së Komunave dhe do të shohë trupat ukrainase duke u trajnuar nga forcat e armatosura britanike. Volodymyr Zelenskyy ka mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar për të bërë vizitën e tij të parë në vend që kur Rusia pushtoi Ukrainën gati një vit më parë. Presidenti ukrainas mbërriti me një avion Boeing C-17A Globemaster III, i cili u rrëzua në aeroportin Stansted rreth orës 10:23.

Kryeministri Rishi Sunak njoftoi planet që Forcat e Armatosura Britanike të trajnojnë pilotët ukrainas, duke hapur rrugën që ata të jenë në gjendje të fluturojnë avionë të sofistikuar të standardeve të NATO-s. Zelenskyy do t'i drejtohet Dhomës së Komunave nga Westminster Hall në orën 13:00 përpara se ai dhe Sunak do të vizitojnë trupat ukrainase që stërviten në Jugperëndim.

Të dy liderët më pas do të japin një konferencë të përbashkët për shtyp më vonë këtë pasdite, ndërsa Buckingham Palace ka thënë gjithashtu se Zelensky do të ketë një audiencë me Mbretin Charles III në rezidencën mbretërore këtë pasdite.

"Mbretëria e Bashkuar ishte një nga të parat që i erdhi në ndihmë Ukrainës. Dhe sot jam në Londër për të falënderuar personalisht popullin britanik për mbështetjen e tyre dhe kryeministrin Rishi Sunak për udhëheqjen e tij,"-tha Zelenskyy.

Deri më tani, më shumë se 10,000 trupa ukrainase janë trajnuar në bazat në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. 

1 MUAJ ME PARE

Zelensky në vizitën e parë në Britani që nga nisja e luftës

Zelenskyy vizitë në Britani/ Fjalimi në parlament: Fitorja do
Volodymyr Zelensky

ANGLI- Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë 8 shkurtit do të vizitojë Mbretërinë e Bashkuar. Kjo do të jetë vizita e parë e tij në këtë shtet që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës një vit më parë.

Zyra e kryeministrit britanik, Rishi Sunak, tha se lideri ukrainas do të zhvillojë takime me të dhe do të mbajë një fjalim në Parlament.

Qeveria britanike, po ashtu, njoftoi se trajnimi që u bën forcave ukrainase do të zgjerohet dhe në trajnime do të përfshihen edhe pilotët e avionëve luftarakë dhe marinsat.

Zelensky u ishte adresuar ligjvënësve britanikë në marsin e vitit të kaluar, përmes video-lidhjes nga Kievi.

Që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, Zelensky ka realizuar vetëm një shtet të huaj, përkatësisht ai vizitoi Shtetet e Bashkuara dhjetorin e vitit të kaluar.

Marrë nga REL

zelenskyy vizite ne britani

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave