LIVE UPDATES
Politike

Me zë dhe me figurë/ Sikleti i Veliajt me Ramën, KM: Pse s’solle lëng të pije se e sjell dhe e pi vetë… (kryebashkiaku

10 Dhjetor 2019, 15:26 Nga DOSJA
Me zë dhe me figurë/ Sikleti i Veliajt me Ramën, KM: Pse

TIRANË– Dy javët e fundit përveç dëmeve të shumta nga tërmeti kanë nxjerrë në pah edhe një krisje, të marrëdhënies mes kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj.  Pasi i kërkoi të lyente shkallën, dhe të vinte rrjetën e koshit të basketbollit, kërkesat e Ramës për Veliajn sa venë e bëhen edhe më të rëndomta. Sot, teksa ishin në Ndroq, ku një familje u fut në një banesë të re, dhe Rama e Veliaj iu dhanë çelësat kryeministri filloi të uronte familjarët… Pas pak minutash, qetësi Rama ka kërkuar lëng për të pirë. Ai dëgjohet në video që pyet kryebashkiakun Veliaj se përse nuk e ka sjellë një shishe lëng për të pirë, pasi sipas Ramës e ka zakon që merr gjithmonë lëng se do një gotë për vete

Thumbi i Ramës për Veliajn:

Rama: Atë lëngun nuk e solle të pish ndonjë gotë

Veliaj: Kur e sjell thua pse lëng, kur s’e sjell

Rama: Se e ka zakon, gjithmonë sjell lëng se do të pijë një gotë për vete.

Veliaj rregullon flokët nga sikleti dhe sërish e kalon me të qeshur këtë moment.

 

Por kjo nuk ishte hera e parë, që mund të na lejë thjesht të kuptojmë se bëhet fjalë për një batutë të rastit. Gjithçka nisi me urdhrin për të lyer shkallët! Në datë 1 dhjetor, Rama pa se muret ishin të shkarravitur dhe i dha Veliajt, që të nesërmen në orën 04:30 të mëngjesit shkallët të ishin të lyera.

Veliaj e kaloi duke thënë se ultimatumi ishte për administratorin e pallatit, por dje historia u përsërit… Rama dhe Veliaj ishin sërish bashkë në një vizitë në shkollën “Ismail Qemali”, e cila kishte pësuar disa dëmtime nga tërmeti. Teksa shkuan dhe në fushat e basketbollit, Rama pa që tek kosha t e basketbollit mungonin rrjetat dhe i kërkoi Veliajt që të vendosej urgjent rrjeta. Madje shtoi: Më dërgoni foto që është vënë!

 

Nuk e themi dot me siguri atë që po ndodh në marrëdhënien e tyre, por mundësitë janë vetëm dy. Ose e gjitha është pjesë e një fasade për më shumë vëmendje mbi propagandën qeveritare të menaxhimit të pas-tërmetit, ose Rama po përpiqet të aneksojë kryebashkiakun duke i treguar vendin… 

(f.m;f.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama erion veliaj krisja veliaj-rama edi rama erion veliaj krisja veliaj-rama

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë