LIVE UPDATES
Bota

Metoda e veçantë/ Infermierja finlandeze, Sari Roos nxjerr doza shtesë të vaksinave me teknikën e flluskave të ajrit

7 Prill 2021, 11:02 Nga DOSJA
Metoda e veçantë/ Infermierja finlandeze, Sari Roos nxjerr doza

FINLANDË– Infermierja finlandeze, Sari Roos po u mëson kolegëve të saj një teknikë vaksinimi që i mundëson asaj të ‘shtrydhë’ më shumë doza nga shishet e vaksinave të COVID-19, duke ndihmuar në shtrirjen e furnizimeve të pakta dhe për të siguruar që më shumë njerëz të mund të vaksinohen.

Metoda e saj i flluskave të ajrit bën të mundur nxjerrjen e një doze të shtatë të pakapshme nga shishet e vaksinës nga Pfizer, një më shumë se gjashtë të miratuara nga rregullatori shëndetësor i Evropës që normalisht mund të nxirren vetëm me një gjilpërë dhe shiringë të veçantë.

Sipas Reuters, teknika e Roos, e ngjashme me atë të përdorur në Danimarkë, fillon duke tërhequr pak lëng vaksine dhe më pas duke e shtyrë përsëri në shishe për të hequr qafe ajrin në shiringë. Pastaj ajo tërheq dozën e saktë dhe e plotëson atë me ajër steril nga shishja. Doza injektohet më pas me mbetje minimale.

“Qëllimi i ajrit është të shtyjë të gjithë lëngun në pacient nga gjilpëra dhe të mbyllë kanalin e injeksionit në mënyrë që të mos rrjedhë gjak,”– i tha Roos Reuters në spitalin Laakso të Helsinkit ku ajo punon si një infermiere trajnuese.

Suksesi i saj ka tërhequr vëmendjen e kolegëve brenda dhe jashtë vendit të cilët dëshirojnë të marrin më shumë doza nga secila shishkë.

Tuija Kumpulainen, kreu i njësisë së shëndetit dhe sigurisë në Ministrinë e Shëndetësisë të Finlandës, thotë se nxjerrja e dozave shtesë është e sigurt kur kryhet me saktësi.

Ekspertët e aftë mund të marrin më shumë doza, por edhe ata duhet të sigurohen që të mos mbetet asnjë lëng në pajisje, që do të thotë se doza do të ishte shumë e vogël,”- tha Kumpulainen.

Ndërsa teknika nuk është e lehtë dhe nuk funksionon çdo herë, ajo gjithashtu bën të mundur nxjerrjen e 12 dozave nga shishkat me 10 doza nga AstraZeneca dhe Moderna, dy vaksinat e tjera të aprovuara për përdorim në Bashkimin Evropian.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota sari roos tuija kumpulainen vaksinimi ne finlande sari roos tuija kumpulainen vaksinimi ne finlande

Sondazh

Poll
Bota 7 Prill 2021, 09:54

FOTO/ Simbolika e fustanit të Vjosa Osmanit

KOSOVË- Dy ditë nga marrja e detyrës më të re si Presidente e Kosoves, Vjosa Osmani bëri dje betimin në një ceremoni të mbajtur më pak pjesëmarrës si pasoj...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh