LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mungoi në inagurimin e TKOB, Drejtoresha e Teatrit: Inva Mula nuk u është përgjigjur ftesave tona, artistët e tjerë kishin

22 Shtator 2021, 08:27 Nga DOSJA
Mungoi në inagurimin e TKOB, Drejtoresha e Teatrit: Inva Mula nuk u

TIRANË- Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Zana Çela ka komentuar mungesën e sopranos Inva Mula në evenimentin e inagurimit. Në një intervistë për Rudina Xhungën në Dritare Tv, Çela tha se të gjithë artistët që performojnë jashtë vendit janë ftuar, përfshirë edhe Mulën, por kjo e fundit nuk i është përgjigjur fare ftesës.

Drejtoresha Ccela shtoi se pavarësisht se mbrëmja është shtyre për shkak të tërmetit dhe situatë së Covid-19, sopranos i është dërguar ftesë zyrtare në të treja herët që është planifikuar mbajtja e inagurimit të TKOB-së, por Mula nuk është përgjigjur. Vetëm herën e parë ka thënë se ka angazhime, ndërsa dy herët e tjera nuk ka kthyer përgjigje.

Ndryshe nga ajo, sipas Çelës, artistët e tjerë i kanë refuzuar ftesat për shkak të angazhimeve që kanë pasur. Drejtoresha tha madje se një muaj më parë i kishte dërguar në WhatsApp në mënyrë shoqërore një ftesë Mulës dhe sërish s’ka marrë përgjigje.

Ne e kemi shpjeguar në konferencën për shtyp që iu kemi bërë ftesë të gjithë artistëve, të gjithë atyre që na përfaqësojnë edhe në botë. Jo vetëm këtë here por që në nëntor të vitit 2019, kur ishte parashikuar të mbahej mbrëmja gala që u shty për shkak të tërmetit, i kemi bërë të gjithëve ftesa. 99% e tyre e kanë pasur axhendën të programuar me shfaqjet e kalendareve të tyre. Nuk pretendohet t’i bësh ftesë dikujt 2 muaj para dhe të të përgjigjet sepse ka axhendën e tij.

Fati nuk e deshi që Sajmir Pirgu të vinte, sepse kishte shfaqje në Paris. Gëzim Myshketa ishte në shfaqje në Marsejë. Ramë Lahaj kishte ftesë, por ishte në të njëjtën shfaqje në Marsejë edhe ai. Angjelin Prejlocaj gjithashtu.

Inva Mula nuk na është përgjigjur. Ka pasur në të gjitha rastet ftesa. Në të trija rastet 2019, 2020, këtë here, Inva nuk është përgjigjur asnjëherë ftesave tona.

Përveç herës së pare në 2019 që i shkruan drejtoreshës artistike që ka impenjime në axhendë. Në të dy rastet e fundit, nuk është përgjigjur. Një muaj më parë, i kisha dërguar në WhatsApp në mënyrë shoqërore edhe unë një ftesë, por nuk është përgjigjur. Nuk i di arsyet por kjo është e vërteta.

Edhe Ermonela Jaho kishte prova për shfaqje në datën 16 shtator, por ajo erdhi në 15 në shfaqjen tonë dhe udhëtoi më pas drejt programit të saj, duke marrë parasysh rrezikun e udhëtimeve këto kohë, por dhe vonesat që mund të kishte në kalendarin e saj”, tha ajo.

Inva Mula më parë është shprehur se nuk ka marrë një ftesë zyrtare nga TKOB, për të qenë e pranishme në mbrëmjen e inagurimit të Teatrit. Ndërkohë që në mbrëmjen e mbajtur disa ditë më parë, u vu re prania e politikanëve, ndryshe nga e artistëve.

(f.m;I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kulture kulture inva mula tkob zana cela inva mula tkob zana cela

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 21 Shtator 2021, 09:30

KOSOVË- Këngëtarja shqiptare, Dafina Zeqiri ka folur shprehur mendimin e saj rreth vendosjes së reciprocitetit të targave nga qeveria e Kosovë.Në një story...

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës