LIVE UPDATES
Aktualitet

Në OKB diskutim për të drejtat e fëmijëve dhe grave shqiptare, Hazizaj: Qeveria ka bërë pak punë

5 Prill 2019, 05:38 Nga DOSJA
Në OKB diskutim për të drejtat e fëmijëve dhe grave

Tiranë-Altin Hazizaj, kreu i CRCA-së, shoqatës për mbrojtjen e të drejtave për fëmijët ka deklaruar së fundmi se në zyrat e OKB-së në Gjenevë, Grupi i Punës së Raportimit Periodik Universal shqyrtoi gjendjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri.

Hazizaj thekson se në këtë diskutim fokus të veçantë kanë pasur të dretjat e fëmijëve, grave dhe komunitetit LGBTI.

“Në emer të koalicionit të gjerë të organizatave e rrjeteve rinore dhe të fëmijeve, ndava shqetesimet e mia kryesore përsa i përket dhunës, arsimimit, skllaverisë dhe shfrytëzimit të fëmijeve në Shqipëri! Për herë të parë në mbi 12 vjet, u çua shqëtesimi për gjendjen e të drejtave të të rinjve dhe sesa pak ka bërë Qeveria shqiptare për rininë!”, shprehet Hazizaj. 

Reagimi i Hazizajt:

Sot ne mengjes, Zyra e OKB-se ne Gjeneve, Grupi i Punes se Raportimit Periodik Universal (UPR) shqyrtoi gjendjen e te drejtave te njeriut ne Shqiperi, ne fokus te veçante te drejtat e femijeve, te te rinjve, te grave, komunitetit LGBTI etj. Sesioni paraprak organizohet ne prezence vetem te organizatave te shoqerise civile.

Ne emer te koalicionit te gjere te organizatave e rrjeteve rinore dhe te femijeve, ndava shqetesimet e mia kryesore persa i perket dhunes, arsimimit, skllaverise dhe shfrytezimit te femijeve ne Shqiperi! Per here te pare ne mbi 12 vjet, u çua shqetesimi per gjendjen e te drejtave te te rinjve dhe sesa pak ka bere Qeveria shqiptare per rinine!

Delegacioni i Israelit dhe SHBA-ve falenderuan ne menyre te posaçme delegacionin shqiptar qe ndau publikisht shqetesimin per skllaverine e femijeve, situaten e te rinjve, pjesmarrjen e vete femijeve ne raportim dhe ate te komunitetit LGBTI.

J.V/Dosja.al

 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet altin hazizaj komuniteti lgbti takimi ne okb te drejatat e femijeve dhe grave altin hazizaj komuniteti lgbti takimi ne okb te drejatat e femijeve dhe grave

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!