LIVE UPDATES
Politike

Nga gazetare në poete, ministrja e faturave të luksit shqetësohet për fushën e futbollit: Tërmeti si magjia e heronjve të

23 Shtator 2019, 16:37 Nga DOSJA
Nga gazetare në poete, ministrja e faturave të luksit shqetësohet

TIRANË– Ministrja e Drejtësisë Etlida Gjonaj ka reaguar mjaft e shqetësuar për një fushë futbolli që është dëmtuar pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë. Në një status në rrjetet sociale, ministrja Gjonaj, të cilës iu publikuan faturat e luksit ku paguante të paktën 700 euro një natë hoteli, ka vizituar sot çdo familje të njësisë 7 në rrugën “Kel Kodheli”, që u prek nga lëkundjet e tërmetit, por në sy i ka rënë fusha sportive.

Me disa fjali si poezi, Gjonaj përshkruan se si brenda portretit të fëmijëve, sipas ministres fshihej një botë e tërë pafajësie ku lëkundjet sizmike ngjanin me magjinë që përdorin super heronjtë e përrallave, shumë larg realitetit.

Në fund të statusit të saj, Gjonaj shkruan se fëmijëve të kësaj zone u ka premtuar se fusha sportive do të rikonstruktohet krejtësisht.

Teksa vizitonim çdo familje të njësisë 7 në rrugën “Kel Kodheli”, që u prek nga lëkundjet e tërmetit, një moment ishte disi më i veçantë. Disa vogëlushë, braktisën një çast lojën e tyre dhe me hapat e vegjël u afruan për të na treguar së afërmi se si ishte dëmtuar fusha sportive.? Brenda portretit të tyre fshihej një botë e tërë pafajësie ku lëkundjet sizmike ngjanin me magjinë që përdorin super heronjtë e përrallave, shumë larg realitetit. Ne nuk jemi të tillë, por bashkë me Arbenin i premtuam se fusha do të rikonstruktohet plotësisht dhe do të bëhet gati për lojën e radhës sa më shpejt.⚽,”– shkruan Etlida Gjonaj teksa shihet mjaft e qeshur krah fëmijëve në foto.

Shqipëria u godit nga një tëmret mjaft i fuqishëm dy ditë më parë, që la pas mbi 100 persona të plagosur dhe 900 banesa të dëmtuara. Disa prej tyre të shkatërruara plotësisht. Por ministrja Gjonaj ka zgjedhur të bëhet ‘poete’ ditën e sotme pas takimit me disa fëmijë të cilët kanë mbetur pa fushë futbolli.

Sigurisht që edhe lojërat janë mjaft të rëndësishme, qeveria duhet të shqetësohet edhe fushën e futbollit të fëmijëve, por mos ndoshta kanë më prioritet ata qytetarë që po flenë në çadra? Ndoshta duhen vizituar ata qytetarë që përveçse kanë mbetur pa shtëpi, si pasojë e tërmetit, tashmë përballojnë edhe rrebeshet e shiut?!

Kohët e fundit, Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimin për faturat e luksit që u publikuan në media për ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj. Faktoje.al publikoi disa fatura të Gjonajt, për udhëtimet e saj jashtë vendit ku vihej re se një natë hoteli kapte shifrën 700 Euro. 

Dosja.al e ndoqi këtë çështje, ku pyeti dhe hotelet në të cilat kishte fjetur ministjra, të cilët thanë se Gjonaj ka qenë në një kohë që një dhomë mund të gjendej dhe më lirë.

Nga ana tjetër ministrja e Drejtësisë në një reagim të saj, nuk pranoi akuzat duke thënë se po i bëhen se është grua. Teksa jepte leksione se si bëhej gazetaria, Gjonaj shprehej se 700 euro nuk ishte shpenzuar vetëm për vete, por për të gjithë stafin që e shoqëronte.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike etilda gjonaj si poete faturat e luksit te etilda gjonajt termet i forte ne shqiperi etilda gjonaj si poete faturat e luksit te etilda gjonajt termet i forte ne shqiperi

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!