LIVE UPDATES
Bota

“Nga do e dinë?”/Shokon eksperti i ish-presidentit: Trump do lëshonte raketa drejt Meksikës

6 Maj 2022, 11:09 Nga DOSJA
“Nga do e dinë?”/Shokon eksperti i ish-presidentit: Trump do

SHBA-Mark Esper, ish-sekretari i dytë i Mbrojtjes në administratën e Donald Trump ka sjellë një libër për lexuesit amerikanë, ku edhe ka “hedhur” për gjithë kujtimet e tij gjatë ushtrimit të detyrës, që nga “shpërthimet” në zyren ovale e deri tek emigrantët meksinanë kishte urdhëruar të qëlloheshin. Sipas The Guardian, rrëfimi i Esperit tregon një bisedë në zyrën ovale ku Trump u është drejtuar këshilltarëve të tij me këto fjalë: A nuk mund t’i qëlloni? Thjesht qëlloni në këmbë apo diçka tjetër…” besohet të ketë thënë Trump sipas Esper për emigrantët e paligjshëm meksinanë që kalonin kufirin për në SHBA.

Esper shton gjithashtu në librin e tij se Trump dikur propozoi lëshimin e raketave në Meksikë për të shkatërruar laboratorët e drogës, sepse sipas tij, askush nuk do ta drejtonte gishtin drejt tyre. 

Po ashtu, Esper shkruan se ai ndihmoi në bllokimin e ideve të tjera të tilla nga presidenti dhe ndihmësit e tij, mes tyre propozimet nga këshilltari i politikave Stephen Miller se SHBA duhet të dërgonte 250,000 trupa në kufirin me Meksikën. Rrëfimi i plotë i ish-sekretarit për takimin në të cilin Trump sugjeroi që të qëlloheshin protestuesit, pasi Uashingtoni dhe qytetet e tjera të SHBA u tronditën nga protestat e frymëzuara nga vrasja e George Floyd në fund të majit 2020, është po aq e jashtëzakonshme. Ashtu si Barr në kujtimet e tij, Esper nuk ndalon kur përshkruan se si thotë se Trump reagoi kur iu tha që Milley nuk kishte autoritet komandues mbi forcat e gardës kombëtare që Trump.

“Ju jeni humbës! Ju jeni të gjithë humbës të ndyrë!,”-u shpreh presidenti.

“Kjo nuk ishte hera e parë që e kisha dëgjuar të përdorte këtë gjuhë, por jo me kaq zemërim dhe kurrë nuk i drejtohej njerëzve në një dhomë me të, e lëre më drejt Barr, Milley-tdhe mua.”

Pence ishte besnik ndaj Trump deri më 6 janar 2021, ditën e trazirave vdekjeprurëse të Kapitolit, kur ai refuzoi të përpiqej të bllokonte certifikimin e fitores zgjedhore të Joe Biden. Ashtu si Trump, Pence tani po shikon si mundësi kandidimin për presidencën në 2024. Deri më tani, libri duket se do të ketë bujë të madhe duke marrë parasysh edhe dëshirën e Donald Trump për një rrugëtim të ri në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

(e.k/ dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota donald trump donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra