LIVE UPDATES
Sport

PE i shqetësuar, UEFA: “Finalet e ‘Euro2020’-s në “Wembley”!

1 Korrik 2021, 14:59 Nga DOSJA
PE i shqetësuar, UEFA: “Finalet e ‘Euro2020’-s në

ZVICER – Të gjitha ndeshjet e mbetura të “Euro2020” do të zhvillohen sipas programit. Masat e marra, në secilin prej qyteteve pritëse të kompeticionit, janë plotësisht në linjë me normativat e vendosura nga autoritetet shëndetësore lokal.

Kjo është ajo që konfirmon UEFA në një komunikatë për shtyp, duke këmbëngulur në zgjedhjen e saj për të zhvilluar fazën finale të “Euro2020” në “Wembley”, pavarësisht presioneve në rritje ndaj qeverisë së futbollit kontinental për të spostuar gjysmëfinalet dhe finalen në qytete të tjerë.

Në ditët e fundit në Britaninë e Madhe është regjistruar një rritje e rasteve me variantin “Delta” të Covid-19 dhe si pasojë është rritur shumë shqetësimi për ndeshjet e europianit, duke parë se qeveria britanike vendosi që faza finale e kompeticionit të zhvillohet në praninë  e 60 mijë personave në “Wembley”.

Por UEFA shfaqi kokëfortësinë e saj, teksa konfirmoi që gjithçka të vijojë sipas programit. Një deklaratë që nuk u pëlqye aspak në Gjermani, qeveria e së cilës reagoi nëpërmjet ministrit të brendshëm, Horst Seehofer, që theksoi se ky pozicionim i UEFA-s është papërgjegjshmëri dhe se është paraja, ajo që po ndikon në këtë vendim të saj.

Por për të gjithë këtë histori është prononcuar edhe vetë Parlamenti Europian. Pasal Canfin, presidenti i Komisionit të Ambientit në PE, i dërgoi një letër kreut të këtij institucioni, David Sassoli, që t’i kërkojë Ursula Von Der Leyen dhe presidentit Charles që t’i shprehin UEFA dhe autoriteteve britanike, shqetësimet e PE për zhvillimin e gjysmëfinaleve dhe finaleve në “Wembley”.

Sipas Parlamentit Evropian, prania e tifozëve në 75% të kapacitetit të stadiumit përbën një rrezik për shëndetin për shkak të variantit “Delta” të Covid 19.

B.T (Dosja.al)

 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport “delta” të covid-19 britaninë e madhe euro2020 horst seehofer ursula von der leyen wembley “delta” të covid-19 britaninë e madhe euro2020 horst seehofer ursula von der leyen wembley

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë