LIVE UPDATES
Sport

“Gjallë a vdekur do të jemi në Romë”, ndodh edhe kjo! Tabloidi anglez mëson tifozët anglez si të shmangin kar

1 Korrik 2021, 13:19 Nga DOSJA
“Gjallë a vdekur do të jemi në Romë”, ndodh edhe

ITALI-Anglia e Southgate do të luajë të shtunën në “Olimpico” të Romës për çerekfinalet e Euro 2020 kundër Ukrainës së Shevchenkos. Tifozët e “Tre Luanëve” që duan ta ndjekin ekipin e zemrës në kryeqytetin italian do të duhet t’i nënshtrohen karantinës 5-ditore, të kërkuar nga dekreti i lëshuar nga ministri Speranza në mes të qershorit. Kjo vlen, nëse nuk zbarkon në Romë me mënyra “alternative”.

Në këtë drejtim, tabloidi anglez Mirror ka treguar një sërë zgjidhjesh për të anashkaluar kontrollet.Tabloidi britanik thotë: “Një opsion mund të jetë të marrësh një aeroplan për në Nice dhe më pas të udhëtosh për gjashtë orë në Romë. Ose mund të udhëtosh nga Britania e Madhe, por duhet kujdes nga koha.” Nga Londra në kryeqytetin italian, ata sugjerojnë se është rreth 20 orë udhëtim me makinë. Një udhëzues për paligjshmërinë, me pak fjalë, duke pasur parasysh se në këtë mënyrë rregullat anti-Covid, të parashikuara në Itali, dhe dekreti përmes të cilit tregohej detyrimi për t’iu nënshtruar karantinës e tamponit i të gjithë atyre subjekte që vijnë, ose kanë tranzituar përmes Britanisë së Madhe në 14 ditët e kaluara.

Një tjetër mundësi e gjetur në internet është të mbërrish në Romë me një ndalesë në një qytet tjetër evropian mbi të cilin qeveria Draghi nuk ka vendosur kufizime, siç është Budapesti. Sidoqoftë, edhe në këtë rast, karantina do të ishte akoma e detyrueshme. Shtypi anglez, megjithatë, specifikon që për ata që duan të arrijnë Romën duke anashkaluar kontrollet anti-Covid, ky itinerar do të kushtonte 450 euro.Mesazhi që vjen nga institucionet angleze, natyrisht është i ndryshëm, me kryeministrin Boris Johnson që iu kërkon tifozëve të qëndrojnë në shtëpi: “Ne e vlerësojmë faktin që tifozët duan të bëjnë gjithçka për të mbështetur Anglinë, por duhet të llogarisim e të mbrojmë shëndetin publik. Ne kërkojmë nga të gjithë të respektojnë udhëzimet dhe rregullat që kemi vendosur”

E.Ç (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport anglia euro 2020 mirror ukraina anglia euro 2020 mirror ukraina

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë