LIVE UPDATES
Politike

Studentët e arkitekturës kundër betonizimit dhe kaosit urbanistik të Tiranës, Jorida Tabaku: Rama dhe Veliaj kanë zhdukur

13 Mars 2021, 15:45 Nga DOSJA
Studentët e arkitekturës kundër betonizimit dhe kaosit urbanistik

TIRANË– Zhdukja e identitetit të Tiranës, së rrugëve të kalldrëmta, shtëpive autoktone, ndërtesave historike dhe zëvendësimi i tyre me kulla e beton, ishte tema e diskutimit që Jorida Tabaku diskutoi me studentët e arkitekturës së Fakultetit të Inxhinierisë.

Studentët u shprehën para Tbaakut, se shembja e Teatrit Kombëtar,  është shembulli më flagrant i asaj se çfarë kanë bërë Edi Rama dhe Erion Veliaj në kryeqendrën e vendit.

“Ky sistem është ndërtuar i tillë, nuk të lë të ngresh kokën. Forca, dhuna policore, nuk të lënë që ti me vërtetë të shfaqësh mllefin që ke. Vërtet që kanë folur shumë njerëz të fushës, arkitektë, inxhinierë të Teatrit Kombëtar, një nga vlerat që kombi ynë mbarte për shumë vite dhe me vërtet që më vjen keq sepse në fund ishte një monument kulture që simbolizonte shtetin tonë. Shembja e Teatrit e cila erdhi si pasojë e korrupsionit nuk më ka lënë një ndjesi të mirë. Gjithashtu kemi parë shumë plane urbanistike, ku do ndërtohen kulla me biznese, qendra tregtare, ne si arkitektë të ardhshëm, nuk na vjen mirë të shohim që qyteti ynë përdoret në këtë lloj forme, sidomos dhe me këto ndërtimet e fundme, ku gjithë qendra e Tiranës, Sheshi Skënderbej po rrethohet me kulla nga të gjitha anët dhe do vijë një moment që ne nuk do shohim më as lindjen as perëndimin e diellit nga Sheshi Skënderbej,”- tha një prej studenteve të arkitekturës.

“Kjo është e gjitha duan që çdo gjë të fillojë nga këta, nuk duan që Shqipëria të ketë një histori, të ketë një identitet, të përfaqësojë atë nga ne vijmë. Këta thjesht duan, të fillojë Shqipëria kur kanë ardhur këta në pushtet. Shqipëria për këta fillon në 2013-ën,”– tha një tjetër student.

Teksa studentët e vlerësuan kryeqytetin një kaos urbanistik, Jorida Tabaku theksoi se ky është një mungesë vizioni i qeverisë dhe i bashkisë e cila sipas saj po pasuron të pasurit dhe po varfëron të varfërit.

“Tek Kompleksi Dinamo do të bëhej një shkollë dhe u dha leje per pallat. Tek Parku i Autobusave ishte një hapësirë, ishte park, ne e kishim bërë park, këta e dhanë leje për pallat. Është një babëzi e jashtëzakonshme, që duket sikur do jenë në qeveri dy vite  dhe po iki. Mendimi që kemi pasur pêr Tiranën që ne e nisëm me planin urban të Tiranës, me zotin Basha  dhe që shpresonim te realizohej ishte Tirana policentrike.  Që ti që jeton në Kombinat, në Vorë ose diku tjetër ti të kesh mundësi ta zhvillojmë pronën edhe atje. Nuk është Tirana vetëm Sheshi Skënderbej, që rrethohet me kulla. Dhe unë i kuptoj që janë shumë gjëra që ju thoni që s’ka shpresë, janë shumë gjemëra që ndodhin që s’ka shpresë. Po unë këtë dua që të ndryshoj, që brezi i ri të jetë pjesë e vendimarrjes, që ta ndryshojë frymën e vendimarrjes. Kryetari i Bashkisë së Tiranës është shembulli më i keq i politikës. Unë do kisha në fakt dëshirë që rinia të mos ta shikonte largimin nga Shqipëria si mënyrë të jetuari, se tani kjo është bërë si një mënyrë. Dje më tha një vajzë nga Vlora që nuk ka më, ka 18 vjeç në gjimnaz dhe mbi 35 vjeç. Nuk ka më të rinj në qyet në Vlorë edhe  nëqoftëse  largohet rinia është fatkeqësia më e madhe. Kjo është e gjitha duan që çdo gjë të fillojë nga këta, nuk duan domethënë që Shqipëria të ketë një histori, të ketë një identitet, të përfaqësojë atë nga ne vijmë. Këta thjesht duan, të fillojë Shqipëria kur kanë ardhur këta në pushtet. Shqipëria për këta fillon në 2013,”– tha Tabaku.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike jorida tabaku me studentet e arkitektures jorida tabaku me studentet e arkitektures

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë