LIVE UPDATES
Aktualitet

Përdhunimi i të miturës në Kavajë, Berisha: Ngjarje e pashembullt, Rama me heshtje kriminale

8 Shkurt 2019, 15:26 Nga DOSJA
Përdhunimi i të miturës në Kavajë, Berisha: Ngjarje e

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar sërish për rastin e përdhunimit të 13-vjeçares në Kavajë, ngjarje që ka tronditur opinionin publik në Shqipëri.

Berisha shkruan në rrjetet sociale se kjo është një ngjarje e pashembulltë në historinë e Shqipërisë.

Për ish-kryeministrin, kuptimplotë është edhe heshtja e shefit të qeverisë, që sipas tij “amniston” veprime të tilla, pasi edhe qeverinë e ka patur të mbushur me përdhunues.

Reagimi i plotë i Berishës:
Kronika e fundit tragjike nga Vjolistani!
Krye kreu dhe qeveria e Narkoshtetit reaguan ndaj perdhunimit kolektiv te nxeneses si ne Vjolistan!
Te dashur miq, nje ngjarje tronditese e pashembullt ne historine e vendit ndodhi ne shkollen “Rilindja”, Kavaje.
Qe nga tetori i vitit te kaluar nje nxenese 14 vjeçare e marre peng me nje video erotike me te dashurin e saj u perdhunua nga nje bande prej 16 vetesh, nxenes shkolle, bashkemoshatare te saj. Rasti u be publik nga qytetari dixhital, i cili faktonte se mesuesja, drejtoresha e shkolles, policia kishin fshehur krimin e shemtuar duke qendruar ne anen e perdhunuesve. Por nje qendrim edhe me te shemtuar, me kriminal, me imoral ndaj kesaj ngjarje te pashembullt ne historine e vendit mbajti narkoqeveria e Vjolistanit.
Keshtu, krye krye kreu i saj, ndonese ka kaluar nje jave qe nga krimi qe ka tmerruar mbare shoqerine, ne diarene e tij te perditshme nuk ka shqiperuar nje fjale te vetme per te mbeshtetur viktimen dhe denuar autoret e krimit te shemtuar dhe aktin e tyre ne nje institucion shteteror.
Nje heshtje e tille kriminale nuk mund te mbaje kurre asnje zyrtar apo qeveritar ne planetin toke. Edvin Kristaq Rama, me heshtjen e tij ka folur me shume se sa me çdo fjalim te tij koprolalik. Ai nuk foli, nuk denoi aktin dhe autoret sepse perdhunuesit si Rroshi, Noka, Rraja, Balla jane heronjte e tij. Ai qendron gjithnje ne anen e tyre, i beri deputete, mbi deputete, duke deshmuar se vet ai eshte i sojit te perdhunuesve. Ai deshmon para shqiptareve standartin e tij moral te piste, katran, si njeri, burre, prind, zyrtar qeveritar dhe se eshte thjesht ne kryeperdhunues i Vjolistanit.
Ministrja e Arsimit me emer shqiptar dhe emer njeriu, nuk ka folur gjer sot asnje fjale per te denuar aktin me horror ne historine e arsimit te Shqiperise. Me heshtjen e saj kriminale ajo deshmon standartit kafsheror moral te saj qe nuk ka asnje lidhje me moralin e nje njeriu te qyteteruar, vajze, gruaje, motre, nene shqiptare.
Me heshtjen e saj kiriminale, mosdenimin e aktit dhe shprehjen e solidaritetit me viktimen, ministrja e arsimit, ndrikull Shahini meriton te quhet ‘ndrikull perdhunimi’. Ajo tregon se per te dhe ministrine qe ajo drejton nuk ekziston shkolla, nxenesi, mesuesi, drejtuesi, nuk ekziston edukimi, morali por vetem perdhunimi. Me kete heshtje ajo per arsye amorale te ulta si ministre arsimi ne Vjolistan qendron ne anen e perdhunuesve duke deshmuar sa ata jane heronjte e saj.
Ministri i Brendshem, Vasal Lleshaj lau duart si pilati me krimin e shemtuar duke deklaruar se policia beri korrekt detyren e saj, paçka se narkopolicia, njelloj si ne Vjolistan heshti dhe mbuloi krimin e shemtuar se paku per tre muaj rrjesht. Te besh nje deklarate te tille pas nje ngjarje makabre tregon shkretetimin dhe denatyrimin total moral, njerezor si njeri qytetar, prind, zyrtar dhe meriton te quhesh thjesht ‘Vasal perdhunimi’!
Nuk ja vlen te ndalem ketu tek zedhenesja e Vjolistanit, Spiropali, qe ne vend te denimit te aktit horror dhe solidarizimin me viktimen sulmon opoziten dhe tregon filmat e hollivudit per te mbrojtur perdhunuesit, heronjte e saj, duke deshmuar se nuk e lidh asgje ne bote me nje vjaze, grua, moter, eshte vite drite larg moralit njerezor dhe eshte thjesht ‘zedhenese perdhunimi’.
Miq, u ndala ne kete analize me qellimin e vetem per te zgjuar vemendjen e nxenesve dhe prinderve por dhe mbare shoqerise ne dore te kujt jane sot fatet e shkollimit te femijeve tane. sb

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet edi rama perdhunimi i te mitures ne kavaje sali berisha edi rama perdhunimi i te mitures ne kavaje sali berisha

Sondazh

Poll
Aktualitet 7 Shkurt 2019, 13:11

Letër për vajzën nga Kavaja

Nuk ishe vetëm. Aty në kuzhinën e vogël, ku mami gatuante me mendjen diku në Itali, ndërsa tymi përhapej nëpër shtëpi dhe aroma e këndshme e gatimit mundohej të...

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"