LIVE UPDATES
Politike

1 orë mbledhje Kryesie, Rama pyetet për "Primare": Jo, faleminderit! Asnjë koment për Ahmetajn

Ndërkohë që për zgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet lokale, Rama theksoi se nuk do të ndiqte mënyrën e primareve.  

27 Shtator 2022, 19:15 Nga I.A
1 orë mbledhje Kryesie, Rama pyetet për "Primare": Jo,
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pas mbarimit të mbledhjes së kryesisë së Partisë Socaliste. Gjatë fjalës së tij, Rama ka theksuar se ndryshimet në drejtimin e qarqeve në vend nuk kanë peshë. I pyetur për heqjen e posteve të Arben Ahmetaj nga qeveria si dhe PS-ja, Rama refuzoi të komentonte. Ndërkohë që për zgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet lokale, Rama theksoi se nuk do të ndiqte mënyrën e primareve.  

PJESË NGA PRONONCIMI: 

 Rama: Ju e dini që ne kemi prej kohësh nisur punën për zgjedhjet e ardhshme vendore dhe tanimë hymë në fazën e dytë të një procesi organizimi për të cilin kemi folur sot dhe për gjithë hapat që do të ketë në këtë process. Ashtu skundër, kjo vjen në një kontekst shumë të jashtëzakonshëm për shkak të situatës së përgjthshme ku ndodhet bota, por në mënyrë të posaçme kontinenti ynë, Evropa, dhe patjetër edhe rajoni ynë si pjesa më vulnerabël e Europës në raportin me krizën e shkaktuar nga lufta dhe mbi të gjitha me inflacionin qe ka sjellë lufta.

Kryeministri Rama bëtë ndryshime në drejtimin e qarqeve të PS?

Rama: Këto janë ndrysime të natyrës organizative që nuk kanë ndonjë peshë të posaçme përsa i përket interesit publik kështu që nuk janë ndryshime qeverie, janë ndryshime organizative. Të gjithë kanë detyrat, të gjitha kanë pozicionet e tyre dhe ndryshimet e pozicioneve ne kushtet kur ne jemi në rrugën drejt një fushate tjetër zgjedhore janë gjëja më e natyrshme që ne e kemi bërë gjithmonë  nuk ka asgjë të re, madje do të bëjmë akoma të tjera.

Ky gaboi Ahmetaj?

Rama: Nuk ka asnjë rëndësi të hyjmë në emra. Të gjithë jemi këtu shërbëtorë të këtij misioni dhe secili ka rolin e vet, ka pozicionin e vet. Kjo është një skuadër dhe çdo skuadër ka lojtarë që kanë role të ndryshme dhe secili bën rolin e tij se po të bënin të gjithë të njëtin rol, sdo kishte skuadër.

Kryeministri Rama si do të bëhet përzgjedhja e kandidatëve për kryetar bashkie? Do jetë në primare apo do jetë..?

Rama: Jo, faleminderit.

edi rama ps mbledh kryesine

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha