LIVE UPDATES
Politike

Analiza e Reuters: Rama flet për 'impotencën' e BE, s'hapen negociatat

Të ndarë nga vendimi i Ukrainës më vonë të enjten, liderët e gjashtë vendeve ballkanike të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën zhgënjimin që negociatat nuk kanë filluar ose janë ngecur, vite pasi iu premtua anëtarësimi eventual në BE. 

23 Qershor 2022, 22:53 Nga k.m.
Analiza e Reuters: Rama flet për 'impotencën' e BE,
Edi Rama

BRUKSEL- Një samit i liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor dështoi të enjten për të kthyer një ngërç mbi një ofertë të ngecur për anëtarësim në BE nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, edhe pse Ukraina ishte vendosur të bëhej një kandidat zyrtar për anëtarësim.

Të ndarë nga vendimi i Ukrainës më vonë të enjten, liderët e gjashtë vendeve ballkanike të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën zhgënjimin që negociatat nuk kanë filluar ose janë ngecur, vite pasi iu premtua anëtarësimi eventual në BE. Në samit, BE ritheksoi premtimin e saj të bërë gati dy dekada më parë për t'u dhënë vendeve të Ballkanit anëtarësimin pasi ato të zbatojnë reforma të thella ekonomike, gjyqësore dhe politike.

"Takimi përsëriti qartë dhe pa mëdyshje perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian”, tha një zyrtar i BE-së.

Por vetoja e Bullgarisë, anëtare e BE-së, ka mbetur në fuqi që nga viti 2020 dhe bllokoi bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut për një mosmarrëveshje në lidhje me historinë dhe gjuhën. Shqipëria po frenohet gjithashtu sepse BE e ka lidhur përparimin e saj me atë të Maqedonisë së Veriut.

'IMPOTENCA'

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se ishte një "turp" dhe gjithashtu akuzoi liderët e BE për "impotencë" për dështimin e presionit ndaj Sofjes për të bërë lëshime.

"Është një turp që një vend i NATO-s, Bullgaria, rrëmben dy vende të tjera të NATO-s, pikërisht Shqipërinë dhe Maqedonia e Veriut, në mes të një lufte të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës me 26 vende të tjera të BE-së të ulur në një shfaqje të frikshme impotence”,-u tha Rama gazetarëve, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

Rama, i cili mendoi shkurtimisht të mos merrte pjesë në samit, tha se ai ua bëri të qartë qëndrimin e tij liderëve në seancën e tyre me dyer të mbyllura të enjten. Megjithatë, kolapsi i koalicionit qeveritar bullgar të mërkurën nënkuptonte se nuk kishte mundësi për një përparim në Bruksel.

Vendime të tilla të BE-së kërkojnë unanimitet midis 27 shteteve.

“Edhe një pandemi... një luftë kërcënuese nuk ka mundur t'i bashkojë ata,”- tha Rama për përçarjen e liderëve të BE-së, duke iu referuar luftës në Ukrainë.

Megjithatë, kryeministri bullgar Kiril Petkov, i cili përfaqësoi vendin e tij pavarësisht se humbi qeverinë prej një votëbesimi të mërkurën, tha se shpresonte për mbështetje për Maqedoninë e Veriut në parlamentin bullgar së shpejti, pa dhënë më shumë detaje. Kryeministri holandez Mark Rutte tha gjithashtu se mund të ketë një zgjidhje për këtë çështje javën e ardhshme, duke iu referuar shpresave se parlamenti i Bullgarisë do të mblidhet për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.

Qytetarët e Ballkanit kanë ëndërruar prej kohësh anëtarësimin në BE pas luftërave etnike të viteve 1990, pasi Jugosllavia u shpërbë.

Por vendet veriore si Franca dhe Holanda e kanë ngecur procesin e "zgjerimit" të BE-së, nga frika e një përsëritjeje të pranimit të nxituar të Rumanisë dhe Bullgarisë në 2007 dhe migrimit të keqadministruar të punëtorëve të Evropës Lindore në Britani që ktheu shumë britanikë kundër BE-së./Marrë nga Reuters

edi rama samiti i brukselit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE