LIVE UPDATES
Politike

Balluku: Ky projekt do i kthejë Durrësit 700 metra plazh në vijë lineare! Po hapet një faqe e re për ekonominë

Ballaku tha se akuzat e opozitës kanë kaluar çdo limit. Sipas saj nga ky projekt Durrësi do të përfitojë 700 metra plazh në vijë lineare, i cili do të jetë i aksesueshëm për të gjithë pasi nuk është parashikuar që do të vihet tra në zonë

24 Nëntor 2022, 14:50 Nga e.k
Balluku: Ky projekt do i kthejë Durrësit 700 metra plazh në
Belinda Balluku

TIRANË- Zëndëskryeministrja Belinda Balluku duke folur për ndërtimin e Portit të ri të Durrësit tha se kjo është një kontratë e bërë me negocim të hapur por kjo nuk kuptohet nga ata që sipas ministres e kanë zhvatur gjithmonë këtë shtet. Ballaku tha se akuzat e opozitës kanë kaluar çdo limit. Sipas saj nga ky projekt Durrësi do të përfitojë 700 metra plazh në vijë lineare, i cili do të jetë i aksesueshëm për të gjithë pasi nuk është parashikuar që do të vihet tra në zonë. 

Belinda Balluku: Nuk duhet të humbin kohë duke u sharë me njëri-tjetrin. E kuptoj mirë që koncepti i shtetit si zhvillues që ka për detyrë të mbrojë pronën publike është e huaj për ata që janë mësuar ta zhvasin shtetin. Çfarë përfiton shteti nga kjo zonë e margjinalizuar, ju qeshët me foton, të gjithë keni parë birqet me hekurishte. Durrësi përfiton 700 metra plazh që nuk ekzistonte. Do të kthehet në një vijë detare prej 700 metrash në vijë lineare për çdo vizitor dhe nuk parashikohet se ty do të ketë tra vetëm për ata që kana banesa aty apo qëndrojnë në hotele. Kam dëgjuar prej ditësh fjalët asgjesim, falje. Tani ky vend është i vogël dhe ne e njohim mirë njëri-tjetrin dhe ju duhet ta pranoni jashtë kamërave jashtë liderave që kjo është kontrata më e mirë që ka bërë shteti ndonjëherë. Kjo është një kontratë e bërë me negocim të hapur. Këtu është duke u hapur një faqe e re e ekonomisë shqiptare. Kjo qeveri po bën një projekt që juve nuk ua merrte mendja, por ama jo të shpifni për qeverinë për investitorin. Kur i thoni këtë gjëra, i thoni për narrativë  politike por keni kaluar çdo limit. Nuk e kemi marrë me tapi qeverinë por jemi këtu se kemi votat. Flisni për kontratat për çfarë të doni ju por jo për investitorët, nuk mund të ngrihet një narrativë politike mbi trupa mbi njerëz. Nuk akuzoni vetëm ne si qeverinë por gjthë dynjanë zotërinj. Po Alaabar kur ka ardhur këtu për herë të parë ka qenë pronar i EMAAR, kemi marrë mbështetjen e qytetarëcve të Durrësit se pas 2 muajsh na besuan votën. Shteti do te jëtë aksionar me 30 përiqnd një nga kontratat më të larta të nënshkruara ndonjëherë. 

seance plenare 24 nentor 2022 belinda balluku

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE