LIVE UPDATES
Politike

BBC: Ballkani “i zemëruar”, ukrainasit presin të marrin statusin e vendit kandidat për në BE

Ambasadori i saj në BE i tha BBC-së se do të ishte një nxitje psikologjike për ukrainasit. Por Vsevolod Chentsov pranoi se "integrimi i vërtetë" mund të fillonte vetëm kur të mbaronte lufta.

23 Qershor 2022, 20:08 Nga k.m.
BBC: Ballkani “i zemëruar”, ukrainasit presin të marrin
Foto ilustruese

KIEV- Ukraina pritet të miratohet si kandidate për BE në një samit të liderëve në Bruksel, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt dhe që atëherë procesi ka ecur me një shpejtësi rekord.

Ambasadori i saj në BE i tha BBC-së se do të ishte një nxitje psikologjike për ukrainasit. Por Vsevolod Chentsov pranoi se "integrimi i vërtetë" mund të fillonte vetëm kur të mbaronte lufta.

Statusi i kandidatit është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në BE dhe Franca tha këtë javë se kishte "konsensus total" për Ukrainën.

Por mund të duhen shumë vite për t'u bashkuar dhe nuk ka asnjë garanci për sukses. 'Pse duhet të presim?'

Disa shtete të BE-së kanë rënë dakord të mbështesin kandidaturën e Ukrainës, me kusht që t'i bashkëngjiten kushte përpara fillimit të negociatave të pranimit, duke përfshirë reformat gjyqësore dhe kundër korrupsionit. Nuk është e qartë se kur mund të fillojnë negociatat, por presidenti i Komisionit Evropian tha se procesi do të jetë "i bazuar në merita" dhe "nga libri". Komisioni do të bëjë një bilanc në fund të vitit 2022.

Aplikimi i Moldavisë rekomandohet gjithashtu për miratim të kushtëzuar ndërsa Gjeorgjia pritet të refuzohet, megjithëse Komisioni Evropian tha se vendi mund t'i përkasë BE-së në "kohën e duhur". Hapi do të jetë padyshim një moment i madh për Ukrainën, dhe një moment popullor.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka folur për dëshirën e vendit të tij për statusin e kandidatit në pothuajse çdo fjalim gjatë javës së kaluar. Ai e di se nisja në rrugën e anëtarësimit në BE do ta zhvendosë përgjithmonë Ukrainën jashtë sferës së ndikimit të Rusisë.

Jashtë ndërtesës së samitit, aktivistja Anna Melenchuk nga Kievi i tha BBC-së: Njerëzit që njoh po vdesin çdo ditë nga duart e ushtarëve rusë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të kemi mbështetjen e Bashkimit Evropian.

Si do të reagojë Rusia?

Kremlini e dinte se kjo ishte në kartat dhe tashmë ka vepruar sikur të mos ishte ndonjë gjë e madhe. Javën e kaluar në Shën Petersburg, presidenti Vladimir Putin pretendoi se ai nuk kishte "asgjë kundër" anëtarësimit të mundshëm të Ukrainës në Bashkimin Evropian: Është vendimi i tyre sovran për t'u bashkuar me sindikatat ekonomike ose jo.

Presidenti Putin dikur i përshkroi rusët dhe ukrainasit si "një popull, një tërësi e vetme" dhe e sheh Ukrainën si një territor që, historikisht, i përket Rusisë. Pushtimi rus shihet gjerësisht si përpjekja e tij për ta detyruar Ukrainën të kthehet në orbitën e Moskës dhe ai nuk tregon asnjë shenjë për t'i dhënë fund ofensivës.

Statusi i kandidatit në BE për Ukrainën i dërgon një mesazh të fortë Moskës: se as Kievi dhe as Brukseli nuk e pranojnë vizionin e Putinit për një rend të ri evropian.

Por ai do të jetë i vetëdijshëm se rruga nga statusi i kandidatit drejt anëtarësimit në BE është e gjatë. Përgjatë rrugës Ukraina do të përballet me shumë pengesa - me shumë mundësi që shumë prej tyre vendosen atje nga Rusia.

Frustrimi ballkanik

Procesi i gjatë i anëtarësimit në BE i irritoi udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në një samit të veçantë të Brukselit të enjten. Kryeministri shqiptar Edi Rama paralajmëroi Kievin të mos ketë iluzione: "Maqedonia e Veriut është kandidate [për] 17 vjet nëse nuk e kam humbur numërimin, Shqipëria tetë, kështu që mirë se erdhe në Ukrainë."

Kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski duke shprehur "pakënaqësinë" e tij për mungesën e përparimit në përpjekjet e tyre për t'u bashkuar me BE. Bullgaria po bllokon efektivisht ofertat e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, ndërkohë që vendet e tjera nuk kanë bërë ende reformat e nevojshme.Disa diplomatë të BE-së kanë shprehur më parë shqetësime se dhënia e statusit të kandidatit për Ukrainën mund të ofrojë shpresë të rreme.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në maj se perspektiva e anëtarësimit ishte me dekada larg dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se konflikti mund të zgjasë me vite.

"Ne nuk e pranojmë idenë e radhës," i tha BBC-së i dërguari i BE-së i Ukrainës, duke treguar punën e kryer që kur BE dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje asociimi në 2014.

Plani i Macron për komunitetin më të gjerë të BE-së

Përveç vendosjes për statusin e kandidatit, udhëheqësit e BE-së do të diskutonin gjithashtu sigurinë ushqimore në dritën e bllokadës së porteve të Ukrainës nga Rusia, të dënuar nga shefi i politikës së jashtme të BE këtë javë si një krim lufte.

Ata po shqyrtonin gjithashtu propozimin e Presidentit Macron për një "Komunitet Politik Evropian" më të gjerë, për të përfshirë vendet në pritje për t'u bashkuar me BE-në apo edhe ato që janë larguar, të cilat aktualisht do të përfshijnë vetëm Mbretërinë e Bashkuar.

Ndonëse një numër diplomatësh të BE-së e kanë hedhur poshtë idenë si gjysmë të pjekur, ambasadori ukrainas nuk e hodhi poshtë idenë pa dore. Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, ka thënë se preferenca e saj do të ishte ndërtimi i strukturave ekzistuese si G7 dhe NATO.

vsevolod chentsov samiti i brukselit

Sondazh

Poll

Politike 23 Qershor 2022, 17:05 I.A

Mediat e huaja: Rama 'hapi zjarr' në Bruksel

Edi Rama, Charls Michel, Ursula von der Layen, Emannuel Macron, Dimitar Kovaçevski dhe Aleksander Vucic TIRANË- Mediat në Ballkan i kan&e...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS