LIVE UPDATES
Politike

"Çështja e detit", Xhaçka vizitë në Greqi, Kathimerini: Pritet firmosja e një marrëveshje për dërgimin e saj në Hagë

Kjo vizitë është ekzistenca e një mundësie reale për nënshkrimin e fletëparaqitjes që do t'i referojë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë përcaktimin e ZEE-së midis Greqisë dhe Shqipërisë. Gazeta greke shkruan që rezultati i takimit të sotëm do të përcaktojë në masë të konsiderueshme rezultatet që do të ketë vizita e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis në Shqipëri javën e ardhshme, ku ndër të tjera pritet të takohet me homologun e tij Edi Rama në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjes.

2 Dhjetor 2022, 09:24 Nga d.a.
"Çështja e detit", Xhaçka vizitë në
Dendias dhe Xhacka

GREQI- Ministja e Jashtme Olta Xhaçka do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Athinë ku do të takohet me homologun e saj Nikos Dendias.

Sipas Kathimerinit, kjo vizitë është ekzistenca e një mundësie reale për nënshkrimin e fletëparaqitjes që do t'i referojë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë përcaktimin e ZEE-së midis Greqisë dhe Shqipërisë. Gazeta greke shkruan që rezultati i takimit të sotëm do të përcaktojë në masë të konsiderueshme rezultatet që do të ketë vizita e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis në Shqipëri javën e ardhshme, ku ndër të tjera pritet të takohet me homologun e tij Edi Rama në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjes.

Mitsotakis dhe Rama janë takuar disa herë, si në margjinat e takimit të NATO-s në qershor 21, por edhe më pas në raste të tjera, ku lideri shqiptar ishte pajtuar me nevojën për të vijuar dialogun për zgjidhjen e çështjes së detit. Vlen të theksohet se që nga ajo kohë nuk ka vijuar asnjë takim në nivel teknik për të kryer procese në këtë drejtim.

Një çështje qendrore në demarkacion mbetet ndikimi i ishujve Ereikoussa dhe Othon, pasi pala shqiptare nuk pranon fillimin e vijës së mesme dhe ndikimin e plotë të këtyre ishujve. Greqia, megjithatë, dëshiron të mbyllë zgjidhjen e saj në pritje të zonave detare me të gjitha vendet fqinje (përveç Turqisë), veçanërisht pas marrëveshjes së fundit Turqi-Libi që ringjall diskutimet për raftet kontinentale në rajon.

Greqia dhe Shqipëria kishin rënë dakord tashmë për një zgjidhje të ZEE-së në vitin 2009, por ajo nuk u zbatua kurrë pasi Shqipëria nuk e ratifikoi atë, me Gjykatën Kushtetuese të vendit që e rrëzoi atë. Që atëherë, qeveritë e njëpasnjëshme greke dhe shqiptare janë përpjekur të arrijnë një zgjidhje pozitive të mosmarrëveshjeve, por asnjë zgjidhje nuk është gjetur deri më tani. Vetë Rama ka qenë më fleksibël në qëndrimin e tij kohët e fundit, pasi Shqipëria kërkon anëtarësimin në BE dhe kërkon një rol më aktiv në planifikimin e NATO-s. Në të njëjtën kohë, Rama vazhdon të mbajë marrëdhënie të mira me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili padyshim nuk dëshiron një zgjidhje tjetër ndërkombëtare të Greqisë. Përveç kësaj, nuk janë të pakta rastet që hija e Turqisë duket ende në marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë.

olta xhacka ne greqi nikos dendias ceshtja e detit me greqine ne hage

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni