LIVE UPDATES
Politike

Mbetjet plastike nga Shqipëria në Kroaci, deputeti i dërgon letër KE: Ndërhyni, s'po merren masa

Deputeti kroat i Parlamentit Evropian, Karlo Ressler, i dërgoi letër Komisionit Evropian për mbetjet plastike në detin Adriatik që vijnë nga Shqipëria.

19 Qershor 2022, 08:31 Nga A.B
Mbetjet plastike nga Shqipëria në Kroaci, deputeti i dërgon
Mbetje

ZAGREB- Mediat kroate i kanë kushtuar një artikull çështjes së mbetjeve plastike që vijnë nga rrymat detare nga Shqipëria, përgjatë bregdetit të Malit të Zi, në zonat jugore të Adriatikut të Kroacisë. 'Croatianews' thekson se kjo çështje e cila është problem sidomos në dimër, kur fryjnë erërat e forta jugore, nuk është zgjidhur. Ata tregojnë rastin kur ministrja e turizmit dhe mjedisit Mirela Kumbaro dha fjalën e saj se do të merren hapa konkretë për pafrandalimin e ndotjes, duke u shprehur në atë kohë se është inicuar një plan kombëtar për pastrimin e detit. 

Në fillim të shkurtit, deputeti kroat i Parlamentit Evropian, Karlo Ressler, i dërgoi letër Komisionit Evropian për mbetjet plastike në detin Adriatik që vijnë nga Shqipëria. Ai vuri theksin se më shumë se 90% e mbetjeve plastike dhe llojeve të tjera të mbetjeve vijnë në brigjet e Kroacisë nga jugu, veçanërisht nga Shqipëria.

Eurodeputeti u bëri të ditur KE se qeveria shqiptare nuk ka dhënë asnjë rezultat për hetimin që ka thënë se do të nisë për ndotjen plastike që vinte nga Shqipëria në Kroaci. Ressler i kërkoi KE-së të gjente mënyra për të ndërhyrë nëpërmjet programeve evropiane të mbrojtjes së mjedisit.

SHKRIMI I PLOTË: 

Në dimër, veçanërisht kur fryjnë erëra të forta jugore, rrymat detare sjellin mbeturina nga Shqipëria përgjatë bregdetit të Malit të Zi në zonat jugore të Adriatikut të Kroacisë, gjë që është një çështje e rëndësishme mjedisore e ngritur edhe në takimet dypalëshe dhe shumëpalëshe.

Prandaj, gjatë një Forumi Adriatiko-Jonian të fundit në Tiranë, gazetarët pyetën Ministren Shqiptare të Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro për temën e tij, dhe me atë rast ajo tha se ndotja e detit ishte një temë shumë e rëndësishme dhe ajo premtoi se do të jepte përgjigje më të detajuara nga e- postë. Një muaj pas forumit, ministrja Kumbaro tha në përgjigjen e saj se tashmë ka ndërmarrë disa hapa konkretë në parandalimin e ndotjes së detit, i cili është gjithashtu i dëmshëm për Shqipërinë dhe industrinë e saj turistike në lulëzim. Ajo tha se ka iniciuar planin kombëtar të pastrimit dhe fushatat si dhe fushatat për sensibilizimin e kësaj çështjeje. Ajo përmendi edhe planet për investime në deponitë dhe rehabilitimin e tyre.

Katër vjet më parë, Shqipëria, me mbështetjen e qeverisë zvicerane, filloi identifikimin e të gjitha venddepozitimeve pranë bregdetit të saj dhe i vlerësoi ato në përputhje me legjislacionin e saj kombëtar. Hapi tjetër ishte fillimi i zhvendosjes së mbetjeve dhe administrimi i duhur i mbetjeve.

Qeveria shqiptare ofron mbështetje financiare për autoritetet vendore në këto përpjekje, thotë ministrja Kumbaro. Është rritur edhe mbikëqyrja e menaxhimit të mbetjeve. Më 1 qershor, në Shqipëri hyri në fuqi ndalimi i përdorimit të qeseve plastike. Eurodeputeti kroat i shkruan KE-së për mbetjet plastike në detin Adriatik që vijnë nga Shqipëria Në fillim të shkurtit, një deputet kroat i Parlamentit Evropian, Karlo Ressler, i dërgoi një letër Komisionit Evropian për mbetjet plastike në detin Adriatik që vijnë nga Shqipëria. Më shumë se 90% e mbetjeve plastike dhe llojeve të tjera të mbetjeve vijnë në brigjet e Kroacisë nga jugu, veçanërisht nga Shqipëria, thotë ky përfaqësues i HDZ/EPP. Mbi 229,000 ton plastikë përfundojnë në Mesdhe çdo vit, dhe rrymat detare dhe deti relativisht i cekët e bëjnëKroacinë të ekspozuar ndaj mbetjeve plastike nga Mesdheu. Më shumë se një dekadë më parë, qeveria shqiptare njoftoi një hetim për ndotjen plastike që vinte nga Shqipëria në Kroaci, megjithatë nuk ka pasur rezultate, tha eurodeputeti.

Në cilësinë e tij si anëtar i delegacionit në Komitetin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Ressler i kërkoi KE-së të gjente mënyra për të ndërhyrë nëpërmjet programeve evropiane të mbrojtjes së mjedisit dhe negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë për të adresuar këtë çështje.

karlo ressler ndotja e detit ne kroaci viza pune ne kroaci marredheniet shqiperi-shba

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh