LIVE UPDATES
Politike

VD-“Rama shkoi në Francë, të qëndronte azilant”/ Berisha: Të ngrihet populli në protesta

Berisha deklaroi me ironi se ai duhet të qëndrojë atje dhe të marrë azil politik.

22 Qershor 2022, 11:48 Nga A.B
VD-“Rama shkoi në Francë, të qëndronte azilant”/
Sali Berisha

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi ditën e sotme vizitën e kryeministrit Edi Rama në Francë. Gjatë diskutimi me temë: "TË RIKTHEJMË SHQIPËRINË NË RRUGËN EUROPIANE", me ekspertë të ndryshëm, Berisha deklaroi me ironi se ai duhet të qëndrojë atje dhe të marrë azil politik.

Aty i ofrohet një vendi në luftë, por që po lufton për Europën, i ofrohet statusi i vendit kandidat dhe sfidohet agresori rus. Kjo bëhet dhe me Moldavinë. Ky moment historik do ishte një nderim i madh për shqiptarët të përfaqësoheshin aty. Çfarë është bojkoti, është haptaz përçmim ndaj tij. Është haptas disaprovim ndaj këtij akti. Është rreshtim në krahun tjetër. Aleksandër Vuçiç mund të mos shkonte sepse ai nuk zbaton sanksionet e BE-së ndaj Rusisë. Po Edi Rama? Nuk shkon sepse nuk shkon as Vuçiç. Preteksti se vetoja bullgare ka bllokuar. Vetoja bullgare është për zgjidhje. U morën më mënyrën e fuqishme më të mëdhenjtë të Europës dhe i dhanë një zgjidhje jo ideale, por të sigurt. E cila mund të mos sjellë rezultate në këtë samit, por e ka të sigurt në samitin tjetër. Kur e penguam ne Maqedoninë, kjo mjaftoi në mënyrën më të papërgjegjshme, më jomiqësore. Komisionet europiane i kanë dhënë ndihmën më të madhe financiare.

Po të kthehemi vetëm në vitin 91-92 ku vetëm 20% e sipërfaqes së tokës ishte e punuar. Fituam nga katastrofa njerëzore për shkak të Europës. Tani t’i i përplas derën. Ti je skllav që e bën këtë. E bën me vullnetin e mbarë shqiptarëve. A do vazhdojmë në këtë gjendje, çdo ditë që kalon na akuzon ne. Na akuzon që ne nuk i dalim zot, fatit tonë, por lejojmë që një aventurier i tillë na detyron të shkelmojmë identitetin tonë, mbi ëndrrën tonë. Ne bëhemi përgjegjës. Ai shkoi dje në Francë, por nuk duhej të kthehej më. Duhej të qëndronte azilant. Sot thirrja është më kryesorja, të përballemi dhe të mos dorëzojmë fatin tonë në Beograd. Të mos dorëzojmë të ardhmen e këtij vendi në Beograd. Por të qëndrojmë. U kalua çdo lloj kufiri dhe imagjinate. Duhet të thërrasim protesta, ekzistencale për vendin tonë. Nuk mundet kurrë një njeri i shitur apo i pashitur, cilido qoftë, të luaje me fatin tonë. Rama ka shndërruar Tiranën në Beogradin e vogël” – tha Berisha.

sali berisha edi rama

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari