LIVE UPDATES
Aktualitet

Shpërthimi me dy viktima në Lushnjë/ Deputeti Bujar Çela i punësoi vetë njerëzit, zbardhen rrëfimet e familjarëve

Me apelimin e tyre heqjen e masës së pezullimit nga detyra e kërkojnë Robert Kola, kryeinspektor i inspektoriatit të mbrojtjes së territorit   Miklovan Petro, Eugert Sina, Kudret Sula,  inspektorë të Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit dhe Ilmi Uku me detyrë inspektor i përgjithshëm i Njësisë Bashkiake Nr. 5, në bashkinë Lushnjë.

7 Maj 2024, 21:57 Nga M.B
Shpërthimi me dy viktima në Lushnjë/ Deputeti Bujar Çela i
Foto ilustruese

LUSHNJE- Dy muaj nga tragjedia në biznesin e  deputetit socialist Bujar Çela, ku humbën jetën Roland dhe Elidon Hoxha, pesë punonjës të pezulluar nga shkalla e parë kërkojnë të kthehen në detyrë. Me apelimin e tyre heqjen e masës së pezullimit nga detyra e kërkojnë Robert Kola, kryeinspektor i inspektoriatit të mbrojtjes së territorit   Miklovan Petro, Eugert Sina, Kudret Sula, inspektorë të Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit dhe Ilmi Uku me detyrë inspektor i përgjithshëm i Njësisë Bashkiake Nr. 5, në bashkinë Lushnjë.

Aktualisht për tragjedinë për të cilën u shpall mos kompetenca  nuk ka asnjë person nën masë arrest me burg mbasi edhe biznesmeni Leonard Gjini u lirua nga gjykata. Sakaq gjykata antikorrupsion zbardhi vendimin për masat e vendosura që nga ndalimi për të dalë jashtë vendit dhe pezullim detyre ku përmendet edhe rrëfimi i familjarëve të të ndjerëve, që thonë se Rolandi dhe Elidoni janë telefonuar nga deputeti që u ka kërkuar të shkonin në magazinën e tij për të hequr kapanonet.

Klajdi Hoxha thotë se ka shkuar në shkurt 2024 së bashku me të atin ku dhe ka takuar deputetin që i ka shpjeguar procesin se si do ti prisnin materialet me troko  dhe do ti ngarkonin në vinç. Bashkëshortja dhe nëna e të ndjerit Mimoza Hoxha që shton se kishte dëgjuar një bisedë mes Bujar Çelës dhe të shoqit një ditë para ngjarjes ku I kishte treguar se aparatin e oksigjenit e kishte siguria me të gjitha dhe se ai vetëm duhet të shkonte ta ulte në tokë.

Ndërkohë SPAK vijon të jetë në pritje të aktekspertizave për të vendosur se kur do ta pyesë deputetin , i cili mbeti i lënduar ditën e ngarjes. Megjithatë në vendimin që TCH e disponon ekskluzivisht përmendet se deputeti ka punësuar personalisht pranë magazinës së tij edhe persona të tjerë duke marrë rolin e sipërmarrësit  në kundërshtim, me ligjin dhe kontratën e sipërmarrjes./ Top Channel

bujar cela

Sondazh

Poll
Aktualitet 7 Maj 2024, 19:33 Esmeralda Topi

Fabrika imagjinare e vaksinave në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama, vaksinat anti Covid SHQIPËRI - Gjatë pandemisë COVID-19, kombet në mbarë botën e gjetën veten duk...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh