LIVE UPDATES
Politike

‘S'jam bërë anëtare e PPSH’/ Dade e Bumçi debat, ish-ministrja kritika për PS: Kam rezervat e mia

Arta Dade u shpreh PS nuk ka qenë vazhdim i "Partisë së punës", pasi kur ajo hyri në parti kishte vizione dhe ide të qarta.

4 Korrik 2022, 23:42 Nga k.m.
‘S'jam bërë anëtare e PPSH’/ Dade e Bumçi
Aldo Bumçi dhe Arta Dade

TIRANË- Debat mes ish-ministres së Jashtme, Arta Dade dhe Aldo Bumçit, deputetit demokrat. Të ftuar në “Top Story”, Dade u shpreh PS nuk ka qenë vazhdim i "Partisë së punës", pasi kur ajo hyri në parti kishte vizione dhe ide të qarta, ndërsa për PS sot, tha se ka rezervat e saj. Ndërsa Bumçi nuk i kurseu kritikat ndaj përfaqësuesëve të SHBA në Shqipëri.

PJESË NGA INTERVISTA: 

Bumçi: Unë mendoj se ka një ndryshim në qëndrimin amerikan të këtyre viteve. Nëse kemi pasur një Amerikë më klasike  që është munduar të ruante ekuilibrat. Filluan kontaktet me PS…

Dade: Ata u bindëm që nuk ishim trashëgimi e Partisë së Punës, që nuk ishim anti-NATO, tani nuk do bëjmë debate për historinë.

Bumçi: Arta nuk të kundërshtoj, më vjen keq.. Po bëjmë debat kot...

Dade: Se lideri juaj i dashur historik, që keni vënë prap në krye ka qenë 26 vite atje, është prototipi i Partisë Punës. E tha në fillim se ishte vazhdim i PPSH. Unë nuk jam bërë anëtare e PPSH, jam bërë anëtare PS me program të qartë dhe ide të qarta dhe ajo është PS. Kam vërejtjet e mir ase çfarë është sot, por po them kur u vendosën marrëdhëniet me SHBA.

Bumçi: Partia ishte vazhdim i PPSH. Nuk kishte një ekuilibër pushteti. Pati rotacione, marrëveshje, tentativë për të luftuar krimin, që solli rotacion 2003-2005. Sot nuk ka të bëjë me Berishën fare. Në 2016 nuk ka lidhje me Berishën. Ka qëndrime që krijojnë konfuzion nga vetë ata. Shqipëria u mbush me drogë, nuk fliste SHBA.  Ata nuk folën. Siç thonë raportet , u mbush me drogë, u bë port hyrëse. Humnera që erdhi nga ata, krijoi zbehje të një autoriteti të Amerikës se e kemi parë si një arbitër të paanshëm që ka interes Shqipërinë dhe shqiptarët, por kur Shqipëria mbushet me drogë dhe nuk flet, pse nuk mbajtën qëndrim. Ky qëndrim i amerikanëve nuk ka qenë më parë.

arta dade

Sondazh

Poll

Politike 4 Korrik 2022, 23:04 k.m.

Berisha: Mbështes Albin Kurtin!

Sali Berisha TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv se mbështet kry...

Politike 4 Korrik 2022, 22:45 k.m.

Berisha: PD do të mbetet pro-amerikane

Sali Berisha TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se selia blu do të mbetet një forcë politike pro-amerik...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave