LIVE UPDATES
Politike

Ti je më i mirë se Tsipras”/ Mediat greke: Rama i kërkoi falje Mitsotakis për komentet në Euroaktiv

Në artikull thuhet se liderët kanë pasur një takim privat në kryeministri në Tiranë ku gjatë takimit Rama i ka kërkuar homologut të pranojë faljen e tij në lidhje me deklaratat e transmetuara në Euractiv.

6 Dhjetor 2022, 23:45 Nga I.A

 

Ti je më i mirë se Tsipras”/ Mediat greke: Rama i kërkoi
Edi Rama dhe Kyriakos Mitsotakis

 

GREQI- Mediat greke i kanë kushtuar një artikull takimit të kryeministrit Edi Rama së bashku me homologun grek Kyriakos Mitsotakis. eKathimerini shkruan se Rama i ka kërkuar falje kryeministrit Mitsotakis në lidhje me deklaratat e bëra se Greqia ka mashtruar për të hyrë në Bashkimin Europian. Në artikull thuhet se liderët kanë pasur një takim privat në kryeministri në Tiranë ku gjatë takimit Rama i ka kërkuar homologut të pranojë faljen e tij në lidhje me deklaratat e transmetuara në Euractiv.

Shkrimi i mediave greke:

Kryeministri shqiptar Edi Rama kërkoi falje për deklaratat fyese që kishte bërë më herët ndaj Greqisë. Pak orë para takimit që pati sot me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Tiranë në margjinat e Samitit BE-Ballkani Perëndimor, kryeministri shqiptar në një intervistë në faqen informative Euractiv deklaroi se procesi i anëtarësimit në Ballkanin Perëndimor. në Bashkimin Evropian nuk janë provimet shkollore që mund të "mashtroni" për t'u futur si Greqia. Në intervistën e tij, të publikuar të martën, zoti Rama tha se “nuk duhet të harrojmë se procesi i anëtarësimit është një proces i individualizuar bazuar në meritat e [çdo vendi]. Duhet të plotësojmë disa kritere dhe nuk është një provim ku mund të “vjedhësh” – edhe nëse profesorët janë më se të gatshëm të të ndihmojnë. Është në interesin tuaj të kaloni këto provime”. Aty ai shtoi se është e rëndësishme që vendi i tij të ketë institucione funksionale dhe "të mos mashtrojë siç bënë disa vende fqinje në të kaluarën". I pyetur për të përmendur se cilat shtete e kishte fjalën, ai u përgjigj drejtpërdrejt "Greqia".

Megjithatë, në retrospektivë, kryeministri shqiptar, i cili pati një takim me homologun e tij grek në kryeqytetin shqiptar, reformoi. Gjatë takimit në Tiranë, Rama i kërkoi falje zotit Mitsotakis.

Ja deklaratat që Mitsotakis dhe Rama bënë në nisje të takimit të tyre:

Rama : Faleminderit zoti kryeministër për vizitën tuaj. Shpresoj që të mos jetë një zëvendësim për takimin dypalësh dhe shpresoj që të gjeni kohë për të vizituar së bashku pakicën e dashur kombëtare greke. Ne i vlerësojmë shumë dhe kemi punuar shumë për të ruajtur këtë vëllazëri tradicionale mes kombit shqiptar dhe atij grek. Ju dërgova një video direkt nga takimi kur shkova atje dhe u thashë, çfarë doni të bëjmë për ju? Ata thanë këtë dhe këtë dhe atë ose thjesht sillnin Kyriakos Mitsotakis këtu. Pra, nëse vini, na ndihmoni të kursejmë shumë para nga buxheti ynë.

Mitsotakis : Unë imagjinoj që të dyja do të ndodhin. Ndoshta duhet të bëhen të dyja.

Rama : Më fal për diçka që dëgjova, që thashë disa gjëra të çuditshme për Greqinë, se si arriti disa gjëra - do të kthehemi ndoshta në kohën e Trojës - por nuk është diçka që ka të bëjë me të tashmen dhe ishte. në asnjë mënyrë me Hellasin e sotëm. Ti e di që jam socialist por nuk e fsheh që për mua je kryeministri më i mirë grek. Nuk jemi në të njëjtin grup politik. Alexis (Tsipras) është një mik shumë i mirë, por çfarë të them? Kështu janë gjërat. Dhe ju nuk jeni në një fushatë zgjedhore, kështu që nuk është një lloj ndërhyrjeje.

edi rama kyriakos mitsotakis

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane