LIVE UPDATES
Aktualitet

Porti “5 miliardë dollarë’’ i Karpenit, projekti gjigand që mbeti thjesht ide

26 Mars 2019, 15:17 Nga DOSJA
Porti “5 miliardë dollarë’’ i Karpenit, projekti

KAVAJË- Para pak më shumë se dy vitesh, doli në skenë projekti i ndërtimit të një zone ekonomike në bregdetin e Kavajës, ku përfshihej një port gjigand, centrale elektrike dhe depozita nafte.

Një kompani e vogël nga Mbretëria e Bashkuar e quajtur Star Bridge Port Developments Limited dha një projekt-ide për të ndërtuar në Karpen të Kavajës një port me vlerë 5 miliardë dollarë. Kompania kishte një kapital prej vetëm 100 paundësh britanikë. Një gjë e tillë ngriti dyshimet në opinion publik se projekti nuk ishte serioz.

Projekti quhej “Morgan” dhe parashikonte ndërtimin e një porti të ri gjigand në Karpen. Porti do të shoqërohej edhe nga një TEC i madh me gaz, një stacion rigazifikimi dhe nga një zonë e madhe ekonomike prej 1.700 hektarësh.

Në 21 korrik të vitit 2016 një projektligj me procedurë të përshpejtuar shkoi në Parlamentin e Shqipërisë për votim. Me këtë projektligj qeveria kërkonte miratimin për një procedurë “të veçantë” për negociatat me kompaninë britanike për portin e Karpenit.

Sipas projektit, vetëm faza e ndërtimit do të sillte 6.200 vende pune. Në përfundim të projektit, parashikohej të gjeneroheshin 70.100 vende pune për ekonominë shqiptare.

Pas më shumë se një viti negociata, në media u raportua se qeveria shqiptare dhe kompania në fjalë nuk ia dolën të finalizonin një marrëveshje.

Sot, në mars të vitit 2019 pothuajse askush nuk di asgjë se cfarë do të bëhet me portin e Karpenit.

Banorët, të pyetur nga ‘’Faktoje’’ thonë se kanë besim që një ditë projekti do të marrë jetë për t’i sjellë zonës më shumë zhvillim. Por ka edhe të tjerë që janë të paqartë nëse do të dëmshpërblehen me çmimin e tregut duke marrë parasysh se zona ekonomike e planifikuar është 1700 hektarë dhe një pjesë e banorëve të Karpenit do të shpërngulen për t’i hapur rrugë projektit.  

Kryeplaku i Karpenit, Daut Krasniqi konfirmoi për ‘’Faktoje’’ se fshati pothuajse nuk ka asnjë informacion se çfarë do të bëhet me portin.

‘’Faktoje’’ pyeti edhe Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, Bashkinë e Kavajës dhe kompaninë britanike se çfarë po bëhej me negociatat por nuk mori përgjigje.

Fshati Karpen vazhdon të mbetet njësoj dhe asnjë gjurmë nuk tregon që në të, të kryhen punime apo të ketë ndonjë projekt që mund t’i ndryshojë të ardhmen kësaj zone.   

Zhvillimi ekonomik për këtë fshat duket të jetë ende i largët përsa kohë projekte të tilla mbeten ende në letër apo më keq akoma, vetëm ide./Marrë nga Faktoje.al

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet merxhan daci ndertimi i portit ne kavaje merxhan daci ndertimi i portit ne kavaje

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor