LIVE UPDATES
Bota

Protesta në disa qytete evropiane kundër rregulloreve për COVID-19

25 Korrik 2021, 09:39 Nga DOSJA
Protesta në disa qytete evropiane kundër rregulloreve për

Dhjetëra mijëra protestues kanë dalë nëpër rrugët e disa qyteteve evropiane më 24 korrik, për të shprehur pakënaqësitë e tyre ndaj rregullave për vaksinim kundër koronavirusit.

Protestat më të mëdha janë zhvilluar në Francë, ku besohet se 160,000 persona kanë protestuar në këtë shtet, kundër një projektligji që i kërkon secilit person të ketë leje speciale për të hyrë në restorante dhe institucione tjera publike.

Përmes këtij projektligji, autoritetet franceze e kanë bërë të detyrueshëm vaksinimin e gjithë stafit shëndetësor.

Shumica e protestave kanë qenë të qeta, mirëpo në Paris, ku kanë protestuar rreth 11,000 persona, policia ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve që kanë bërtitur “Liri”.

Një protestues është raportuar të ketë hedhur një karrige drejt një zyrtari policor.

Policia më vonë ka përdorur edhe topa uji, për të shpërndarë protestuesit.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, ka thënë se nëntë persona janë arrestuar, si dhe ka kritikuar dhunën e drejtuar nga policia dhe gazetarët.

Ligjvënësit në Senatin e Francës, kanë diskutuar për projektligjin më 24 korrik, pasi dhoma e ulët e parlamentit, e ka miratuar të njëjtin një ditë më parë.

Shumica e të rritur francezë janë të vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit dhe një mori sondazhesh tregojnë për mbështetje të madhe ndaj masave të reja.

Projektligji mëton të zgjerojë përdorimin e “pasaportës shëndetësore”, që tani kërkohet për hyrje nëpër muze, teatro, dhe zona turistike.

Nëse ndryshimet miratohen, kjo pasaportë më pas mund të kërkohet edhe në bare e restorante, dhe disa hapësira tjera.

Për të siguruar këtë pasaportë, banorët e Francës duhet të jenë të vaksinuar plotësisht, të kenë test negativ për koronavirus, apo të kenë vërtetim se janë të shëruar nga virusi.

Debati për këtë dokument është zhvilluar teksa autoritetet franceze janë duke regjistruar mbi 20,000 raste të infektimit me koronavirus në ditë.

Ndërkohë në Itali, mijëra persona janë mbledhur në Romë, Milano, Verona, dhe qytete tjera, më 24 korrik, në protesta paqësore, kundër vendimit të Qeverisë italiane për t’iu kërkuar banorëve të ashtuquajturën “pasaportë të gjelbër”, për të hyrë në ambiente të mbyllura nëpër restorante, kinema dhe hapësira tjera.

Në qytetin Verona, mijëra protestues kanë bërtitur “Jo pasaportë të gjelbër” dhe “Liri”.

Në mesin e protestuesve ka pasur familjarë me fëmijë të vegjël dhe staf shëndetësor, disa prej të cilave kanë thënë se janë duke rrezikuar që të humbin vendet e punës.

Ka pasur persona që e kanë konsideruar pasaportën e gjelbër, si vendim të marrë nga diktatorët fashistë.

Pavarësisht kundërshtimeve, vendimet e reja në Itali, që do të zbatohen nga 3 gushti, kanë rritur numrin e termineve për vaksinim.

Deri më tani, gjysma e të rriturve në Itali janë vaksinuar plotësisht.

Policia në Greqi, ndërkaq, ka përdorur gaz lotsjellës dhe topa uji, për të shpërndarë protestuesit e mbledhur në Athinë, për të kundërshtuar vaksinimet e detyrueshme.

Më shumë se 4,000 persona janë mbledhur jashtë parlamentit grek për të tretën herë këtë muaj, për të kundërshtuar vaksinimet e detyrueshme për disa punëtorë shëndetësorë.

Një zyrtar policor ka thënë se disa protestues kanë hedhur bombola nafte, çka ka shtyrë policinë të përgjigjet me gaz lotsjellës, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters.

Dhjetëra mijëra persona kanë protestuar edhe në Brazil, duke kërkuar shkarkimin e presidentit, Jair Bolsonaro, për shkak të mënyrës si ka menaxhuar pandeminë.

Kjo ka qenë java e katërt e protestave të thirrura nga partitë e majta, sindikatat e punës dhe grupet kundër Bolsonaros.

Në Rio de Zhaneiro dhe vende tjera, protestuesit janë ankuar për vonesa në programin e vaksinimit në Brazil, ashtu sikurse edhe për shkallën e lartë të papunësisë.

Ata kanë kërkuar më shumë ndihma për të varfrit.

Brazili ka regjistruar gati 550,000 vdekje të lidhura me koronavirus.

Kjo shifër e viktimave është tejkaluar vetëm nga Shtetet e Bashkuara, që kanë regjistruar mbi 610,000 persona të vdekur, ndonëse këto të fundit kanë 120 milionë më shumë banorë sesa Brazili.

Marrë nga REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota protesta protesta

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh