LIVE UPDATES
Bota

TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona brenda, vdesin 10 prej tyre, plagosen 45 të tjerë! Arrestohet

25 Korrik 2021, 08:05 Nga DOSJA
TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona

KROACI– 10 viktima dhe 45 të plagosur, ky është bilanci i aksidentit që ndodhi orët e para të mëngjesit të sotëm në Kroaci. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orën 06:20 të mëngjesit ku një autobus me targa të Kosovës u rrëzua dhe i mori jetën 10 personave, ndërkohë që nga 45 personat e aksidentuar 15 prej tyre janë fëmijë. Nga 10 personat që kanë humbur jetën deri tani janë identifikuar vetëm 8 ndërkohë që dy të tjerët ende nuk dihet se kush janë. Në nder të viktimave politikanë në Kosovë dhe qytetarë të shumtë ndezën qirinj në shkallët e Teatrit Kombëtar në Prishtinë.

Aksidenti u regjistrua pranë qytetit  Slavonski Brod. Autobusi i aksidentuar me targa kosovare vinte nga Frankfurti drejt Prishtinës dhe kishte rreth 67 pasagjerë brenda, të cilët ishin emigrantë shqiptarë të Kosovës. Shkak për aksidentin sic edhe u deklaruar nga prokurorët, është bërë përgjumja e drejtuesit të autobusit. Ai ka humbur kontrollin dhe ka bërë që autobusi të dilte nga rruga, duke shkaktuar tragjedinë. Tani, shoferi është vënë në pranga dhe para hetuesve ka thënë të njëjtin version. Ndërkohë që shoferi tjetër Naser Sylëmetaj humbi jetën në vend nga aksidenti që ndodhi. 

Ndërkohë që në në lidhje me aksidentin e ndodhur, pronari i kompanisë turistive “Deva Turs”, e cila kishte në zotrim autobuzin e sotëm që u rrëzua tha se nuk kishte asnjë informacion për ngjarjen dhe kërcënoi median kroate ’24sata’, në lidhje me lajmet që ata do të botojnë. 

Shefi i Policisë Rrugore, Franjo Galic i cili ka mbërritur në vendin e ngjarjes ka deklaruar se ky është një aksident shumë i rëndë automobilistik, ndërsa nuk dha asnjë detaj për moshat e viktimave. Data 26 korrik është shpallur ditë zie kombëtare në Kosovë në nder të viktimave, ndërsa kryeministri Albin Kurti ka mbërritur në Kroaci, ku është ndalur të vendi i aksidentit dhe më pas ka shkuar në spital për të vizituar të mbijetuarit. Vetë këta të fundit kanë thënë se kanë parë ‘kijamet’ me sy dhe se tragjedia ka ndodhur në një minutë të vetme. Pasagjerët që i shpëtuan aksidentit ka asnjë lëndim e kanë përshkruar skenën si të tmerrshme dhe të pabesueshme. Ata kanë thënë se e vetmja gjë që ju vinte ndërmend ishte të telefononin familjarët e tyre dhe të nxirnin personat e tjerë nga autobusi.   

(I.A:e.k;kle.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët